Rząd USA czołowym posiadaczem bitcoinów na świecie. Skąd je mają?

Rząd Stanów Zjednoczonych przez wielu swoich przedstawicieli niezliczoną ilość razy negatywnie wypowiadał się na temat rynku kryptowalut takich jak bitcoin. Sam jest jednak jednym z kilku największych bitcoinowych gigantów na świecie. Na dzień 25 marca 2023 r. rząd USA posiadał dokładnie 205 515 BTC o łącznej wartości 5,6 mld USD, co stanowi około 1,06% całej podaży w obiegu.

Bitcoiny zostały pozyskane przy okazji konfiskat. Jedna z nich miała miejsce w listopadzie 2020 roku. Wówczas władze Stanów Zjednoczonych przejęły 69 369 bitcoin z adresu Silk Road od – jak nazywają ją organy ścigania – „Osoby X”. Do dziś jej tożsamość pozostaje wielką niewiadomą. Wiadomo natomiast, że konfiskata została wykonana na wniosek urzędu skarbowego.

W 2016 roku przejęto aż 94 636 BTC, które wcześniej wykradziono z giełdy Bitfinex. W związku ze sprawą zatrzymani zostali 34-letni Ilya Lichtenstein i jego 31-letnia żona Heather Morgan. Ci zdaniem oskarżyciela stosowali liczne „wyrafinowane narzędzia” mające na celu wypranie – bagatela – 4 miliardów dolarów.

Dzisiejsze aresztowania i największa w historii konfiskata środków finansowych departamentu pokazują, że kryptowaluty nie są bezpieczną przystanią dla przestępców.

Lisa O. Monaco, ówczesny zastępca prokuratora generalnego USA

Najświeższa ogromna konfiskata to już rok 2021 i majątek Jamesa Zhonga wynoszący dokładnie 51 326 BTC. Wszystko miał ukraść z giełdy Silk Road.

Departament Sprawiedliwości wyjaśnił, że organy ścigania przeprowadziły przeszukanie domu Zhonga w Gainesville w stanie Georgia w dniu 9 listopada 2021 roku. Następnie „zajęły około 50 676,17851897 bitcoinów, a następnie wyceniono je na ponad 3,36 miliarda dolarów”.

Może Cię również zainteresować: Indie pięć razy prześcigają USA. Kryptowaluty podbijają subkontynent!

Setki tysięcy BTC w rękach USA

Obecne szacunki 205 515 bitcoinów zostały ustalone na podstawie wskaźników Dune Analytics stworzonego przez 21Shares, dostawcę produktów giełdowych. Dane pokazują adresy rządu USA i historię transakcji. Z obecnie przejętej pamięci podręcznej BTC 44% pochodziło z konfiskaty Bitfinex, 32,2% od „Osoby X”, a 23,8% z zajęcia mienia Zhonga. 

Rząd Stanów Zjednoczonych może oczywiście posiadać więcej bitcoinów. W podsumowaniu zauważono, że 205 515 BTC to „szacunek z dolną granicą” oparty wyłącznie na „publicznie dostępnych informacjach”.

Zobacz też:

BitcoinBTCKryptowalutyUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz