To będzie kolejny bodziec dla górników bitcoin do korzystania z zielonej energii

Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła niedawno nowe przepisy wymagające od spółek notowanych na giełdzie ujawniania wskaźników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). Ustawa została uchwalona minimalną przewagą liczby głosów (215 do 214) i została teraz przekazana do rozpatrzenia przez Senat.

Czym są finanse zrównoważone?

Ustawa definiuje „finanse zrównoważone” jako „zapewnienie finansowania w odniesieniu do inwestycji uwzględniających względy środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem”.

W pogłębione analizie intencji, które kryją się za tą ustawą, Maxine Waters, przewodnicząca House Financial Services, wspomniała, że zapewni ona inwestorom informacje niezbędne do podejmowania „najlepszych decyzji inwestycyjnych” i utrzymania wizerunku firm w kontekście „odpowiedzialności”.

Ustawa wymaga, aby SEC powołała stały komitet doradczy – „Komitet Doradczy ds. Zrównoważonego Finansowania”. Co więcej, komisarz SEC oświadczyła niedawno, że organ regulacyjny pracuje nad ramami zasad dla firm wymagających ujawnienia ryzyka związanego z klimatem, dodając, że „klimat i ESG są głównym i centralnym punktem zainteresowania SEC”.

Co to oznacza dla Bitcoina?

Debata na temat zużycia energii na dużą skalę spowodowanego kopaniem bitcoinów trwa od wielu lat. Jednak sprawa zyskała jeszcze większy rozgłos za sprawą oświadczenia, które wydał Elon Musk. W ciągu ostatnich kilku miesięcy temat wykorzystania energii przez górników sieci króla kryptowalut praktycznie nie schodził z medialnych nagłówków.

Jednak w świetle tych ostatnich wydarzeń, problem śladu węglowego pozostawianego przez Bitcoina ewoluował znacznie dalej. Według chińskiego dziennikarza Colina Wu:

„Przyspieszy to konwersję firm wydobywczych Bitcoin na wykorzystanie zielonej energii.”

Migracja górników

Do niedawna, prawie dwie trzecie całego wydobycia bitcoinów miało miejsce w Chinach. Państwo Środka nakazało wstrzymanie działalności wydobywczej w prowincjach Xinjiang i Mongolii Wewnętrznej, które są wyjątkowo zasobne w węgiel. Nie tylko obniżyło to hash rate Bitcoina, ale także zapoczątkowało to, co określa się mianem „wielkiej migracji górników”. Jako potencjalne destynacje górnicy rozważają przeniesienie swojej działalności m.in. do Azji Środkowej, Europy i Ameryki – w szczególności stanu Teksas.

Teksas ma jedne z najniższych cen energii na świecie, a jego udział w sektorze odnawialnych źródeł energii cały czas rośnie. Stan ten jest obecnie liderem w produkcji energii elektrycznej zasilanej wiatrem, generując prawie 30% całkowitej produkcji w USA.

Stan Teksas pozwala klientom wybierać między dostawcami energii. Dodatkowo, włodarze firm energetycznych, politycy a nawet bankierzy są w Teksasie raczej pro-bitcoinowi. To czyni go wymarzonym miejscem dla wszystkich górników BTC, którzy szukają dobrego miejsca na ulokowania swojej działalności wydobywczej.

Może Cię zainteresować:

BitcoinKryptowalutyMining
Komentarze (0)
Dodaj komentarz