Łańcuchy bloków są całkowicie transparentne, jeśli chodzi o ich codzienną czy nawet godzinną aktywność. Czy to, co widzimy – aktywność sieci, przekłada się na jej wartość a tym samym na kursy kryptowalut? To jedna z teorii. Spróbujmy przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Aktywna sieć niekoniecznie determinuje wzrost kursu kryptowalut
Ostatnie analizy pokazują różne rodzaje korelacji między kursem cyfrowych monet a wydajnością sieci i ich rzeczywistym użytkowaniem. Nie ma w tym zakresie sztywnej reguły, która mogłaby bezpośrednio łączyć liczbę transakcji z ceną rynkową kryptowaluty czy tokena.
Chociaż unikalni, aktywni użytkownicy prawdopodobnie nie byliby skutecznym wskaźnikiem do przewidywania cen w handlu dziennym, wygląda na to, że w dłuższej perspektywie niektóre tokeny, takie jak LTC, naprawdę wykazują silny związek korelacyjny między ceną a liczbą aktywnych użytkowników dokonujących transakcji w sieci w danym dniu.
źródło: tutaj
W przypadku 18 najlepszych aktywów cyfrowych według kapitalizacji, LongHash zebrał dane z CoinMetrics i pokazał ciekawe korelacje. Badanie koreluje bowiem cenę rynkową i aktywne adresy. Dane sięgają co najmniej roku wstecz (z wyjątkiem Bitcoin SV) i tak daleko, jak to możliwe, dla tokenów o dłuższej historii.
W zależności od rodzaju tokenu współczynnik korelacji Pearsona (miara korelacji), zmieniała się między 1 a -1. Oznaczało to, że w przypadku niektórych tokenów korelacja była silna, w przypadku innych – kursy kryptowalut i aktywność sieciowa były całkowicie nie związane ze sobą.
Litecoin i Bitcoin wskazują na dużą korelację między użytkowaniem sieci a ceną
Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Litecoin czy NEO, wykazują silną korelację w tym zakresie. Po zwiększonej aktywności sieci zwykle następuje wzrost cen. Związek wynika z obserwacji, że przepływy na giełdy zwykle poprzedzają bardziej znaczące działania cenowe.
W przypadku sieci takich jak Bitcoin SV, Stellar, TRON, TEZOS, Ethereum Classic, MAKER, NEM i Basic Attention Token, współczynnik korelacji jest bardzo słaby. Bardziej unikalna aktywność nie koreluje ze wzrostem cen.
Problem polega najwyraźniej na tym, że nie wszystkie transakcje w sieciach mają wymierną wartość ekonomiczną. W przypadku sieci takich jak EOS, WAX i BitShares nadzwyczajna liczba transakcji może być nawet osiągnięta bez wyraźnego celu, aby pokazać przepustowość sieci.
Ethereum również wykazuje słabą korelację. Powodem może być wg LongHash to, że ETH jest również używany jako utility token, a transakcje nie zawsze oznaczają wzrost odsetek spekulacyjnych.
Badanie LongHash służy jako ostrzeżenie przed szumem w sieciach, które oferują maksymalną pojemność jako jedną ze swoich sztandarowych cech. Jak dotąd, nawet szybkie sieci są przepełnione po brzegi znacznie wcześniej, niż pozwala na to ich pojemność. Jednocześnie, rzeczywiste użycie zdecentralizowanych aplikacji nadal pozostaje niepewne. Nawet w przypadku TRON, użycie sieci nie zdołało pobudzić ceny kryptowaluty i uzyskać wyższych wycen.
Co sądzisz o korelacji między aktywnością transakcji kryptograficznych a ceną? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej!