Zakład na milion dolarów o honor Dogecoina i twitterowa potyczka ważniaków

Twitter to bez wątpienia platforma, która stanowi ważny ośrodek dyskursu, także w temacie kryptowalut. Mark Cuban, znany z biznesowego programu telewizyjnego „Shark Tank” amerykański miliarder, oraz właściciel zespołu ligi NBA – Dallas Mavericks – ochoczo korzysta z „ćwierkacza”, na którym ostatnio pozytywnie wypowiada się o kryptowalutach. Za pośrednictwem tego serwisu zawarł zakład z założycielem firmy Creative Planning, zarządzającej majątkiem przekraczającym 50 miliardów dolarów, Peterem Malloukiem. Przedmiotem przyjaznego sporu ważniaków są wyniki kryptowalut w porównaniu z indeksem S&P 500, a stawka to milion dolarów.

Od czego się zaczęło?

Mark Cuban może zostać określony mianem osoby publicznej – od lat występuje w mediach jako znany ekspert finansowy, współtworzy program telewizyjny i wypracował sobie na tyle dużą renomę, że media cytują nawet jego wypowiedzi o Donaldzie Trumpie. Charyzmatyczny miliarder dał się poznać jako entuzjasta kryptowalut, a ostatnio umożliwił nawet płatności przy ich użyciu za produkty w sklepie „Mavs”, drużyny koszykarskiej z Dallas.dzięki swojej popularności otrzymał zaproszenie do programu popularnej prezenterki, Ellen Degeneres, w rozmowie z którą przekonywał ją do Dogecoina i NFT, czyli niewymienialnych tokenów na wzór przedmiotów kolekcjonerskich, tylko w formie cyfrowej. Warto wspomnieć, że trend NFT objawił się już w Polsce – niedawno raper Ten Typ Mes sprzedał swój singiel za równowartość 1300 dolarów.

W Mavs sprzedajemy dużo towarów za dogecoin i powinnaś zastanowić się nad tym samym w „Sklepie Ellen”. Byłaby możliwość sprzedać mnóstwo rzeczy za dzięki udostępnieniu takiej płatności w dogecoinach. – zapewniał Mark Cuban

Dla całej sprawy istotne jest to, że wywołało to twitterowe dyskusje i zainteresowanie Petera Mallouka, czyli drugiej strony zakładu, „reprezentującej” w nim indeks S&P500. Jeśli chodzi o Ellen, to została w pewien sposób przekonana do idei Cubana – zadeklarowała chęć poszerzenia swojej wiedzy w temacie Dogecoina i uruchomienie płatności przy jego użyciu w sklepie dziennikarki. Przed wyemitowaniem wywiadu prezenterka uruchomiła swój pierwszy w historii NFT, aby zebrać pieniądze na charytatywny program World Central Kitchen, zebrawszy 33,495$ za monolog i selfie z grafiką „Kobieta z kotem”.

NFT od Ellen, czyli selfie z jej wyrafinowanym artyzmem – „Kobieta z kotem”; źródło: tutaj

Clue potyczki, czyli milion płaci ten, co nie ma racji

Wypowiedzi Marka Cubana po programie z Ellen zainteresowały drugiego z bohaterów naszej historii do tego stopnia, że zdecydował się on wypowiedzieć w kwestii porad producenta programu „Shark Tank”:

Chwilę później, Peter dodał: „Jeśli kupisz sto akcji, kursy w większości wzrosną. Jeśli kupisz sto kryptowalut, większość z nich spadnie do zera. To duża różnica.” Cuban podjął rękawicę i zdecydował się wejść w dyskusje z założycielem Creative Planning:

Tylko głupiec kupiłby 100 akcji lub 100 aktywów kryptowalutowych – ale pozwól, że spytam. Jakie masz prawa jako udziałowiec w jakiejkolwiek spółce spośród zakupionych akcji? – taką prowokującą ripostą odznaczył się Mark Cuban

Debata pomiędzy miliarderami nie zakończyła się na tym – każdy z nich wierzył w swoje rację i był gotowy ich bronić, przez co powstała intensywna, aczkolwiek przyjazna wymiana wpisów. Mark Cuban w końcu wprost zaproponował zakład i spytał:

„Co powiesz na to – zawrzemy „smart contract” na Ethereum. Oboje wrzucamy po milion dolarów na stablecoina. Zawrzemy umowę, według której otrzymasz milion w przypadku, gdy wzrost S&P 500 będzie wyższy w ustalonej dacie końcowej, niż wzrost TWOJEGO wyboru BTC lub ETH. Możesz sobie wybrać” napisał Mark Cuban

Mark Cuban (z lewej), oraz Peter Mallouk, źródło: tutaj

Peter Mallouk nie wymiękł. Jego odpowiedź wybrzmiała na Twitterze:

„W ciągu następnych 10 lat wezmę zwrot z S&P 500, przeciwko dowolnej grupie aktywów, które wybierzesz. Zgadzam się na udział finansowy w tym zakładzie. Marku, możesz wybrać cel charytatywny, na którą pieniądze przeznaczy przegrany. Ja biorę S&P500. „
„To jest interesujące. Zaczęło się od promowania Doge. Ja wezmę S&P 500, a ty możesz wziąć Doge. Przegrany z 10-letnim zwrotem przekazuje 1 milion dolarów na cele charytatywne dla zwycięzców. No chyba, że nie jesteś pewien, że Doge zwycięży ”-
chwilę potem zawadiacko wybrzmiał znówie Mallouk.

Na tym twitterowa potyczka się zakończyła i wygląda na to, że zakład został otwarty. Beneficjentami zakładu będzie najprawdopodobniej organizacja non-profit zajmująca się szkoleniami – Pathway Financial Education – wybraną przez właściciela „Mavs”, lub bank żywności – The Community Food Network – w przypadku zwycięstwa Mallouka. Będziemy musieli czekać 10 lat, żeby się przekonać, kto miał rację. Nie będziemy ukrywać – po tym jak założyciel „Creative Planning” buńczucznie stwierdził, że kupując sto kryptowalut, to większość z nich spadnie do zera, nasza sympatia zmierza w kierunku Marka Cubana. Trzymamy kciuki za Doge!

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

DogecoinMark CubanPeter Malloukzakład
Komentarze (0)
Dodaj komentarz