21Shares uruchamia pierwszy na świecie kryptowalutowy ETP

21Shares uruchamia pierwszy na świecie kryptowalutowy ETP

ETP – to papier wartościowy o regularnej cenie, który jest przedmiotem obrotu w ciągu dnia na krajowej giełdzie papierów wartościowych. ETP mogą osadzać instrumenty pochodne, ale nie jest to wymagane – a memorandum inwestycyjne (lub dokumenty ofertowe) należy czytać z uwagą, aby upewnić się, że metodologia wyceny i wykorzystanie (lub nie) instrumentów pochodnych jest wyraźnie określone. Zazwyczaj poszczególne bazowe papiery wartościowe, takie jak akcje i obligacje, nie są uważane za ETP.

Szwajcarska firma kryptowalutowa 21Shares, największy na świecie emitent kryptowalutowych produktów giełdowych, ogłosiła wprowadzenie 21Shares Staking Basket Index ETP (STAKE).

Będzie to pierwszy indeks kryptowalut ETP oferowany na rynku globalnym.

Nowy produkt, który oferuje posiadaczom zdywersyfikowany dochód ze stakingu, jest pierwszym „produktem koszykowym aktywów kryptograficznych, który zapewnia ekspozycję na nagrody ze stakingu, jednocześnie śledząc wydajność bazowych kryptowalut za pośrednictwem jednego ETP” – czytamy w komunikacie prasowym.

Szwedzki dostawca indeksów, firma Vinter, współpracowała z 21Shares w celu opracowania metodologii indeksowania stawek stosowanej w tym produkcie. ETP śledzi różne kryptowaluty typu proof-of-stake (PoS), w tym Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Cosmos (ATOM), Polkadot (DOT), Solana (SOL) i Tezos (XTZ).

Chociaż produkt obecnie śledzi wymienione sześć kryptowalut, jest przeznaczony do śledzenia do dziesięciu kryptowalut opartych o PoS. Indeks będzie podlegał rebalansowaniu co pół roku w marcu i wrześniu w celu odzwierciedlenia zmian na rynku.

„Staking to długoletnia funkcja ekosystemu blockchain, która pozwala posiadaczom kryptowalut zdobywać nagrody w zamian za blokowanie ich aktywów” – powiedział Arthur Krause, dyrektor produktu ETP w 21.co, spółce macierzystej 21Shares.

„Nasze badania wykazały, że inwestorzy są zainteresowani zdywersyfikowanymi, rodzimymi strumieniami zwrotów – zwłaszcza w okresie kryptońskiej zimy”.

Osoby zainteresowane dostępem do 21Shares Staking Basket Index ETP mogą handlować nim na szwajcarskiej giełdzie BX. 21. a w przyszłości produkt pojawi sięna Xetra Deutsche Boerse. Nowy ETP dołącza do istniejących produktów stakingu pojedynczych aktywów 21Shares – 21Shares Solana Staking ETP, który został uruchomiony w czerwcu 2021 r., oraz 21Shares Tezos Staking ETP, który został uruchomiony w 2019 r.

W sumie 21Shares i jej spółka macierzysta 21.co udostępniają obecnie 47 list produktów na 12 giełdach w dziewięciu krajach. W ciągu ostatniego roku 21Shares wprowadziło kilka nowych produktów, w tym Bitcoin Core ETP (CBTC) i dwa produkty kontrolowane ryzykiem, 21Shares S&P Risk Controlled Bitcoin Index ETP (SPBTC) i 21Shares S&P Risk Controlled Ethereum Index ETP (SPETH).

Przeczytaj także : Japońskie organy regulacyjne chcą, aby firmy kryptowalutowe były traktowane jak tradycyjne banki

Uruchomienie funkcji STAKE ma miejsce, gdy globalne organy regulacyjne coraz częściej wyrażają obawy dotyczące stakingu kryptowalut i wszystkiego, co się z tym wiąże. We wrześniu 2022 r. Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała zakaz dla firm kryptograficznych oferujących usługi stakingu i pożyczek. W tym samym miesiącu Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, powiedział, że zastawianie kryptowalut wygląda „bardzo podobnie” do udzielania pożyczek.

Krause odniósł się bezpośrednio do tych obaw, mówiąc:

„Żeby było jasne, 21Shares Staking Basket ETP nie angażuje się w żadne pożyczki”.

Może Cię zainteresuje :

BitcoinETPKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz