Proaktywna postawa – Indie chcą uruchomić specjalne narzędzie, które uchroni ich obywateli przed kryptooszustwami

Indie: tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MHA) jest w trakcie tworzenia narzędzia do monitorowania kryptowalut. To w odpowiedzi na wzrost nielegalnych działań związanych z kryptowalutami w kraju. To kolejne proaktywne przedsięwzięcie Indii w kwestii kryptowalut.

Według raportu CNBC, MHA ma na celu zwalczanie przestępczości związanej z kryptowalutami za pomocą narzędzia o nazwie Cryptocurrency Intelligence and Analysis Tool (CIAT). Projektem kieruje jednostka MHA o nazwie Indyjskie Centrum Koordynacji ds. Cyberprzestępczości. Zajmuje się ona badaniem i zwalczaniem przestępczości internetowej.

Dzięki CIAT, MHA będzie monitorować adresy portfeli kryptowalutowych w tzw. darknecie. To ułatwi tworzenie rejestrów transakcji, w tym znaczników czasowych, dat, używanych giełd i rodzajów usług. Ponadto narzędzie będzie miało zdolność wysyłania alertów w przypadkach, gdy transakcje są przeprowadzane przez konkretne konta wykazujące podejrzane zachowanie lub niezwykle wysokie wolumeny transakcji. Ta funkcja znacząco zwiększy zdolność władz do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia.

Zobacz też: Rodzice Sama Bankmana-Frieda pozwani w procesie FTX! Sprawa wciąż się rozkręca.

Indie zmagają się z plagą kryptooszustw

Raport podkreślił, że projekt jest reakcją na wzrost nielegalnych działań związanych z kryptowalutami w kraju. Wcześniej w tym miesiącu indyjski inżynier oprogramowania stracił rzekomo ponad 120 000 dolarów z powodu oszustwa związanego z kryptowalutami. Kobieta, którą poznał online, doradziła mu inwestycję w kryptowalutę, ale nie mógł wypłacić środków po dokonaniu depozytu.

https://twitter.com/EverythingAjay/status/1678628449760718848

W lipcu dwóch podejrzanych zostało aresztowanych pod zarzutem oszustwa związanego z kryptowalutami w ramach peer-to-peer (P2P) w Ujjain w Indiach. Policja skonfiskowała fałszywe konta bankowe, karty bankomatowe i inne dokumenty. Podejrzani używali fałszywych dowodów tożsamości, aby oszukiwać użytkowników przy użyciu Binance P2P.

O kolejnym takim oszustwie pisaliśmy również na naszym serwisie. Mężczyzna przyjął zaproszenie od nieznanej osoby na mediach społecznościowych i został nakłoniony do inwestowania swoich środków w cyfrową walutę. Oszuści udostępniali mu filmy i dokumenty, by zdobyć jego zaufanie. Mężczyzna przelał pieniądze na ich e-portfel i konta bankowe, jednak nie otrzymał żadnych zwrotów, a próby kontaktu e-mailowego pozostały bez odpowiedzi. Obecnie policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

TOP 3 rankingu Chainalysis. Indie przodują w 4 z 5 kategorii głównych. Źródło: Chainalysis

Kryptowaluty zyskały na znaczeniu w Indiach. We wrześniu kraj ten znalazł się na pierwszym miejscu w 2023 Global Crypto Adoption Index opublikowanym przez firmę Chainalysis zajmując się analizą blockchain. Raport pokazał, że Indie zajmują pierwsze miejsce pod względem wartości w dziedzinie finansów zdecentralizowanych i wartości usług centralnych.

Może Cię zainteresować:

AzjaBlockchainIndieKryptowalutyoszustwoRaportScam
Komentarze (0)
Dodaj komentarz