Warto powtórzyć to raz jeszcze: po latach prac, Polkadot jest wreszcie gotowy do uruchomienia parachainów.
W czasie, gdy inwestorzy wiwatowali na cześć bitcoina z powodu nowo wyznaczonego rekordu jego ceny, kurs DOT/USD kontynuował ruch w górę. Inwestorzy czekają na rozpoczęcie wszystkich ważnych aukcji parachain – procesu, który ma zostać zainicjowany już w przyszłym miesiącu. DOT kosztuje obecnie 43,13 USD – doprawdy niedaleko od rekordowego poziomu 49 USD.
Polkadot to wyjątkowy projekt blockchain. Prace nad nim zapoczątkował Gavin Wood, który jest również współzałożycielem Ethereum. Wyjątkowość tego projektu wynika z dwóch przesłanek:
- Polkadot polega na Kusamie, kolejnym projekcie blockchain, którego token jest wart ponad 2 miliardy dolarów. Wszystkie aplikacje w Polkadot muszą działać przez Kusama.
- Polkadot jest wyjątkowy ze względu na technologię parachain. Zanim aplikacje zostaną przeniesione do sieci głównej, muszą przejść przez tak zwaną aukcję parachain. Jest to proces, w którym członkowie społeczności głosują na te projekty za pomocą swoich tokenów.
Jeżeli Polkadot i temat parachainów jest dla Ciebie względnie nowy, przeczytaj poniższy artykuł:
Mówiąc w dużym skrócie, Parachain to struktura danych specyficzna dla aplikacji, która jest globalnie spójna i możliwa do walidacji przez walidatory Relay Chain. Najczęściej parachain przybiera formę łańcucha bloków, aczkolwiek nie ma takiej potrzeby. Nazwa pochodzi od koncepcji równoległych łańcuchów. Ze względu na swój równoległy charakter są w stanie osiągnąć symultaniczność przetwarzania transakcji i skalowalność systemu Polkadot.
Szczegóły uruchomienia aukcji parachain
Od początku czerwca do chwili obecnej na Kusamie odbyło się 11 aukcji slotów parachain, a 12 aktywnych parachainów działa obecnie w sieci deweloperskiej projektu. W tym czasie projekt nie napotkał żadnego znaczącego problemu w sieci, co jest również bardzo zachęcające dla wydajności parachainów w sieci głównej.
Oczekuje się, że parachainy wejdą do gry w aukcji rozpoczynającej się 11 listopada. Mechanizm działa podobnie do finansowania społecznościowego: nowe projekty, na przykład dla zdecentralizowanych aplikacji tożsamości lub usług Defi, mogą licytować o miejsce na Polkadot. Oferty składane są w mechanizmie aukcyjnym z tokenami DOT lub KSM.
W ogłoszeniu zapowiadającym premierę parachainów na Polkadot podkreślono, że odbędzie się 11 aukcji parachain, przy czym pierwsza odbędzie się 11 listopada. Od tego dnia będzie się odbywała jedna aukcja tygodniowo, natomiast druga partia (sześciu aukcji) rozpocznie się 23 grudnia. Co dwa tygodnie będzie odbywała się jedna aukcja.
Batch 1 – 1 week cadence
— Polkadot (@Polkadot) October 13, 2021
• Auction 1: Nov. 11, 2021 – Nov. 18, 2021
• Auction 2: Nov. 18, 2021 – Nov. 25, 2021
• Auction 3: Nov. 25, 2021 – Dec. 2, 2021
• Auction 4: Dec. 2, 2021 – Dec. 9, 2021
• Auction 5: Dec. 9, 2021 – Dec. 16, 2021
For lease period 6 starting Dec 17 2021
Już niebawem staniemy się zatem świadkami samego początku blokowania zasobów DOT na aukcjach w celu wymiany na natywne tokeny blockchainów, które zostaną uruchomione na Polkadot. Zobaczymy, jak pieniądze przepływają między tymi wewnętrznymi blockchainami oraz między ekosystemem Polkadot a innymi kryptowalutami. Na pierwszy plan wysuwają się aplikacje DeFi, zdecentralizowane giełdy zdolne do wymiany aktywów w wielu sieciach, platformy NFT i platformy smart kontraktów.
Zdaniem twórców Polkadot (projekt jest prowadzony przede wszystkim przez szwajcarską Fundację Web3, Parity Technologies Gavina Wooda, badaczy z Inria Paris i ETH Zurich oraz inwestorów takich jak Polychain Capital) aukcje parachainowych slotów powinny odnieść duży sukces. Warto przypomnieć, że Kusama cieszyła się podobnymi aukcjami już w tym roku.
Kto załapie się na parachain?
Aukcje Kusama były i nadal są bardzo udane
W przeciwieństwie do Ethereum, Polkadot od początku polegał na Proof of Stake (podobnie jak Cardano czy Solana). W aukcjach Parachain zainwestowane tokeny DOT są deponowane w celu finansowania projektów przez dwa lata, a inwestorzy otrzymują nowe tokeny DOT za swoje depozyty zgodnie z zasadą stakingu. Na przykład Kilt (Decentralized Identity), Karura Network, Moonbeam/Moonriver Network, Shiden Network i Khala Network zostały uruchomione na aukcjach Kusama. W toku tych aukcji pozyskano 2,4 mln KSM, co stanowi dziś równowartość ponad 890 mln dolarów. Aukcje parachain na Polkadot mogą osiągnąć znacznie większe wartości.
Przyszłość ceny DOT
W oczekiwaniu na nadchodzące aukcje parachain, cena DOT radzi sobie stosunkowo dobrze.
Ponieważ sloty w sieci podlegają mechanizmom licytacji, zapełnienie ich wszystkich zajmie trochę czasu. Może minąć nawet ponad rok, zanim zobaczymy, że wszystkie oczekiwane ~100 slotów zostanie wylicytowanych.
Jest to rzeczywiście miłe uszom inwestorów, ponieważ dostarcza rynkowi DOT stale rosnące zapotrzebowanie na blokowanie DOT na aukcjach przez długi czas. Biorąc pod uwagę stopniowe uruchamianie aukcji, cena DOT powinna doświadczyć silnego wzrostu w przyszłym roku i do 2023 roku.
Same aukcje, a następnie rzeczywisty ekosystem, który tworzą blockchainy w Polkadot, powinny doprowadzić do ogromnego wzrostu ceny DOT w ciągu najbliższych kilku lat. Nie wydaje się dziwne założyć, że DOT zbliży się do 10-krotności swojej obecnej ceny w ciągu dwóch lat – około 300 dolarów do końca 2023 roku.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.