11 obszarów, w których NFT będą zyskiwać zastosowanie

NFT stają się istotnym trendem o rosnącym wymiarze adopcji i popularności. Oto 11 obszarów, w których tokeny niewymienialne zyskują (i będą zyskiwać) zastosowanie.

Przypadki użycia NFT są praktycznie nieograniczone

Wygląda na to, że odnośnie możliwych możliwych przypadków użycia zasobów cyfrowych ograniczenia po prostu nie istnieją. Trudno zaprzeczyć, że w wielu przypadkach czyni je to nader lukratywną inwestycją.

Tak czy inaczej faktem jest, że coraz więcej firm i globalnych graczy dołącza do trendu NFT oferując lub digitalizując odpowiednie aktywa i sprzedając je zainteresowanym oferentom.

Przykładów jest mnóstwo. Mogą być nimi słynne cyfrowe dzieła sztuki lub pierwszy tweet Jacka Dorseya. Przechodzą one z rąk do rąk za niewiarygodne sumy.

Pomimo wielu rozbieżności świat krypto zdaje się aktualnie nie mieć granic. Codziennie możesz przeczytać o nowych projektach i przypadkach użycia NFT. W tym artykule zebrane zostały najważniejsze trendy. Zobacz, jak entuzjastycznie rynek przyjmuje obecnie przypadki użycia NFT.

Sztuka

Pierwsze sensacyjne aukcje dotyczyły dzieł sztuki cyfrowej. Na fali sukcesu słynnych krypto punków, na blockchainie Ethereum zaczęło powstawać coraz więcej kolekcji.

Oczywiście sukces nie zawsze był tak niesamowity, jak w przypadku amerykańskiego artysty cyfrowego Mike’a Winkelmanna, którego dzieło „Everyday: The first 5000 days” sprzedało się za 69 milionów dolarów.

Praca jest teraz powiązana z nowym właścicielem za pośrednictwem NFT i przechowywana w łańcuchu bloków. Jakkolwiek początkiem trendu były wyłącznie komputerowe wizualizacje, tak z czasem możliwości zastosowania NFT w sztuce dostrzegły też szanowane domy aukcyjne, które dały wiarę możliwościom, jakie daje sztuka cyfrowa.

Nie tak dawno dom aukcyjny Heritage Auctions sprzedał pierwszą emotkę autorstwa informatyka Scotta Fahlmana z 1982 roku temu za równowartość 200 000 euro. Cena wywoławcza wynosiła 1000 USD.

Patenty

Tokenizacja zapewnia coraz większą transparentność, a związane z nią transakcje są łatwe do wykonania i, co najważniejsze, opłacalne.

Kwestia własności intelektualnej dotyka również systemu patentowego, a NFT zdają się stanowić doskonałe narzędzie wspomagające rozwiązanie problemów w tym sektorze. Jednym ze sposobów radzenia sobie z wyzwaniami w tej kwestii są tokeny niewymienialne oparte o IP.

Platforma IPwe umożliwia reprezentację patentów poprzez przechowywanie i udostępnianie NFT na platformie. Forum jest obsługiwane przez IBM Cloud i IBM Blockchain.

Klienci mogą tam również handlować, kupować, licencjonować, finansować, sprzedawać, badać i wprowadzać na rynek patenty. Firmy czerpią korzyści z traktowania i prezentowania swoich patentów jako zasobów cyfrowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub zabezpieczenia wartości swojej działalności.

Swobodnie dostępny rejestr jest obsługiwany przez IBM AI i będzie w nadchodzących miesiącach dalej rozbudowywany. Rejestr zawiera aktualne, aktywne i historyczne zapisy patentowe, które można tokenizować za pomocą NFT.

Sztuka uliczna

Metawalls Berlin otwiera nowe możliwości dla zastosowań NFT w kontekście przybliżenia sztuki ulicznej jako formy inwestycji cenionym miłośnikom sztuki. Berlińscy artyści wprowadzają żywą kulturę sztuki ulicznej do świata blockchaina Polygon. Dzięki CO-NFT (Collective-Ownership NFT) skupieni wokół projektu pasjonaci chcą zapewnić większą równość, uczestnictwo i upodmiotowienie artystów i entuzjastów sztuki.

Każde dzieło może stać się przedmiotem zakupu ze strony wielu kupujących. Aplikacja Metawalls służy do kupowania części oryginalnej grafiki (frakcji NFT). Poświadczeniem własności jest w tym przypadku partycypacja adresu nabywcy w smart kontrakcie opartym na standardzie ERC-1150 procesowanym w łańcuchu bloków Polygon. W ten sposób artyści mogą monetyzować swoje dzieła.

Gaming

Z okazji 200 rocznicy powstania luksusowej marki Louis Vuitton, drewniana lalka Vivienne wyrusza w podróż przez sześć kolorowych światów… W taki oto sposób marki włączają do swojego marketingu gaming oparty o NFT.

Gracze muszą pomóc Vivienne w zebrania 200 świec, aby osobiście oddać hołd twórcy marki modowej. W grze osadzono 30 NFT zaprojektowanych przez wspomnianego już wcześniej Beeple. Każdy NFT jest przedmiotem kolekcjonerskim i można zatrzymać go w swoim portfelu.

W świat gier NFT weszła również marka Burberry. Wypuściła ona grę Blankos Block Party, która innowacyjnie łączy się z marką i aktywnie angażuje klientów do podejmowania określonych rodzajów interakcji.

Z modeli free-to-play i play-to-earn, w których gracze otrzymują nagrody za swoje osiągnięcia wyłonił się model gry play-to-earn (P2E).

Interakcje w takich grach mają postać transakcji NFT. Tokenami, które stanowią reprezentację określonych przedmiotów w grze, można handlować w ekosystemie, w którym toczy się rozgrywka, bądź na dedykowanych marketplace’ach. Już w przyszłym roku światło dzienne ujrzeć ma kilka nowych tytułów P2E, takich jak chociażby Ember Sword, Gold Fever czy Star Atlas.

Na rynku funkcjonują projekty gamingowe (a nawet całe metaversy), które już od dawna korzystają z ogromnego potencjału NFT. Jednym z koronnych przykładów jest oczywiście Axie Infinity.

Kapitalizacja rynkowa natywnego tokena Axie Infinity, AXS, wynosi obecnie prawie 4,1 miliarda dolarów. Bohaterami gry są małe stworzenia określane mianem Axie, które są uwiecznione na blockchainie Ethereum jako tokeny w standardzie ERC-721.

Nieruchomości

Dane przechowywane w tokenie na blockchainie mogą być również wykorzystywane do cyfrowego mapowania wirtualnych nieruchomości. W smart kontraktach wszystko jest kontraktowane i podpisywane cyfrowo.

Transakcja w blockchain służy jako zabezpieczenie i umożliwia małym prywatnym inwestorom dostęp do nieruchomości. Oznacza to, że nieruchomość może być zarówno fizyczna, jak i cyfrowa.

Obydwa modele znajdują sobie nabywców. Właściciele nieruchomości mogą na przykład samodzielnie wybić NFT na opensea.io i zlecić ich utworzenie w zamian za ETH w swoich portfelach.

To jednak nie wszystko:

Łańcuchy dostaw

Ogromną zaletą tokenów jest ich niezmienność. Dzięki transparentności blockchaina, dane dotyczące łańcucha dostaw mogą pozostać autentyczne i wiarygodne.

Ponieważ każdy NFT może reprezentować rzeczywisty przedmiot (aktywa), tokeny mogą również odzwierciedlać dowolną formę towarów lub towarów. Może to być informacja o pochodzeniu, ale także o sposobie transportu czy miejscu przechowywania.

Przykłądowo,, przy produkcji butów na tokenie można zmapować znacznik czasu i tzw. metadane. Za każdym razem, gdy partia produktu przechodzi przez kolejny etap logistyczny, odnawiana jest sygnatura czasowa i dodawane są odpowiednie metadane.

W ten sposób sprzedawca detaliczny może śledzić łańcuch dostaw w czasie rzeczywistym. Co więcej, w taki sposób można również dowieść oryginalności produktu.

Do identyfikowalności za pomocą NFT nadają się również towary łatwo psujące się. System IBM Food Trust lub system TradeLens firmy Maersk to dwa dobre przykłady wykorzystania NFT w łańcuchu dostaw.

Nie jest jednak jasne, czy tokeny są już wykorzystywane w tych projektach. Faktem jest, że możliwości technologiczne pasują do znacznego potencjału branży logistycznej i zapewniają przejrzystość, bezpieczeństwo oraz niższe koszty.

Świat mody

Jak wspomniano wcześniej, token może świadczyć o autentyczności i ekskluzywności produktów danej marki. Nic więc dziwnego, że świat mody nagle zainteresował się blockchainem i jego kreatywnymi zastosowaniami.

Przykładowo, znane marki luksusowe mają jeszcze niepotwierdzone plany wydawania własnych NFT dla influencerów. Nie chodzi jednak wyłącznie o wirtualne ubrania i akcesoria.

Uzyskanie identyfikowalności podobnej do stopnia identyfikowalności diamentu i jego certyfikatu autentyczności jest również możliwe w przypadku mody i odzieży. Konsumenci mogą dowiedzieć się o pochodzeniu, jakości, producencie i zrównoważonym rozwoju, jeśli zechcą w zamian kupić token. Otrzymują wówczas certyfikat cyfrowy zawierający szczegółowe informacje o wyjątkowości i jakości produktu.

Transakcje NFT mogłyby zatem zapewnić większą transaprentność i utrudnić, jeśli nie uniemożliwić, podrabianie produktów. Dotyczy to również NFT, za pomocą których klient może na przykład przedłużyć gwarancję.

Kolekcje

Od czasów CryptoKitties obszar ten stale zyskuje na popularności. Przedmioty kolekcjonerskie NFT to rzadkie przedmioty cyfrowe, które kolekcjonerzy mogą gromadzić drogą kupna/ wymiany i – jeśli zechcą – sprzedać.

Dowód własności jest przechowywany w łańcuchu bloków i jest to jedyna rzecz, którą kupujący zyskuje na aukcji. Nabywcy uważają to często za wystarczający powód do zakupu i postrzegają tym samym siebie jako jednostki wspierające artystów.

Dzieje się tak, ponieważ gdy nabywca zdecyduje się na sprzedaż NFT, artyści otrzymują swój udział w przychodach. Dzięki temu mogą czerpać wymierne korzyści ze swoich prac.

Sport

Dotychczasowe relacje między sportem, klubami sportowymi i ich kibicami bywały stosunkowo bierne. Ale dzięki NFT podjęto pierwsze próby umożliwienia milionom fanów aktywnego udziału w życiu i rozwoju ich ulubionych klubów sportowych i e-sportowych.

Kierunek w tej kwestii wyznaczyła amerykańska liga NBA, udostępniając limitowane edycje tokenów pokazujących wspomniane wyżej, wyjątkowe momenty.

Inną ekscytującą opcją jest przejmowanie ról. Fani mogą kupować i sprzedawać na przykład role menedżerów lub piłkarzy. Są one następnie wykorzystywane wirtualnie w grze, aczkolwiek nie przez cały czas. Częstotliwość możliwości wykorzystania danej roli reguluje łańcuch bloków.

Za Cristiano Ronaldo jako postać w grze blockchainu Sorare zapłacono 289 920 USD. Nic dziwnego, ponieważ jego cyfrowa postać występuje w grze tylko raz. Oprócz samego faktu istnienia postaci gracza, technologia ogranicza również indywidualny wymiar wydajności piłkarza lub wartość transferu. Te ograniczenia w naturalny sposób zwiększają wartość transakcji NFT. Możliwości ich monetyzacji nie mają granic. Sportowcy i kluby mogą wchodzić w bezpośrednią interakcję ze swoimi fanami na setki różnych sposobów.

Muzyka

Twórcy muzyki mogą wykorzystywać NFT do generowania przychodów, aby zrekompensować sobie straty spowodowane stagnacją sprzedaży nagrań na nośnikach fizycznych i szybciej dotrzeć no nowych odbiorców, których próżno szukać w sklepach z płytami.

Coraz więcej fanów decyduje się na zakup NFT z powodu chęci wsparcia swoich ulubionych artystów. Ci zaś nie pozostają dłużni, oferując fanom tokeny, które mogą być na przykład wcześniej nie publikowaną piosenką czy klipem.

Można sobie wyobrazić w ten sposób całe albumy, single, filmy, zdjęcia lub teksty piosenek. Fani chętnie sięgają do kieszeni w poszukiwaniu czegoś wyjątkowego lub przynajmniej ściśle ograniczonego.

W tej chwili ceny muzycznych NFT rosną i nie widać końca tego trendu, nawet jeśli można założyć, że rynek w którymś momencie się nasyci, a cyfrowe aktywa nagle stracą na wartości.

Zdrowie

Przypadki użycia NFT można również znaleźć w kontekście przechowywania danych naukowych i medycznych.

Wykorzystała to chociażby holenderska firma Aimedis, która opracowała wewnętrzną platformę NFT, na której instytucje badawcze, farmaceutyczne, producenci i firmy technologiczne mogą dostarczać lub pozyskiwać właśnie takie dane.

Platforma Aimedis DataXChange jest pierwszą tego rodzaju na świecie i oferuje handel pakietami danych. Firma zarabia na transakcjach i proporcjonalnych opłatach licencyjnych za użytkowanie. Transakcje można rozliczać za pomocą walut fiducjarnych lub kryptowalut. Najtańszym instrumentem obrotu są jednak tokeny AIMX.

Przypadki użycia NFT — aspekty prawne

Aktywa cyfrowe, aktywa fizyczne, prawa własności… NFT są niezwykle elastyczne i wszechstronne. Niosą ze sobą korzyści w postaci nowych modeli biznesowych, a stojące za nimi wsparcie generuje przede wszystkim dużo potencjalnej wartości dla emitentów tokenów.

Często jednak chodzi o prawa własności, na przykład w przypadku muzyki lub dzieł sztuki, których – z prawnego punktu widzenia – nie można po prostu przenieść.

Pewne jest to, że NFT nie są akcjami ani obligacjami i dlatego nie mogą być traktowane jako takie. Jednak prawa autorskie i własność danych są regulowane wyłącznie przez obowiązujące przepisy i nie do końca znajdują odzwierciedlenie w NFT.

Banki i tradycyjne platformy sprzedażowe nie oferują jeszcze możliwości inwestowania w tę nową klasę aktywów. Odpowiedzi domaga się zatem wiele pytań, takich jak chociażby:

  • w jaki sposób artysta może czerpać korzyści z odsprzedaży praw autorskich?
  • czy właściciel może domagać się odszkodowania lub nakazu sądowego?
  • czy osoby lub instytucje pośredniczące w inwestycjach w NFT nie potrzebują zezwolenia na pośrednictwo inwestycyjne?

Wnioski

Nadszedł boom na NFT; to, czy będzie trwał nadal, nie leży wyłącznie w kwestii regulacji. Z pewnością jednak określone aspekty nowej klasy aktywów będą bacznie obserwowane przez organy regulacyjne większości krajów.

W międzyczasie, każdy może stworzyć własne NFT i wystawić je na sprzedaż. Szczególnie zachęcający jest stały trend w zakresie obiektów cyfrowych dla systemów obrotu, w których można handlować ethereum. Dzieje się tak, ponieważ większość tokenów niewymienialnych opartych jest właśnie na tej platformie.

Im większy popyt, tym wyższa cena, a tym samym marże giełd kryptowalut. Wreszcie, zainteresowaniem mediów cieszy się sama technologia łańcucha bloków. NFT są podstawą nowej formy własności cyfrowej, a w wielu przypadkach także udaną inwestycją.

***

W tekście wykorzystano fragmenty opracowania autorstwa Lukasa Wiesfleckera pod tytułem 13 Areas Where NFTs Have Huge Potential! (link).

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

NFTtokeny niewymienialne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz