Szczyt USA – Chiny w Pekinie. 'Po burzy nasze relacje zobaczą tęczę’. Kompromitacja geopolityków?

Podczas szczytu dyplomatycznego w Pekinie Premier Chin, Li przemówił w niezwykle wymownych słowach. Zaadresował je do Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen. Przekazał, że w relacjach Chiny – USA, 'po deszczu i burzy znów wyjdzie tęcza’. Informacje te wychodzą po tym jak Google nieoczekiwanie oświadczyło, że zmienia głównego dostawcę półprzewodników. Z koreańskiego 'bezpieczniejszego geopolitycznie’ Samsunga na Taiwan Semiconductors. Rynek finansowy często wyprzedza takie zjawiska. Zgodnie z koncepcją 'rynku prognostycznego’ – wszystkie aktualne informacje krążą przecież gdzieś, w obiegu. Narracja na szczycie w Pekinie wskazuje na możliwe ocieplenie stosunków gospodarczo-politycznych na linii Waszyngton – Pekin.

Oczywiście natychmiastowym następstwem tego nie będzie dalsza niekontrolowana globalizacja czy rychły koniec wojny handlowej. Korzystny dla rynków jest jednak fakt, że przywództwo jednego jak i drugiego kraju wskazuje na chęć dialogu i wypracowania kompromisu. Patrząc na nagłówki czołowych portali polityczno-obronnych z ostatnich miesięcy. Wielu wieściło konflikt zbrojny, inni postępującą słabość USA i potężne wzrosty w Chinach. Wszystkie te teorie dziś brzmią jak Sci-Fi. Gospodarka Chin słabnie, a Stany pozostają relatywnie bardzo mocne. Obie strony chcą dyplomacji, nie wojny? A może to tylko czcze słowa i wielka gra?

Yellen – Li

Premier Chin Li do sekretarz skarbu USA Yellen: Relacje Chiny-USA zobaczą „tęczę” po wietrze i deszczu. Przekazał, że Chiny i USA powinny wzmocnić dyskusje na temat współpracy gospodarczej. Sekretarz Skarbu USA Yellen wskazała, że Stany Zjednoczone szukają zdrowej konkurencji. Nie postrzegają sytuacji jako 'wygrany bierze wszystko’. W jej ocenie USA nie może pozwolić, aby jakiekolwiek nieporozumienia między USA a Chinami pogorszyły stosunki. Choć de facto to już przecież się stało. W ocenie Yellen przejrzysty pakiet zasad może z czasem przynieść korzyści zarówno USA, jak i Chinom. Jej zdaniem obecnie Stany Zjednoczone dążą do równych szans dla amerykańskich firm i będą koordynować działania z sojusznikami. Wszystko po to aby zaradzić „nieuczciwym” praktykom gospodarczym Państwa Środka.

Sekretarz przekazała, że USA są zaniepokojone nowymi chińskimi kontrolami eksportu krytycznych minerałów i oceniają ich wpływ na gospodarkę. Szczególny niepokój w Waszyngtonie budzą chińskie sankcje na amerykańskie firmy, ich ofiarą padł ostatnio Micron. Yellen podkreśliła jednak, że USA nie dążą do „masowego oddzielenia” gospodarek. Chcą je dywersyfikować, a nie deglobalizować. Zmiana Chin w kierunku reform rynkowych byłaby w ocenie Yellen w interesie Chin. Poprzednie takie reformy powodowały szybki wzrost. Li przekazał jednak enigmatycznie chińskim pracodawcom 'by przygotowali się na trudności’. Jednocześnie obiecał jednak „nie szczędzić czasu” we wdrażaniu szeregu ukierunkowanych działań mających na celu wzmocnienie odreagowania gospodarki po pandemii. „Nie powinniśmy pozwolić, aby jakakolwiek różnica zdań doprowadziła do nieporozumień, które niepotrzebnie pogorszą nasze dwustronne stosunki gospodarcze i finansowe” – mówiła Yellen. Jednocześnie jednak przekazała, że Stany Zjednoczone będą musiały podjąć konkretne kroki w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, jeśli zajdzie potrzeba.

Wiadomości z rynku

  • Raport o zatrudnieniu w USA pokazuje dalsze umocnienie. Stany Zjednoczone odnotowują stabilny i stały wzrost.
  • Kontrakty terminowe w USA wyceniają 89% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych po danych NFP, nieco więcej niż przed danymi. Inwestorzy wycofują się z zakładów na więcej podwyżek stóp procentowych Fed.
  • Dane z prywatnego rynku pracy ADP Research publikowane w czwartek wskazywały, że amerykańskie firmy dodały w cerwcu najwięcej miejsc pracy od ponad roku. Rentowności obligacji skarbowych ponownie wzrosły w końcówce tygodnia – szczególnie długoterminowe ’10 latki’
  • Napływy w BofA do akcji japońskich spółek w ciągu ostatnich 5 tygodni wyniosły rekordowe 8,9 mld USD. Największy napływ miał miejsce do amerykańskich funduszy o dużej kapitalizacji (rekord od niemal 8 miesięcy) – było to 12,9 mld USD
  • Wskaźnik byków i niedźwiedzi BofA pozostaje bez zmian na poziomie 3.2 pkt. BofA wskazało, że odczyt jest bardziej niedźwiedzi. Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom pozycji gotówkowych. Inwestorzy czekają na okazję przy najbliższej korekcie rynku, a może liczą na recesyjne spadki?
  • Największy napływ do obligacji od 5 miesięcy (9 mld USD) i pierwszy dodatni napływ do obligacji high yield od czterech tygodni (500 mln USD) – BofA.

Yellen rozmawia z Bankiem Chin

Sekretarz Skarbu wymieniła też poglądy na temat kwestii gospodarczych i finansowych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania z Bankiem Chin. W tym celu spotkała się z szefem partii komunistycznej PBoC, Gongshengiem. Według Amerykanów rekordowe dwustronne przepływy handlowe w 2022 r. pokazały, że amerykańskie i chińskie firmy mają duże możliwości angażowania się w bilateralny handel i inwestycje. Strona chińska podczas dyskusji wyraziła zaniepokojenie amerykańskimi sankcjami i środkami ograniczającymi wobec ale premier Li wyraźnie dał do zrozumienia, że rozmowy były konstruktywne.

Może Cię zainteresuje:

ChinyGospodarkakonfliktTajwanUSAwojnaWojna technologiczna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz