Kiedy osiągniemy masę krytyczną w kontekście adopcji kryptowalut?

Według prognoz dotyczących adopcji kryptowalut, do 2027 roku branża może osiągnąć 1 miliard użytkowników…

Chociaż użytkownicy aktywów cyfrowych stanowią obecnie niewielki procent światowej populacji, oczekuje się, że szybki rozwój Web3.0 znacząco zmieni zasady gry. Lark Davis zamieścił na Twitterze wykres przedstawiający wskaźniki adopcji Internetu i kryptowalut. Jeśli nałożymy na siebie odpowiednie linie (biorąc pod uwagę, kiedy obydwa wskazania zaczęły zyskiwać na znaczeniu) zauważymy, że pozostają względem siebie w stanie ścisłej korelacji:

Jeśli ten trend się utrzyma, do 2026/27 z aktywów cyfrowych korzystać będzie ponad 1 miliard użytkowników. Stanowiłoby to pięciokrotny wzrost w porównaniu z obecnym stanem rzeczy, szacowanym na poziomie około 200 milionów użytkowników kryptowalut.

Ponieważ kryptowaluty opierają się na Internecie, rozsądne jest założenie znacznego stopnia dodatniej korelacji. Można zastanawiać się, w jakim stopniu dalsza ewolucja Web 3.0 wpłynie na adopcję aktywów cyfrowych?

Skala rozprzestrzeniania się kryptowalut odzwierciedla rozprzestrzenianie się Internetu
z początku 2020 r. Analityk On-Chain Willy Woo powiedział, że wzrost kryptowalut jest porównywalny z rozwojem Internetu. Sprawy zwiększają swój bieg powoli ale z czasem adopcja kryptowalut eksploduje.

Według Woo, masowa adopcja kryptowalut jeszcze nie nastąpiła; nie jest również dostrzegalna przez masy, ponieważ ludzka percepcja ma tendencję do liniowego przetwarzania informacji:

„Naturą człowieka jest patrzenie na rzeczy liniowo. Nie jesteśmy zatem zbyt dobrzy w dostrzeganiu wykładniczego wzrostu, co oczywiście ma miejsce w przypadku bitcoina.”

Aktualne szacunki liczby użytkowników kryptowalut są różne. Podczas gdy Davis szacuje liczbę na 200 milionów (około 2,5% światowej populacji), badanie przeprowadzone przez firmę Triple-A zajmującą się rozwiązaniami blockchain określa ją na poziomie 300 milionów użytkowników (4% światowej populacji).

Na pytanie o to, dlaczego nie mamy jeszcze do czynienia z masową adopcją kryptowalut, Woo wyjaśnił:

„Takie samo pytanie zadawali sobie użytkownicy Internetu w 1994 roku zastanawiając się, dlaczego nikt nie korzysta z Internetu. Innymi słowy, adopcja aktywów cyfrowych ma miejsce właśnie teraz.”

Co ma z tym wspólnego Web 3.0?

Web 3.0 nie bez powodu nazywane jest kolejną iteracją Internetu. Technologia ta ma do zaoferowania nadzwyczaj wiele. Dlaczego jednak przypisuje się jej aż tak duże znaczenie w odniesieniu do rozwoju i przyjęcia kryptowalut?

W jednym z artykułów autorstwa firmy Fabric Ventures, Web3.0 zostało opisane jako zdolność użytkowników i maszyn do interakcji za pośrednictwem sieci peer-to-peer bez potrzeby korzystania z usług stron trzecich.

„Rezultat: skomponowana, zorientowana na człowieka i chroniąca prywatność struktura obliczeniowa dla następnej fali sieci Web”.

Termin peer-to-peer stanowi tutaj wyraźną wskazówkę odnośnie roli, jaki w tej rewolucji odegrają kryptowaluty i cała technologia łańcucha bloków. Jeśli Web3 będzie dalej rozwijać się w takim tempie, logicznym rezultatem będzie integracja Internetu i blockchain. Może to zwiększyć (wykładniczo) skalę adopcji kryptowalut do poziomów przekraczających nawet oczekiwania Woo.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

InternetKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz