Jak grać na giełdzie kryptowalut? | 3 sposoby na to, by nie zjadł Cię wieloryb

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak grać na giełdzie, by nie stać się śniadaniem wieloryba, ten tekst jest dla Ciebie. Poznaj 3 sposoby, w jakie inwestorzy indywidualni mogą wykryć i uniknąć manipulacji na rynku bitcoina.

Jak grać na giełdzie kryptowalut? | Hola hola! Przede wszystkim nie daj się zjeść na śniadanie!

W przeciwieństwie do tradycyjnych rynków finansowych, giełdy kryptowalut pozostają w dużej mierze nieuregulowane. Praktycznie każdy trader bitcoina przynajmniej jeden przypadek manipulacji kursem ktyptowaluty.

Coraz większa obecność instytucji na tym rynku to nie tylko oznaka rosnącego zainteresowania branżą. Wiąże się to także z próbami wpływania na rynek z wykorzystaniem chociażby ukrytych zleceń czy wash tradingu.

Mimo to wielu traderów uważa, że ​​niewiele mogą zrobić, aby uniknąć kaprysów wielorybów i nieetycznych market makerów, którzy kształtują rynek na swoją korzyść. Strategie, takie jak spoofing czy ukryte zlecenia są powszechną taktyką zaciemniania obrazu sytuacji na wykresie ceny.

Istnieją strategie, których inwestorzy detaliczni mogą użyć, aby zminimalizować wpływ powyższych praktyk na jakość i wynik własnych zagrań. Rzućmy okiem na trzy strategie, które stosują wieloryby i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak sobie z tym poradzić?

1.Ukryte zlecenia

Ukryte zlecenia służą do składania znacznych, intencjonalnie niewykrywalnych ofert w orderbookach giełd kryptowalut. Tego typu zlecenia pozwalają na automatyczne do-uzupełnianie (iceberg) kwoty transakcji po każdej realizacji. W ten sposób można uniknąć wykrycia w rejestrze zleceń. W dużym skrócie chodzi o to, że całe zlecenie dzieli się na mniejsze kawałki. Do oferty zostaje wystawione tylko jedno z nich i to ono stanowi wierzchołek „góry lodowej”. Cała „góra” pozostaje jednak niewidoczna.

przykład ukrytego zlecenia na OKex

Ta strategia jest przeciwieństwem ściany kupna / sprzedaży (wall), w której inwestor fałszuje rynek, składając duże zamówienia bez zamiaru ich realizacji. Ukryte zlecenia zazwyczaj wiążą się z dużymi kwotami. Mogą być dość łatwo realizowane na większości kryptowalutowych giełd.

Skoro mowa o wall-ach… Większość „ścian” kupna i sprzedaży nie jest, jak już powiedzieliśmy, przeznaczona do realizacji. Mają one natomiast reprezentować duży przepływ, ale zwykle są anulowane w momencie, gdy rynek osiągnie oczekiwany poziom. Bardzo niewiele wielorybów przyznawało się do nich zanim jeszcze zostały wykonane.

Jak śledzić i wykryć ukryte zlecenia?

Najprostszym sposobem, by nie dać zaskoczyć się przez ukryte zlecenia jest… bycie czujnym niczym ważka. Konieczny jest uważny, systematyczny monitoring orderbooka. Im mniej konieczności pomiaru głębokości księgi zamówień, tym lepiej. Większość giełd pozwala inwestorom na zawężanie widoku listy zamówień z poziomu głównego panelu użytkownika.

Niektórzy inwestorzy uważają przepływ zamówień za istotną część ich rutyny transakcyjnej. Dostępne są również bardziej zaawansowane programy śledzenia. Niestety, niektórzy „animatorzy rynku” również wiedzą, jak nimi manipulować.

2. Wash trading z wykorzystaniem wielu giełd

Kryptowalutowe wieloryby oszukują czasem ogół uczestników rynku, procesując duże transakcje na ściśle monitorowanych giełdach, jednocześnie robiąc dokładnie odwrotnie na tych mniejszych. Traderzy o wysoce zasobnych portfelach mogą robić tak z reguły po to, aby ukryć faktyczną wartość swojego przepływu.

Co więcej, market makerzy otrzymują często wynagrodzenie za wprowadzenie płynności do małych systemów obrotu. Tym samym czerpią korzyści ze zwiększenia wolumenu na bardziej znaczących giełdach w zamian za niższe opłaty handlowe. Chociaż strategia ta jest legalna, zawyża wolumen i jest często wykorzystywana do oszukiwania inwestorów w zakresie nieprawdziwego flow kupna i sprzedaży.

Jak bronić się przed wash tradingiem?

Inwestorzy, którzy chcą uniknąć skutków tych praktyk, mogą ignorować duże pojedyncze transakcje i skupiać się na dłuższych trendach cenowych, aby uniknąć wprowadzenia w błąd.

3.Przymusowa likwidacja

Choć może się to wydawać szalone, czasem wieloryb będzie podnosił ceny, aby zlikwidować swoją ekspozycję. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy rynek jest już przeładowany. Aby wykorzystać tą taktykę, można po prostu pokusić się o otwarcie pozycji przeciwnej o podobnej wielkości.

Wymuszanie likwidacji często prowadzi do kaskady podobnego przepływu zamówień. Podczas gdy większość grających „krótko” ucierpi, a wieloryby zlikwidują swoje duże krótkie pozycje, podmiot odpowiedzialny za przymusową likwidację również zwiększy swoje zyski z poprzednich kontraktów „długich”.

Trudno przewidzieć, czy ktoś buduje tego rodzaju strategię, ale istnieje ważny wskaźnik, który można monitorować, aby uniknąć znalezienia się po niewłaściwej strony takich ruchów.

Kontrakty terminowe BTC według daty wygaśnięcia. źródło: Skew

Porównanie premii z kontraktów długoterminowych z kontraktami futures stanowi obiektywne narzędzie, które pomaga ocenić pozycje profesjonalnych handlowców. Neutralny rynek powinien wykazywać rosnącą krzywą w przedziale od 50 USD do 150 USD, co odpowiada 0,5-1,5 procent w zależności od terminu zapadalności.

Płaska lub odwrócona krzywa sygnalizuje, że wieloryby są mocno dalekie od niedźwiedziego sentymentu. Z drugiej strony, każda premia powyżej 1 procent dla kontraktów wygasających w ciągu trzech miesięcy będzie wskaźnikiem wzrostów.

Jak grać na giełdzie kryptowalut i czego unikać? Garść uwag końcowych

Profesjonalni traderzy dokładają wszelkich starań, aby uniknąć wykrycia. Kiedy zamierzają skorzystać ze ściany kupna/ sprzedaży, postępują dokładnie odwrotnie, aby skorzystać z powstałych FUD i FOMO.

Niestety nie ma w 100% przejrzystego, kontrolowalnego wskaźnika, który mógłby monitorować taktyki manipulacyjne, szczególnie na rynku, który ma prawie zerowe opłaty dla dużych graczy.

Rynki nadal się rozwijają, ale pozostają często poza zasięgiem organów nadzoru finansowego. Z tego powodu opisane powyżej strategie są stosowane coraz częściej.

Zasadniczo handlowcy detaliczni powinni korzystać raczej z długoterminowego spojrzenia na rynek zamiast przyglądać się wykresom o mniejszych interwałach (chociażby 1-minutowych). Widok „z lotu ptaka” zapewnia bowiem bardziej ogólne wyczucie trendu i tego, co dzieje się na rynku.

Zainteresował Cię ten temat? Zachęcamy do lektury poniższego wpisu:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Giełdygiełdy kryptowaluticebergSpoofingwash trading
Komentarze (0)
Dodaj komentarz