Skąd wzięły się nazwy Bitcoin, Ethereum, Cardano?

Bitcoin, Ethereum i Cardano to aktualnie top 3 kryptowalut. Skąd wzięły się ich nazwy?

Bitcoin – Elektroniczne Pieniądze

Bitcoin, pierwsza kryptowaluta na świecie, niemal w pojedynkę zmieniła oblicze współczesnego systemu finansowego. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 800 miliardów dolarów Bitcoin znajduje się na szczycie rankingów i ma 41,36% udziału w rynku.

Najwcześniejsze użycie słowa bitcoin miało miejsce w 2008 r., na kilka miesięcy przed uruchomieniem sieci 3 stycznia 2009 r. Domena bitcoin.org została zarejestrowana w sierpniu, a 31 października br. na liście mailingowej poświęconej kryptografii opublikowany został whitepaper Bitcoina.

Na pierwszy rzut oka „bitcoin” jest połączeniem słów oznaczających „bit” i „moneta”. W kategoriach komputerowych, „bit” odnosi się do najmniejszej jednostki danych. Dodanie słowa „coin” sprawiło, że bitcoin był luźno tłumaczony jako „pieniądz elektroniczny”.

Z drugiej strony, Bitcoin mógł otrzymać swoją nazwę w odniesieniu do bitgold, zdecentralizowanej waluty cyfrowej zaprojektowanej przez Nicka Szabo w 1996 roku. Chociaż bitgold ostatecznie się nie zmaterializował, był często określany jako „bezpośredni prekursor architektury Bitcoin”.

Ethereum – Żywioł

Ethereum wkroczyło na kryptowalutową scenę bardzo pewnym krokiem i równie szybko wspięło się w rankingu, zajmując drugie miejsce. Cena największego altcoina wynosi obecnie 3 446 USD, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi 405 miliardów USD. Ethereum otrzymało imię od swojego założyciela, Vitalika Buterina, po analizie nazw żywiołów z estetyki science fiction, które znalazł on w Wikipedii.

Vitalik Buterin zdecydował się na Ethereum po przejrzeniu listy nazw wszystkich żywiołów. Młody programista wybrał tę nazwę, ponieważ było w niej słowo „eter”, a także dlatego, że „ładnie brzmiało”. Ether był terminem dla hipotetycznego medium, które pozwalało falom świetlnym poruszać się w przestrzeni, a marzeniem Buterina było to, aby Ethereum było medium, na którym można budować i uruchamiać aplikacje. Nazwa pasowała do jego pomysłu idealnie.

Cardano – Polimath

ADA ustanowiła niedawno nowy rekord wszech czasów w wysokości 3,10 USD, który ugruntował jej pozycję jako trzeciej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Założony przez Charlesa Hoskinsona projekt został nazwany na cześć włoskiego erudyty Gerolamo Cardano, który żył w latach 1501-1576.

Gerolamo Cardano miał szerokie zainteresowania, w tym chemię, fizykę, matematykę i medycynę. Przypisuje mu się systematyczne stosowanie liczb ujemnych i wynalezienie zamka szyfrowego.

Co więcej, natywny token ADA został nazwany na cześć Ady Lovelace, angielskiej matematyczki słynącej z pracy nad silnikiem analitycznym Charlesa Babbage’a. Sieć Cardano nazywa fazy swojego rozwoju nazwiskami słynnych osobistości, takich jak Byron, Shelley, Basho, Voltaire i Goguen.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

BitcoinCardanoEthereum
Komentarze (0)
Dodaj komentarz