Potężny bank z szaloną prognozą ceny Bitcoina. Kiedy 50,000 USD i 120,000 USD za BTC?

Jeden z największych europejskich banków, Standard Chartered wydał prognozę. Spodziewa się 50,000 USD jeszcze w tym roku i 120,000 USD w roku 2024 za 1 BTC. Brytyjski bank zarządza aktywami wartymi w przybliżeniu 800 mld USD. Prognoza pojawiła się w chwili, gdy coraz więcej instytucji byczo odnosi się do przyszłości największej kryptowaluty. Mniejsze projekty ani nawet duże altcoiny nie mogą liczyć w ostatnich miesiącach na równie dużo zainteresowania. Nie wypowiada się na ich temat ani Bloomberg ani globalne agencje finansowe. Prognoza Standard pokrywa się z dotychczasowym cyklem halvingowym – zakłada zawrotny blisko 150% wzrost ceny w 2024 roku. Oraz niemal 50% zwyżkę do końca bieżącego roku. Przypomnijmy – halving będzie miał miejsce mniej więcej w kwietniu 2024 roku. Sezonowo Bitcoin osiągał swój szczyt cenowy na ok. 12 miesięcy po halvingu. W jakim momencie cyklu znajdujemy się dzisiaj?

Gdzie jesteśmy?

Cena Bitcoina konsoliduje w okolicach 30 tys. USD, wyniki cenowe od początku roku pozostają dobre i zbiegają się z sezonowością. Na jej podstawie możemy oszacować, że znajdujemy się w drugiej fazie cyklu. Lawina 'inscriptions’ znacznie spadła, a wraz znią przeciążenie blockchainu Bitcoin spadło. Jednocześnie wolumeny transferów rosną, obecnie znajdują się 75% powyżej listopadowych minimów.
Wskaźnik podaży BTC utrzymywanej w zyskach i stratach (NUPL) osiągnął punkt równowagi. Jest to 1:1 zbieżne z kilkumiesięcznym okresem reakumulacji, który miał miejsce w poprzednich cyklach.

Dane onchain wg. Glassnode

Rynek utrzymał jak dotąd większość zysków z 2023 r. i wrócił w ostatnich tygodniach powyżej 31 tys. USD. Cena konsoliduje się w pobliżu rocznych maksimów. Glassnode zestawił wyniki cenowe z poprzednimi cyklami, zarówno z perspektywy hossy, jak i bessy. Jeśli założymy, że minima z listopada 2022 r. są rzeczywiście dołkiem. Możemy porównać głębokość dotychczasowych korekt. Widzimy, że największy spadek w 2023 r. wyniósł około 18%. To bardzo mało w porównaniu ze wszystkimi poprzednimi cyklami. Co więcej – może to sugerować, że u podstaw odbicia leży wyjątkowo silny popyt, który hamuje niedźwiedzie zapędy.

Źródło: Glassnode

Nawet jeślizałożymy, że trwa rynek niedźwiedzia, możemy ocenić dotychczasowe wyniki z 2023, na podstawie ATH cyklu. Z tego punktu odniesienia, odbicie od listopadowych minimów wyniosło 91% i wykazuje niezwykłe podobieństwo do wzrostów z poprzednich cykli. Z wyjątkiem 2019 r., wszystkie poprzednie cykle, które doświadczyły podobnej skali ruchu od dna, były w rzeczywistości punktem początkowym nowego cyklicznego trendu wzrostowego.

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Po kilku miesiącach przeciążenia sieci Bitcoin, mempoole powol zaczynają się oczyszczać, a opłaty transakcyjn spadają. Opłaty denominowane w USD spadły o ponad 96% od szczytu rajdu BRC-20 w maju, przy średniej opłacie płaconej obecnie w wysokości 1,33 USD. Mediana opłat wg. danych z Glassnode spadła do 0,16 USD.

Podczas gdy aktywność spada, wolumeny BTC, które są przenoszone, zaczynają zdecydowanie rosnąć. BTC zmieniający właścicieli wzrósł o 75% od minimów z krachu FTX. Zmiana wynosi obecnie 4,2 mld USD dziennie w całkowitym rozliczeniu.

Niezrealizowana podaż i popyt

Źródło: Glassnode

Znaczna część podaży długoterminowych inwestorów BTC została nabyta między 15 a 25 tys. USD (z zyskiem). Podaż ta pozostaje niewydana, mimo że ceny osiągnęły 31 tys. USD. Prawie wszystkie BTC z ceną nabycia powyżej 30 tys. USD są w posiadaniu długoterminowych inwestorów. Inwestorzy przetrwali bessę z lat 2021-22. Obecnie są HODLerami, albo prawdopodobnie zrealizują zyski, jeśli cena wzrośnie. Przedział cenowy między 20 a 30 tys. USD odnotowuje rosnącą akumulację od lutego. Wszystko to pomimo naporu presji regulacyjnej w USA. Inwestorzy spodziewają się, że problemy te prawdopodobnie ominą Bitcoina.

Źrodło: Glassnode

Na wykresie wyżej możemy zobaczyć wielkość podaży w czasie ostatniej korekty do 25 tys. USD. Wielkość podaży, która zmieniła się ze statusu stratnej do zyskownej wyniosła około 2,47 mln BTC. To odpowiada 12,7% całkowitej podaży. Podaż utrzymywana w stracie spadła obecnie do zaledwie 4,79 mln BTC, osiągając podobne poziomy obserwowane w lipcu 2021 r. (30 tys. USD), lipcu 2020 r. (9,2 tys. USD), kwietniu 2016 r. (6,5 tys. USD) i marcu 2016 r. (425 USD).

Może Cię zainteresuje

BitcoinBlockchainBTCdane on-chainGlassnodeHalvingHossaKryptowalutyon-chainStandard Chartered
Komentarze (0)
Dodaj komentarz