1 BTC dla jednej osoby. Pod jednym warunkiem…

Lazy Capital nie wierzy, że w 2033 roku bitcoin będzie wart więcej niż 1000 dolarów. Spośród wszystkich, którzy twierdzą inaczej, ofiaruje 1 BTC jednemu, losowo wybranemu czytelnikowi bez względu na to, czy kryptowaluta będzie kosztować wówczas 1 000 000 czy też 1000,01 dolarów.

Za 12 lat bitcoin nie będzie już nic wart?

W czasie, gdy bitcoin notował kolejne ATH (luty 2021), Lazy Capital napisał inspirujący artykuł. Starał się przedstawić w nim argumenty mające stać za tym, że na przestrzeni kolejnych lat król kryptowalut straci praktycznie całą wypracowaną dotychczas wartość.

Lazy Capital nie ukrywa, że na przestrzeni ostatnich 12 lat sieć Bitcoina z powodzeniem potwierdziła koncept, leżący u jej fundamentów. Autor artykułu zaznaczył jednocześnie, ze świat potrzebuje kryptowaluty, która naprawdę działa. Jakie są wg niego składowe ceny bitcoina i jak przekłada się to na jego przyszłość?

Cena = wartość rzeczywista + przewaga konkurencyjna + masowe szaleństwo

Tak przedstawia się jego model wyceny aktywa na dzisiejszym rynku, na którym jest dużo innowacji i dużo więcej spekulacji. Lazy Capital przestrzega przy tym, że zignorowanie któregokolwiek z tych 3 czynników może okazać się nad wyraz kosztowne.

Autor zwrócił szczególną uwagę na fakt, że wartość waluty pochodzi z systemu, na którym jest zbudowana. Dolar amerykański jest wartościowy za sprawą globalnego systemu finansowego, który umożliwia dokonywanie opłat z jego użyciem w dowolnym zakątku świata:

„Waluta, wokół której zbudowany jest większy, lepszy ekosystem, jest zawsze silniejsza.”

Bitcoin posiada swój własny ekosystem i nie ma wątpliwości, że cały czas się rozwija. Zbudował również wokół siebie coraz silniejszą markę i jest pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą, gdy mówią o kryptowalutach. „Dodatkowo jest odporny na inflację, a my nienawidzimy inflacji!” – dodaje Lazy Capital.

Kryptowaluty – tak. Bitcoin – nie.

Zdaniem autora wszystko, co kiedykolwiek zostało i zostanie stworzone stanowi pewien określony punkt wyjścia dla innych (np. systemów czy technologii), które z czasem okażą się lepsze od pierwowzoru ostatecznie odsuwając go w cień i zapomnienie.

Poza szumem związanym z byciem „tym pierwszym”, Bitcoin nie ma zbyt dużej przewagi konkurencyjnej.

Czy ograniczona podaż to dobra rzecz? […] PKB krajów rośnie, żaden producent nie chce sprzedawać swojego produktu za coś, co inni otrzymali niemal za darmo.

Jeśli jakaś organizacja ma wpływy, dlaczego nie wyemitować nowej waluty, aby jak najwięcej korzyści przypadło jej samej, zamiast czynić dilerów jeszcze bogatszymi? Jest co najwyżej 20 milionów bitcoinów, ale może być też 2 biliony innego rodzaju monet — a przy okazji, stworzenie takowych jest bardzo tanie!

A tak przy okazji, chociaż Bitcoin był pionierem w kryptowalutach, jest teraz znacznie wolniejszy, dużo droższy w zużyciu energii i opłatach transakcyjnych niż większość nowych monet, a ze względu na charakter blockchain, ulepszanie Bitcoina jest o wiele trudniejsze niż stworzenie i uruchomienie nowej sieci!

Sprawy nie układają się dla Bitcoina już tak pomyślnie jak kiedyś?

Bitcoin stanowił kiedyś 100% kapitalizacji rynkowej kryptowalut. Teraz wymiar jego dominacji spadł do (aktualnego w chwili przygotowywania niniejszej publikacji) poziomu 46,9%. Lazy Capital komentuje:

Jest prawie pewne, że w przyszłości udział bitcoina w kapitalizacji rynkowej kryptowalut będzie nadal spadał. Oznacza to, że popyt będzie nadal przesuwał się na inne monety, a spekulanci, zdając sobie sprawę, że wzrost będzie pochodził z innych monet, również przeniosą się na inne rynki.

„Pomimo bezużyteczności bitcoina, wielu wierzy, że czynnik masowego szaleństwa utrzyma jego cenę na wysokim poziomie, ponieważ Bitcoin zbudował sobie markę jako „krypto”, a obsesja posiadania niektórych z pierwszych kryptowalut sprawi, że ludzie będą chcieli posiadać trochę bitcoinów.”

Autor podkreślił, że istnieje wyraźna różnica między złotem a kryptowalutą. Złoto ma zastosowanie w świecie rzeczywistym, można je wykorzystać chociażby do wyrobu biżuterii. „Pamiętaj, że rzeczy są cenne, jeśli w pierwszej kolejności zapewniają użyteczność. To, że są rzadkie, nic nie znaczy.”

„Gdy krypto wejdzie ostatecznie do głównego nurtu i ludzie zaczną używać rzeczywistej, funkcjonalnej kryptowaluty, bitcoin zniknie, podobnie jak MySpace / Nokia / Netscape. Oczywiście znajdą się tacy, którzy nadal będą chcieli trzymać trochę bitcoina dla zabawy, jednakże tego rodzaju popyt okaże się zdecydowanie zbyt mały, aby mieć wpływ na cenę.”

Założę się o jednego bitcoina!

Na koniec swojego wywodu LazyCapital zaproponował czytelnikom oryginalny zakład. Jeśli do 12.02.2033 (kolejne 12 lat po narodzinach bitcoina), kryptowaluta będzie warta więcej niż 1000 USD, ofiaruje 1 cyfrową monetę jednemu, losowo wybranemu czytelnikowi, bez względu na to, czy będzie ona warta milion dolarów czy też 1000,01 dolarów.

Co Wy na to?

Link do wpisu Lazy Capital: tutaj

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz