Według nowego raportu Cryptocompare, wolumeny obrotu kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi spadły w czerwcu o 36% – do 393 miliardów dolarów. Derywatywy kryptowalut notują tym samym najniższy, jak dotąd, wynik w 2020 roku.
Spadek zainteresowania inwestorów rynkiem instrumentów pochodnych kryptowalut?
Kryptowalutowe instrumenty pochodne – kontrakty zawarte pomiędzy co najmniej dwiema osobami na zakup lub sprzedaż aktywów cyfrowych po ustalonej cenie w przyszłości – wzrosły w maju do rekordowo wysokich 602 miliardów dolarów. Doszło do tego prawdopodobnie pod wpływem szumu, który towarzyszył wówczas historycznemu, trzeciemu halvingowi Bitcoina.
Całkowita wielkość wolumenu spot spadła od tamtej chwili dość znacząco. W czerwcu, kryptoderywatywy zaliczyły spadek wolumenu o 49% – do 643 miliardów dolarów z 1,27 bln USD w poprzednim miesiącu.
Większość transakcji spotowych miała miejsce na giełdach uważanych przez Cryptocompare za niszowe i nieuregulowane. Kontrakty na tych giełdach stanowiły 466 mld USD wolumenu, podczas gdy giełdy „najwyższego poziomu” obróciły 177 mld USD.
„W czerwcu wolumeny spot stopniowo malały, co stanowi mniej więcej połowę dziennych wolumenów odnotowanych w poprzednim miesiącu” – czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie.
Wolumeny na poszczególnych giełdach
W czerwcu udział instrumentów pochodnych w rynku kryptowalut wzrósł do 37% w porównaniu do 32% w maju i 27% w kwietniu. Raport Cryptocompare stwierdza, że wszystkie giełdy kryptowalut odnotowały w ubiegłym miesiącu znaczny spadek wolumenu obrotu.
Największy spadek odnotowano na BitMEX, z 50% do 51,6 mld USD. W tym samym czasie, Chicago Mercantile Exchange (CME), która koncentruje się na inwestorach instytucjonalnych, odnotowała najmniejszy spadek, a wolumen obrotu spadł tam o 17% – do 6,7 mld USD.
Największy wolumen obrotu miał miejsce na Huobi – 122,4 mld USD. Stanowi to jednak spadek o 38% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Okex i Binance uzyskały odpowiednio 107 mld USD i 86 mld USD wolumenu transakcji. Obie giełdy zgłosiły spadek wolumenów o ponad 30%. Na Deribit spadły one natomiast o 43% – do 8,8 mld USD.
Wolumeny opcji instytucjonalnych na CME osiągnęły rekordowy miesięczny poziom 8 444 transakcji, o 41% więcej niż w maju. CME podała, że wolumen kontraktów futures mierzony liczbą kontraktów spadł o 23%, osiągając w czerwcu 128 258.
Miesięczne wolumeny opcji Deribit wzrosły w czerwcu o 17,8% do około 2,5 mld USD, „ale jest to mniejszy spadek niż w przypadku innych giełd instrumentów pochodnych, które oferują wyłącznie produkty futures”, zauważają autorzy raportu.