Czas dynamicznych zmian. Tak wyglądał rok 2023 na giełdach

Rok 2023 na rynkach finansowych wymagał od inwestorów elastyczności i szybkiego reagowania. Przyglądamy się wydarzeniom, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwunastu miesiącach.

. W mijającym roku dobrą konuiunkturę na światowych giełdach zapewniły oczekiwania dotyczące zmiany polityki Rezerwy Federalnej, skutkujące osłabieniem dolara i spadkiem rentowności obligacji skarbowyc, oraz malejące obawy dotyczące zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

Mała stabilizacja

Przez większość roku światowe giełdy reagowały na działania Fedu. Było to szczególnie widocznew pierwszych sześciu mmiesiącach 2023 r., kiedy to mieliśmy do czynienia z kontynuacją zaostrzania amerykańskiej polityki monetarnej.

Następnie mieliśmy do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na poziomie najwyższym od dekad. W chwili, gdy stało się jasne, że Fed zaprzestał zaostrzania polityki monetarnej, ekonomiści mogli wreszcie przez chwilę odetchnąć. Sytuacja na rynkach powoli zaczęła się stabilizować, choć ć należy w tym miejscu podkreślić, że dolar słabł przez większość roku.

W listopadzie i grudniu większość głównych amerykańskich indeksów osiągnęła historyczne rekordy. S&P 500 wzrósł o 24,5 proc., Dow Jones o 13,5 proc., a Nasdaq 100 o imponujące 54,5 proc.. Podobne trendy zauważalne były także na głównych parkietach europejskich. W Polsce, indeksy GPW zaliczyły bardzo korzystny rok, zyskując odpowiednio 31 proc. (WIG20), 37 proc. (indeks szerokiego rynku), 41 proc. (mWIG40) i niemal 30 proc. (sWIG80).

Zobacz też: Terraform Labs: sąd przyznał rację SEC w sprawie Do Kwona

Jak radziła sobie polska giełda?

Skoro mowa o Polsce, warto przyjrzeć się równiez temu, co działo się na warszawskim parkiecie. 2023 r. był dla utejszych inwestowów z ewnością udany. Inwestorzy na warszawskim parkiecie mogą z zadowoleniem patrzeć na rok 2023, który był bardzo korzystny. Pomimo pewnych wahań, droga indeksów do rekordowych poziomów była jednym z najważniejszych aspektów krajobrazu inwestycyjnego. Inwestorzy, którzy postawili na spółki budowlane, sektor finansowy i odzieżowy, cieszyli się największymi zyskami. WIG-budownictwo wzrósł o 86 proc., WIG-banki o 78 proc., a sektor odzieżowy zanotował wzrost o 56 proc.

Może Cię zainteresować:

2023GiełdyInwestycje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz