Tajwan: Nowe regulacje dla giełd kryptowalutowych. Co to oznacza dla dużych graczy?

Tajwan wprowadza zakaz dla niezarejestrowanych zagranicznych giełd kryptowalutowych. 

Klientów na Tajwanie obsługują różne giełdy. Oprócz lokalnych giełd, takich jak Maicoin, obecne są również znaczące międzynarodowe firmy takie jak Binance, Bybit i Kraken. Tajwańska Komisja Nadzoru Finansowego (FSC) podjęła kroki w celu zwiększenia ochrony inwestorów kryptowalutowych, wprowadzając nowe przepisy.

Logo FSC. Źródło: sfb.fov.tw

FSC opracowała kluczowe punkty regulacji rynku kryptowalut na Tajwanie, wydając wytyczne branżowe dla dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP). W wytycznych rządzący wymienili kilka powszechnych zasad obowiązujących w branży. Chodzi między innymi o oddzielanie aktywów giełdy od aktywów klientów i przegląd mechanizmów dodawania i usuwania wirtualnych aktywów.

FSC również wymagało, aby zagraniczne VASP powstrzymały się od świadczenia swoich usług na Tajwanie bez uzyskania niezbędnych zezwoleń od organu regulacyjnego. FSC oświadczyła:

Zagraniczni operatorzy platform wirtualnych aktywów nie mogą świadczyć swoich usług na terenie kraju […] chyba że zostali zarejestrowani zgodnie z obowiązującym prawem.

Organ władzy stwierdził również, że firmy są zachęcane do promowania samoregulacji w branży kryptowalutowej. Według nich, odpowiednie stowarzyszenia VASP mają opracować normy samoregulacyjne oparte na treści zawartych zasad kierujących.

Zobacz też: Proaktywna postawa – Indie chcą uruchomić specjalne narzędzie, które uchroni ich obywateli przed kryptooszustwami

Tajwan i samoregulacyjne stowarzyszenie

Wytyczne te zostały ogłoszone równocześnie z ogłoszeniem przez główne giełdy kryptowalut na Tajwanie utworzenia wspólnego stowarzyszenia samoregulacyjnego. Lokalne giełdy, takie jak Maicoin, BitstreetX, Hoya Bit, Bitgin, Rybit, Xrex i Shangbito, oficjalnie utworzyły stowarzyszenie Taiwan VASP, mające na celu promowanie branży i wspieranie działań regulatorów.

Logo jednej z tajwańskich giełd – Maicoin. Źródło: group.maicoin.com

Oprócz lokalnych giełd, znaczące międzynarodowe firmy handlujące kryptowalutami, jak Binance, także obsługują klientów na Tajwanie. Na ten moment giełda Kraken informuje, że oferuje „pełen zakres usług dla klientów mieszkających na Tajwanie”. Natomiast giełda ByBit obsługuje płatności Visa i Mastercard, zgodnie z informacjami dostępnymi na jej stronie internetowej. W sierpniu giełda kryptowalut Binance rzekomo złożyła wniosek o rejestrację na Tajwanie na podstawie ustawy o kontroli prania pieniędzy i regulacji FSC.

Wiadomość ta wychodzi krótko po tym, jak lokalne publikacje doniosły 7 września, że FSC opracowała projekt 10 zasad kierujących zarządzaniem wirtualnymi walutami w kraju, planując ograniczenie niezarejestrowanych giełd kryptowalutowych. Ramy te pochodzą po tym, jak FSC stała się głównym regulatorem kryptowalut na tej wyspie w 2023 roku.

Może Cię zainteresować:

AzjaBlockchaingiełdy kryptowalutKryptowalutyTaiwanTajwanzakaz
Komentarze (0)
Dodaj komentarz