Czy jest szansa na obniżkę stóp we wrześniu ? Złoto by na tym skorzystało

Czy jest szansa na obniżkę stóp w USA we wrześniu ?  Złoto by na tym skorzystało

Według JPMorgan Asset Management, gdy Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji. Rezerwa Federalna może być zmuszona do odpowiedzi obniżką stóp procentowych już we wrześniu.

Recesja sposobem na obniżenie inflacji

Pogłębia się luka między oczekiwaniami rynkowymi obniżek stóp procentowych a jastrzębimi komentarzami przedstawicieli Fed. I to wprawia wielu inwestorów w zakłopotanie.

„Rynek ma rację, że FED szykuje się do cięć” – Bloomberg zacytował menedżera portfela JPMorgan Asset Management, Seamusa Mac Goraina.

„Inflacja jest zbyt wysoka i potrzeba recesji, aby ją z powrotem obniżyć”.

Co więcej, zawirowania bankowe w USA tylko „zwiększą prawdopodobieństwo recesji” – dodał Mac Gorain, zauważając, że woli obligacje skarbowe.

Przeczytaj także:

Czy będzie obniżka stóp już we wrześniu ?

Mac Gorian uważa, że potrzeba cięć może nadejść już we wrześniu.

Pogląd ten jest sprzeczny z dobrze ugruntowaną retoryką Fed, że obniżki stóp procentowych są wykluczone.

I chociaż prezes Fed, Jerome Powell, zasugerował pauzę stóp w czerwcu, wielu urzędników Fed pozostaje jastrzębich, a dominującym tematem jest utrzymanie stóp „wyższych na dłużej”.

Prezes Fed z Dallas, Lorie Logan, powiedział w środę, że „mniejsze, rzadsze” podwyżki stóp procentowych mogą być korzystne dla Fed w celu zapewnienia stabilności finansowej.

„Stopniowe dostosowania polityki mogą być pomocne” – powiedział Logan na konferencji ekonomicznej Fed w Atlancie.

„Warunki finansowe mogą czasami pogarszać się nieliniowo, wyrządzając szkody całej gospodarce, ale ryzyko nieliniowej reakcji można złagodzić, podnosząc stopy procentowe w mniejszych, rzadszych krokach”.

Prezes Rezerwy Federalnej z Richmond, Thomas Barkin, powiedział Bloombergowi we wtorek, że czuje się „komfortowo”, widząc dalszy wzrost stóp procentowych.

„Myślę, że wiadomość wysłana w ostatnim oświadczeniu była opcjonalna, nie była to pauza ani szczyt” – powiedział Barkin.

„Chcę dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się z tymi wszystkimi opóźnionymi efektami (po wcześniejszych podwyżkach stóp), ale chcę też zmniejszyć inflację. A jeśli do tego potrzebne są dalsze podwyżki, nie mam nic przeciwko”.

W zeszłym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams, powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy Fed skończył podnosić stopy procentowe.

„Nie powiedzieliśmy, że skończyliśmy z podnoszeniem stóp”, powiedział Williams na spotkaniu Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku.

„Dokonaliśmy niewiarygodnego postępu… [ale] jeśli odpowiednie będzie dodatkowe zaostrzenie polityki, zrobimy to”.

Przeczytaj także: Nierozwiązany spór w sprawie pułapu zadłużenia w USA paraliżuje rynki

Inwestorzy sceptyczni w sprawie obniżek

Niedawny sondaż Reutera ujawnił również, że pomimo wezwań do recesji, Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca tego roku.

Jeśli chodzi o zbliżające się ryzyko pułapu zadłużenia, Mac Gorain nadal oczekuje kolejnego epizodu napięć rynkowych, zanim problem zostanie rozwiązany. Nie wyklucza podobnego rodzaju zmienności, jak w 2011 roku.

„Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy to się stanie, czy będzie to w ciągu najbliższych kilku tygodni, czy może to być trochę później w lecie” – powiedział.

Złoto słabsze gdy USD silniejszy

W ciągu niespełna dwóch tygodni, od czwartku 4 maja do środy 17 maja, byliśmy świadkami znacznego spadku wartości złota. I jednocześnie znacznego umocnienia dolara.

Złoto osiągnęło najwyższy poziom 2085 USD 4 marca, a dziś osiągnęło najniższy poziom 1974 USD. Oznacza to spadek o 107 USD w niecałe dwa tygodnie. Jest to spadek netto o 5,26% za uncję. Kiedy spojrzymy na indeks dolara, w czwartek 4 marca osiągnął on najniższy poziom 100,53, a dziś osiągnął najwyższy poziom 102,96. Oznacza to, że dolar amerykański w porównaniu z koszykiem ośmiu innych walut międzynarodowych zyskał w tym samym okresie około 2,42%.

Porównując procentowy spadek ceny złota z procentowym wzrostem indeksu dolara, jasne jest, że siła dolara była głównym składnikiem spadku cen złota. Spadek wartości złota nie ogranicza się jednak tylko do siły dolara, do którego przyczyniła się również dodatkowa presja ze strony uczestników rynku.

Podstawową przyczyną siły dolara, jak również znacznego procentowego spadku wartości złota, można bezpośrednio przypisać niedawnym komentarzom urzędników Rezerwy Federalnej. Zasadniczo komentarze Fed wzmocniły determinację i zaangażowanie w utrzymanie stóp procentowych na wysokim poziomie. Fed utrzyma swoją referencyjną stopę procentową (stopę funduszu Fed) na podwyższonym poziomie przez cały 2023 rok. Obniżka stóp procentowych w tym roku pozostaje wysoce nieprawdopodobna.

Za wcześnie na obniżki stóp

Według MarketWatch, prezes Fed z Chicago, Austan Goolsbee, powiedział we wtorek, że jest „zbyt wcześnie, aby mówić o obniżkach stóp”. Prezes Fed z Cleveland, Loretta Mester, powiedziała, że „stopy nie osiągnęły jeszcze punktu gdzie mógłby się utrzymać”.

Może Cię zainteresować:

FedinflcjaUSAZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz