Gwałtowny napływ kryptowalut do Brazylii. Bank centralny szybko reaguje

Gwałtowny napływ kryptowalut do Brazylii skłania bank centralny do zaostrzenia regulacji prawnych, dotyczących branży krypto. Według danych brazylijskiego banku centralnego, od stycznia do sierpnia 2023 r. import kryptowalut wzrósł o 44,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Czego konkretnie obawiają się decydenci w Brazylii?

Gubernator banku centralnego reaguje na gwałtowny napływ kryptowalut

Gubernator Banku Centralnego Brazylii (Banco Central do Brasil) przekazał informację, że bank odnotował znaczny wzrost adopcji walut cyfrowych w kraju. Wobec czego instytucja zamierza zareagować. Niestety reakcją na to zjawisko ma być zaostrzenie przepisów dotyczących aktywów cyfrowych.

Podczas swojego przemówienia przed parlamentarną Komisją Finansów i Podatków, która miała miejsce 27 września, Roberto Campos Neto poinformował o wzroście „importu kryptowalut” przez Brazylijczyków. Według danych banku centralnego napływ kryptowalut do Brazylii wzrósł o 44,2%, licząc od stycznia do sierpnia 2023 r. w porównaniu z 2022 r. Łączne wartość aktywów, które trafiły do Brazylii to 35,9 miliarda reali brazylijskich (7,4 miliarda dolarów).

https://twitter.com/DefiUncut/status/1707325294447652985

Zobacz też: Współzałożyciel Ethereum przesłał do Coinbase ETH o wartści 600 tys. USD. To już kolejny transfer na giełdy. Co oznacza ten ruch?

Przyczyny obaw banku centralnego

W czerwcu 2023 r. Brazylia powierzyła bankowi centralnemu główną rolę w regulacji kryptowalut. Jednak projekty tokenowe kwalifikujące się jako papiery wartościowe nadal wchodzą w zakres kompetencji Comissão de Valores Mobiliários – brazylijskiego odpowiednika amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Roberto Campos Neto zwrócił uwagę na popularność stablecoinów, które jego zdaniem służą bardziej do płatności niż inwestycji. Zadeklarował jednak, że bank zareaguje na gwałtowny napływ kryptowalut poprzez zaostrzenie przepisów i objęcie nadzorem platform kryptowalutowych. Jego zdaniem, brak jakiejkolwiek reakcji na tę sytuację mógłby spowodować problemy związane z kryptowalutami, takie jak np. uchylanie się od płacenia podatków lub nielegalną działalność.

Jednocześnie brazylijski bank centralny pracuje również nad własną walutą cyfrową Drex. W sierpniu ujawnił markę i logo cyfrowej waluty banku centralnego.

Może Cię zainteresować:

Bank CentralnyBrazyliaKryptowalutyregulacje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz