Do Kwon odsiedzi swoje i w USA i w Korei Południowej? Co dadzą mu powiązania z politykami z Czarnogóry?

Współzałożyciel i dyrektor generalny Terraform Labs, Do Kwon, może podlegać obu jurysdykcjom.

Przypomnijmy, że 5 czerwca br. czarnogórski sąd przychylił się do wniosku Kwona o zwolnienie za kaucją. Obecnie zarówno on, jak i dyrektor finansowy Terraform Labs Han Chang-Joon są zobowiązani do przebywania w legalnym miejscu zamieszkania Chang-Joona w Czarnogórze do czasu podjęcia decyzji o ekstradycji.

Proces Kwona – będzie ich kilka?

W wypowiedzi udzielonej Bloomberg Television południowokoreański prokurator Dan Sunghan stwierdził, że jego zdaniem ekstradycja Kwona do Korei Południowej jest jak najbardziej uzasadniona. Według Sunghana większość podstawowych dochodzeń dotyczących załamania ekosystemu Terra została przeprowadzona właśnie w tym kraju. Ponadto południowokoreańskie władze mają dostęp do znacznie większej ilości dowodów w porównaniu do swoich amerykańskich odpowiedników.

Źródło: Bloomberg Television

Czy jednak scenariusz, w którym mężczyzna będzie musiał stanąć przed sądem zarówno w USA, jak i Korei Południowej, jest możliwy? Sunghan uważa, że tak. Jak wyjaśnił, skazany podlega wielokrotnym wyrokom transgranicznym, gdy nie jest jeszcze ścigany za niektóre przestępstwa w jednej z jurysdykcji. Oznacza to, że jeżeli władze Korei Południowej nie uwzględnią wszystkich przestępstw, o które Kwon jest oskarżony w Stanach Zjednoczonych, biznesmen może potencjalnie zostać wysłany do USA w celu ścigania po odbyciu kary w Korei Południowej.

Zdaniem Sughana wyrok, który otrzyma Kwon będzie „najdłuższym wyrokiem, jaki kiedykolwiek wydano w Korei Południowej”. – To największy przypadek oszustwa finansowego lub oszustwa związanego z finansowymi papierami wartościowymi, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Korei Południowej – podkreśla prokurator.

Zobacz też: Do Kwon znów wyszedł za kaucją! Sędzia odrzucił apelację prokuratury

Do Kwon miał powiązania z czarnogórskimi politykami

Tymczasem ustępujący premier Czarnogóry Dritan Abazovic wezwał Specjalną Prokuraturę Państwową do wszczęcia śledztwa w sprawie zarzutów o powiązania biznesowe między Kwonem a Milojko Spajicem, liderem ruchu politycznego Europe Now. Zarzuty dotyczące relacji biznesowych między obu mężczyznami wynikają z listu, który współzałożyciel Terry wysłał do Abazovica, ustępującego ministra sprawiedliwości Marko Kovaca i Specjalnej Prokuratury Państwowej, twierdząc, że zapewnił on wsparcie finansowe dla Europe Now. – Nie jest dobrze dla Czarnogóry, jeśli Spajic miał kontakty z Do Kwonem, ponieważ mężczyzna ten jest poszukiwany przez władze USA i Korei Południowej – powiedział Abazovic podczas środowej konferencji prasowej.

Spajic zaprzeczył wymienionym wyżej oskarżeniom. Ujawnił również, że on i firma, dla której pracował, zainwestowali w Terra. – Do Kwon jest oszustem, który oszukał miliony ludzi, w tym moich przyjaciół i firmę, dla której pracowałem, kiedy zainwestowaliśmy w ten projekt na początku 2018 roku – powiedział. Dodał też, że czerpał „szczególną satysfakcję” ze zgłoszenia Do Kwona lokalnym władzom, gdy współzałożyciel Terry przedostał się do Czarnogóry na początku bieżącego roku.

Może Cię zainteresować:

Do KwonKorea PołudniowaKryptowalutylunaStany ZjednoczoneterraTerraform Labs
Komentarze (0)
Dodaj komentarz