Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.
Dotychczas nie było w Polsce spójnych regulacji prawnych dotyczących kryptowalut. To może się wkrótce zmienić. Komisja Nadzoru Finansowego chce jeszcze w tym roku objąć nadzór nad rynkiem aktywów cyfrowych w Polsce. Czego dotyczą planowane zmiany i czy posiadacze kryptowalut w naszym kraju powinni zacząć się obawiać?
Unia Europejska bierze się za kryptowaluty
W maju 2023 Parlament Europejski i Rada UE przyjęła rozporządzenie 2023/1114 w sprawie rynków kryptoaktywów. Rozporządzenie ma na celu dostosowanie unijnych przepisów do przyszłych wyzwań, które będą przynosiły aktywa cyfrowe i nowoczesne technologie. Zakłada ono wprowadzenie zmian, które będą stosowane już od dnia 30 czerwca 2024 roku.
Kiedy można spodziewać się zmian?
W związku z powyższym Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła o dostosowaniu polskich przepisów. Celem jest zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony uczestników rynku przez wyposażenie KNF w nowe narzędzia. Odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie rząd może przyjąć już w drugim kwartale bieżącego roku.
Jakie są najważniejsze założenia w proponowanych przepisach?
Nowe przepisy zakładają szereg kluczowych zmian. Najważniejsze z nich to:
- Wprowadzenie nadzoru KNF: Komisja Nadzoru Finansowego zostanie wyznaczona jako organ odpowiedzialny za stosowanie rozporządzenia 2023/1114. Zostaną wprowadzone narzędzia, umożliwiające KNF efektywny nadzór nad rynkiem kryptowalut i realizację postanowień rozporządzenia.
- Nowe obowiązki emitentów i dostawców usług: Co interesujące, emitenci tokenów a także dostawcy usług krypto, będą musieli przekazywać KNF informacje dotyczące ich działalności do oceny przez nadzorcę.
- Wprowadzenie możliwości nakładania sankcji przez KNF: Komisja będzie miała możliwość nakładania sankcji na osoby lub podmioty związane z oferowaniem, emitowaniem, czy dopuszczaniem kryptoaktywów, w tym kary pieniężne na osoby pośredniczące w transakcjach.
- Wprowadzenie odpowiedzialności karnej: Wprowadzona zostanie odpowiedzialność karna dla podmiotów nadzorowanych, z surowością kar zależną od stopnia przewinienia i rodzaju czynu poddanego kryminalizacji.
Co te zmiany oznaczają w praktyce?
KNF będzie aktywnie monitorować rynek walut cyfrowych i będzie mogła reagować na wszystkie naruszenia. Co jeszcze ważniejsze, Komisja nałoży na emitentów nowych tokenów powiązanych z kryptowalutami pewne obowiązki. Jednym z nich ma być konieczność przesyłania do KNF szczegółowych informacji na temat ich działalności.
Oznacza to, że gdy nowy token będzie chciał zadebiutować na rynku, będzie musiał uzyskać zgodę KNF, by działać zgodnie z prawem. Dotyczyć to będzie wszystkich emitentów nowych tokenów, takich jak na przykład Launchpad xyz. To nowy altcoin, który łączy efektywność sieci blockchain oraz zapewnia nagrody dla inwestorów za wkład w rozwój projektu. Innowacyjny token LPX obecnie jest w fazie przedsprzedaży, która kończy się 23 stycznia. Potem Launchpad będzie można już nabyć na giełdach kryptowalut.
Zgodnie z projektowanymi regulacjami, ten i setki innych altcoinów, wchodzących na rynek, będzie musiał działać w porozumieniu z KNF i przekazywać informacje dotyczące swojej działalności, co będzie podlegało ocenie nadzorcy. W praktyce może być to bardzo trudne do zrealizowania.
To nie koniec „dobrodziejstw”
W 2023 roku w życie weszła Dyrektywa DAC7. Przepisy te nie obowiązują jeszcze w Polsce, ale kwestią czasu jest ich wprowadzenie, wzorem innych państw członkowskich. Nakładają one na operatorów platform cyfrowych, obowiązek raportowania o transakcjach i zyskach, osiąganych przez ich użytkowników. Informacje te będą trafiały bezpośrednio do organów skarbowych w kraju zamieszkania danego użytkownika.
Nie jest obecnie jasne, czy działające w UE giełdy kryptowalut oraz serwisy pozwalające wymienić Bitcoin i pozostałe altcoiny na FIAT i z powrotem będą podlegały obowiązkowi raportowania w ramach DAC7. Widać jednak wyraźnie coraz większe zainteresowanie władz rynkiem kryptowalut. Jedno jest pewne, wzrastająca cena Bitcoina i innych altcoinów będzie to zjawisko tylko nasilać.
Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.
Może Cię zainteresować: