Biden zamraża propozycje FinCEN dotyczące portfeli kryptowalutowych

Prezydent Joe Biden zamroził wszystkie procesy regulacyjne, w tym proponowane zasady FinCEN, które odnosiły się do branży kryptowalut.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez prezydenta Joe Bidena w pierwszym dniu urzędowania było zamrożenie federalnego procesu regulacyjnego, w tym kontrowersyjnych przepisów dotyczących prywatnych portfeli kryptowalutowych, zaproponowanych przez byłego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina.

Do zamrażarki na 60 dni

Powyższa decyzja znalazła się w memorandum Białego Domu skierowanego do szefów różnych agencji federalnych, w tym Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN). Dekret nie określa propozycji portfela kryptowalutowego, ale nakłada ogólne zalecenie zamrożenia wszelkich przepisów agencji oczekujących na opinie, na okres 60 dni od daty memorandum.

Wielu komentatorów wypowiedziało się w kontekście tych decyzji z dużym uznaniem. Jake Chervinsky z Compound Finance General Council zakomunikował:

„Ciężko walczyliśmy i zdobyliśmy prawo do odetchnięcia i zresetowania sił. Janet Yellen to nie Steve Mnuchin. Jestem optymistyczny.”

Propozycje Mnuchina w ogniu krytyki

Propozycja self-hostowanego portfela kryptowalutowego została złożona przez FinCEN 18 grudnia pod rządami byłego sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina. Gdyby regulacje zostały wprowadzone w życie, wymagałoby to od banków i firm świadczących usługi pieniężne składania raportów, prowadzenia rejestrów i weryfikowania tożsamości klientów, którzy dokonują transakcji do i z prywatnych portfeli kryptowalut.

Propozycja została szeroko skrytykowana przez liderów branży, w tym dyrektora generalnego firmy Square, Jacka Dorseya, który powiedział, że zbieranie nazwy i adresu kontrahenta nie powinno być wymagane w przypadku kryptowalut, tak jak nie jest to wymagane w przypadku gotówki.

Inni krytycy stwierdzili również, że spełnienie stawianych przez Mnuchina wymogów w przypadku wielu projektów byłoby technicznie niemożliwe, ponieważ inteligentne kontrakty nie zawierają informacji o nazwie ani adresie.

Yellen niekoniecznie taka zła

Na stanowisko Sekretarza Skarbu Biden wyznaczył Janet Yellen, która skomentowała w tym tygodniu, że kryptowaluty są wykorzystywane „głównie do nielegalnego finansowania”. Chervinsky uważa jednak, że Yellen może wcale nie być taka zła:

„Po pierwsze, każdy jest lepszy niż sekretarz Mnuchin, który dawno temu zdecydował, że nienawidzi wszystkiego, co dotyczy kryptowalut. Po drugie, chociaż dr Yellen może nie być teraz fanką krypto, spodziewam się, że będzie otwarta na naukę i słuchanie oraz będzie postępować zgodnie z ustaloną kolejnością przy podejmowaniu decyzji w sprawie nowych przepisów. To dobrze.”

Na szefa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Biden wyznaczył Gary’ego Genslera, który wydaje się być bardziej przychylny misji decentralizacji niż jego poprzednik.

Może Cię zainteresować:

BidenKryptowalutyportfeleregulacjeregulacje bitcoinregulacje kryptowalutRegulacje prawne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz