Ethereum i oparte na nim topowe altcoiny doświadczyły, po letnich wzlotach, dość silnych zniesień. Przykładowo Ethereum spadło z 490 USD do wrześniowych minimów na poziomie 310 USD. Niektóre z pomniejszych altcoinów odnotowały korekty w jeszcze większym wymiarze. Można zadać sobie pytanie, co kupują najwięksi gracze rynku kryptowalut właśnie teraz?
Spadki na rynku altcoinów
Spadków doświadczyły również jedne z czołowych tokenów DeFi. Jeden z analityków zauważył, że średniej wielkości tokeny DeFi potrafiły stracić na wartości blisko 65% od czasu letnich maksimów do teraz.
Jak wiemy, zdecentralizowane finanse rosły jeszcze niedawno szybciej, niż wszystko inne. Tak samo szybko również spadły w chwili, gdy zabrakło świeżego kapitału od nowych inwestorów. Sytuacji nie pomogła również wszechobecna presja na jak najszybszą sprzedaż zasobów.
Mimo to altcoiny oparte na Ethereum pozostają w dobrej kondycji. Logika nakazuje przypuszczać, że inwestorzy zdają się patrzeć na rynek z nowej, świeżej perspektywy… Jak ona wygląda?
Co kupują najwięksi gracze?
Jedna z czołowych, blockchainowych firm analitycznych – Santiment donosi, że najwięksi gracze kupują teraz dużo Ethereum i niektórych altcoinów opartych na ETH. Należą do nich REN, Chainlink, Aelf (ELF), Kyber Network (KNC) i 0x (ZRX).
🐳 With most eyes on #Bitcoin's market price between this $12.7k and $13.3k range, whales of many respective $ETH-based #altcoins have added to their non-exchange bags. $ETH, $LINK, $REN, $ELF, $KNC, & $ZRX are among those recently hitting one-year highs. https://t.co/JRk8mdEaAx pic.twitter.com/2J2wTDy2Ox
— Santiment (@santimentfeed) October 26, 2020
Fundamenty są najważniejsze?
Jest bardzo prawdopodobne, że inwestorzy ci koncentrują się na długoterminowych perspektywach sektora DeFi Ethereum. Krótkoterminowe realia zdają się zatem nie stanowić dla nich zbytniej przeszkody.
Po pierwsze, szef DTC Capital Spencer Noon poinformował niedawno, że ważne wskaźniki DeFi nadal osiągają nowe rekordy wszech czasów i to pomimo spadków cen:
„Pomimo miesiąca, w którym większość tokenów spadła o 50% lub więcej, #DeFi jest * nadal * na ATH z najważniejszymi wskaźnikami: – TVL: 12,41 mld USD – ERC20 Stablecoins: 14 mld USD Nie słuchaj tych, którzy się wypalili. Faza 2 hossy #DeFi sprawi, że ubiegłe lato będzie wyglądać jak nic. Prawdopodobnym punktem zwrotnym drugiej fazy byka w DeFi są wybory, w których istnieje wiele wyników, które byłyby korzystne dla aktywów ryzykownych. […]”
Despite a month that saw most tokens fall 50% or more, #DeFi is *still* at ATHs with its most important indicators:
— Spencer Noon (@spencernoon) October 22, 2020
– TVL: $12.41B
– ERC20 Stablecoins: $14B
Don't listen to the degens who burned out. Phase 2 of this #DeFi bull market will make this summer look like nothing.
Wielu inwestorów pozostaje byczo nastawionych do DeFi. Nie da się ukryć, że prawdopodobnym motywem są ogromne stopy zwrotu, których sektor doświadczył latem tego roku. Wydaje się, że wizja ewentualnej powtórki z rozrywki ma szansę przyciągnąć do DeFi nowy kapitał.
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.