Rosja sprzedaje złoto – deficyt budżetowy sięga 25 miliardów dolarów

Rosja sprzedaje złoto, ponieważ deficyt budżetowy tego kraju sięga 25 miliardów dolarów

Wydaje się, że jest to dość desperacki ruch kraju, który wywołał wojnę z Ukrainą bo ceny złota rosną a prognozy są bardzo optymistyczne.

W pierwszym tego rodzaju posunięciu Rosja zdecydowała się sprzedać część swojego złota, aby pokryć deficyt budżetowy w styczniu, ponieważ dochody z ropy i gazu spadły.

Rosyjski deficyt budżetowy wzrósł do 1,76 bln rubli (25 mld USD), poinformowało Ministerstwo Finansów tego kraju na początku tego tygodnia. Oznaczało to największy deficyt w styczniu od 25 lat. Przyczynił się do tego 46% spadek wpływów podatkowych z ropy i gazu sprzed roku. Wydatki również wzrosły o 59%, do czego przyczyniła się wojna na Ukrainie.

Niższe wpływy z ropy i gazu to skutek wprowadzenia zachodnich sankcji na rosyjski eksport. Obejmują one zakaz importu większości drogą morską surowych i rafinowanych paliw przez Unię Europejską oraz pułap cenowy G-7.

Przeczytaj także : Złoto – najlepszym produktem inwestycyjnym 2023 roku według Bloomberg Intelligence

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało w osobnym oświadczeniu, że w styczniu sprzedało 3,6 tony złota inwestycyjnego i 2,3 miliarda chińskich juanów z Rosyjskiego Funduszu Bogactwa Narodowego (NWF). Wartość sprzedaży obu aktywów wyniosła łącznie 38,5 mld rubli (543 mln USD). Według ministerstwa celem sprzedaży była pomoc w pokryciu deficytu.

Na dzień 1 lutego NWF wynosi 155,3 miliarda dolarów, co odpowiada 7,2% PKB i jest wyższe od 148,4 miliarda dolarów odnotowanych w grudniu.

NWF posiada rosyjskie dochody z ropy naftowej. Został stworzony, aby wspomóc system emerytalny. A na początku roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że podwoiło swoje limity posiadania złota i chińskiego juana w ramach NWF.

Nowe maksymalne limity posiadania zostały ustalone na 40% dla złota i 60% dla juana. Poprzednie limity wynosiły odpowiednio 20% i 30%. Powodem rewizji w górę było „zapewnienie elastyczności”.

Aktywa funduszu w euro, funtach i jenach japońskich zostały zamrożone po wprowadzeniu sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę w lutym.

Około półtora roku temu NWF porzucił wszystkie swoje aktywa w dolarach amerykańskich i zwiększył zasoby złota, euro i chińskiego juana.

Może Cię zainteresuje :

RosjaukrainawojnaZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz