Twórca Ethereum to jedna z najbardziej wpływowych osób w branży kryptowalut… Ile zarabia Vitalik Buterin? Przyjrzyjmy się badaniu na temat jego zarobków, kryptowalutowego portfolio i wartości netto.
W okresie przed stworzeniem Ethereum, Vitalik Buterin nie był tak bogaty. Pierwsza okazja inwestycyjna nadarzyła mu się już w 2014 roku, kiedy to w wieku 20 lat rzucił szkołę, by skupić się wyłącznie na realizowaniu swojej wizji. Tym samym poszedł w ślady takich wizjonerów i krezusów biznesu jak Steve Jobs, Mark Zuckerberg czy Bill Gates. Od tamtego momentu jego bogactwo już tylko rosło…
W lipcu 2014 roku rozpoczął się crowdsale Ethereum. Sprzedaż przyniosła przychody liczone w dziesiątkach milionów dolarów. W tym miejscu Buterin mógł już otrzymać sześciocyfrowe wynagrodzenie z ramienia Ethereum Foundation – organizacji, która została powołana do życia na fali niebotycznych wzrostów wyceny ETH.
Okazuje się, że głównym źródłem bogactwa Buterina są setki tysięcy ETH, które był w stanie zgromadzić w okresie pre-miningowym. Dało to Fundacji i jej założycielom nieco mniej niż 12 milionów ETH, co stanowi obecnie około 11% całkowitej podaży. Oczywiście, z tym okresem związane są pewne kontrowersje, o których więcej możecie przeczytać tutaj:
„Wycena” i „ocena” wartości i majątku Vitalika Buterina została, jak zaznacza Crypto Briefing – dokonana na podstawie stanów jego portfeli kryptowalutowych oraz publicznych oświadczeń.
Ile pieniędzy ma Vitalik Buterin?
Wnioskując na podstawie adresów portfeli, Buterin posiada około 352 000 ETH o wartości ok. 46 milionów $. Pomiędzy swoimi trzema głównymi portfelami trzyma także tokeny ERC-20 o wartości ponad 900 000 $.
W jego portfolio znajdują się, m. in.: Augur (REP), Maker (MKR), Kyber Network (KNC) i OmiseGO (OMG).
Jednak w lutym ubiegłego roku ujawnił, że posiada również Bitcoin, Bitcoin Cash, Zcash i Dogecoin o łącznej wartości – jak się wyraził – „10% wartości mojego ETH”.
Crypto Briefing obliczył wartość majątku Buterina na dzień tamtego oświadczenia. Chociaż twórca Ethereum nie określił dokładnie salda każdej z cyfrowych monet, portal założył równy udział każdej z nich – po 15% wartości ETH, skorygowany oczywiście o zmiany, jakie zaszły po drodze w kwestiach kursowych.
Dostosowując zasoby Ethereum do poziomu z lutego 2019 r., salda Buterina wyniosłyby odpowiednio: ok. 2000 BTC, 58 000 BCH, 140 000 ZEC i 3,6 mln DOGE.
Zakładając, że trzymał je wszystkie, monety te stanowiłyby 37% jego portfela według obecnych cen, co daje około 35 milionów dolarów.
Od tego czasu ceny tych monet ulegały rzecz jasna znacznym wahaniom. W szczytowym okresie (na początku 2018 r.) portfel kryptowalut Vitalika Buterina był wart ponad pół miliarda dolarów. Obecnie jego wartość wynosi około 82 milionów dolarów.
Pod koniec 2018 roku, w obliczu dyskusji odnośnie zasadności posiadania znacznych ilości kryptowalut przez ich twórców, Buterin mówił tak:
Ile zarabia Vitalik Buterin?
Poza swoimi zasobami kryptowalut Vitalik Buterin ujawnił również, że pobiera sześciocyfrowe wynagrodzenie od Ethereum Foundation. Ostatnim razem, gdy komentował swoją pensję, mówił o zarobkach rzędu około 144 000 $ rocznie. Buterin twierdzi, że zaoferowano mu jeszcze wyższą pensję , ale jej nie przyjął.
Obecne wynagrodzenie Vitalika Buterina szacuje się na około 140 000–250 000 $.
Vitalik Buterin i gotówka
W marcu 2019 r., w usuniętym już tweecie Buterin wyznał, że posiada „FIAT-y o wartości znacznie poniżej 30 mln $”. Ujawnił tą informację w chwili, gdy przekazywał 8 milionów dolarów na cele charytatywne.
Crypto Briefing oszacował, że Buterin jest także w posiadaniu ok. 12 milionów dolarów, co daje obraz jego wartości netto na poziomie 94 milionów dolarów.
Vitalik Buterin jest także właścicielem „znacznych udziałów” w dwóch firmach: Clearmatics i Starkware. Clearmatics to londyńska firma projektująca protokoły dla DeFi, podczas gdy StarkWare buduje oprogramowanie do ochrony prywatności przy użyciu dowodów zerowej wiedzy (zero-knowledge proof).
Buterin nie ujawnił ani wysokości zainwestowanej kwoty ani wymiaru udziałów kapitałowych w żadnym z wymienionych startupów. Według Crunchbase, Clearmatics zebrał do tej pory 13 milionów dolarów, a StarkWare – 36 milionów dolarów finansowania.
źródło grafiki tytułowej: tutaj