Bitcoin zmienia trend? Cena zanurkowała poniżej SMA200! Dywergencja z rentownościami obligacji rośnie

Globalny rynek długu (obligacji) jest wielokrotnie większy od rynku akcji, a kapitalizacja wszystkich kryptowalut stanowi zaledwie jego ułamek. Największa z nich, Bitcoin oraz realna rentowność amerykańskich 10 letnich obligacji wykazują dziś najsilniejszą odwrotną korelację od kwietnia 2023 roku. Rentowność 10-letnich papierów wartościowych indeksowanych inflacją wzrosła do najwyższego poziomu od 2009 roku w czasie gdy cena BTC spadła o 10% w ciągu tygodnia. 30 dniowy współczynnik korelacji między BTC a 10 letnimi treasuries indeksowanymi inflacją spadł z 0,28 do -0,72 (1 oraz -1 to poziomy skrajne). Bitcoin znów zaczyna poruszać się w zakresie cenowym charakterystycznym dla ryzykownych aktywów.

https://twitter.com/Rifle_Man_K/status/1692809527597453615

W czerwcu i lipcu rynek optymistycznie patrzył na przyszłość Bitcoina wobec nadziei na stworzenie crypto ETF-ów na cenę spot. Były wysoko postawiony w SEC urzędnik, Reed-Stark uważa jednak, że realne szanse na akceptację któregokolwiek z nich są bliskie zeru. Z kolei gdy mówimy o amerykańskich obligacjach indeksowanych inflacją, mamy na myśli 'realną’ inflację. Indeksowane są one do niewyrównanej sezonowo średniej indeksu cen konsumpcyjnych, dla wszystkich konsumentów w miastach USA. Dane publikuje US Census Bureau (Biuro Statystyki Pracy). Rentowność takich treasuries nazywana jest rentownością realną lub skorygowaną o inflację. Jednym słowem inflacja wysoki i obligacje 'chronią kapitał’ przed jej wpływem. Tymczasem cena Bitcoina od początku 2022 roku straciła blisko 50%.

Zwrot i ryzyko

Gdy realne rentowności są ujemne, inwestorzy mają tendencję do poszukiwania zwrotów z alternatyw o wysokim ryzyku. Muszą to robić ponieważ bezpieczne aktywa nie oferują zadowalających stóp zwrotu. Wówczas do łask wracają m.in. akcje technologiczne czy kryptowaluty. Widzieliśmy to w roku 2020 po krachu covidowym. Rynek fixed income był wówczas powszechnie pogardzanym miejscem dla kogokolwiek kto naprawdę chciał zarobić pieniądze. Z kolei teraz, gdy realne rentowności są dodatnie i rosną, inwestorzy czują się zachęceni do inwestowania w instrumenty o stałym dochodzie. Efekt? Odchodzą od ryzykownych aktywów, niejednokrotnie realizująna nich straty i zyski by przenieść kapitał do bezpiecznych przystani. Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów wartościowych indeksowanych inflacją wynosi obecnie ok. 2%. W ubiegłym tygodniu cena Bitcoina tąpnęła najbardziej od listopada 2022. Także ceny za trojańską uncję złota (które jak wiadomo, ma odwrotny związek z rzeczywistymi rentownościami) spadły o ponad 1% (4 spadkowy tydzień z rzędu).

Strach i chciwość

Dokładnie 18 sierpnia popularny Fear and Greed Index wskazał 'Strach’. Nie był w stanie powrócić do 'Neutralnego’ lub 'Chciwości’ w czasie 3 kolejnych dni co potwierdza pesymizm inwestorów. Ostatni raz sytuacja taka miała miejsce dokładnie 8 miesięcy temu, w grudniu 2022. Ostatni raz wskaźnik utrzymywał się w tej strefie przez cztery kolejne dni w połowie stycznia 2023 roku. Chwilę zanim Bitcoin rozpoczął odbicie, które na tą chwilę napotkało żelazny opór powyżej 30,000 USD.

Może Cię zainteresuje:

BitocinKryptowalutyKryzysKrzywa rentownościobligacjeRentownośćryzyko
Komentarze (0)
Dodaj komentarz