Aave jest jednym z największych protokołów pożyczkowych w DeFi. Token AAVE ma kapitalizację rynkową większą niż jego konkurenci, tacy jak Maker lub Compound. Czym jest Aave i jak działa?
Co to jest Aave?
Aave to protokół sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi), który umożliwia pożyczanie kryptowalut komuś i od kogoś bez konieczności korzystania z centralnego pośrednika. Kiedy pożyczasz komuś, zarabiasz na odsetkach. Kiedy pożyczasz od kogoś, „odsetki” płacisz Ty.
Aave jest zbudowany na bazie Ethereum. Aby procesować określone typy transakcji, wszystkie tokeny w sieci również korzystają z łańcucha bloków Ethereum. Znane są jako tokeny ERC-20.
Thank you for actively participating in the Aave Protocol governance! Feel free to read more proposals and join in the discussion on the governance forum: https://t.co/WZMgayxb64
— Aave (@AaveAave) November 18, 2020
Sam protokół opiera się również na zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (DAO). Oznacza to, że jest obsługiwany i zarządzany przez ludzi, którzy posiadają tokeny AAVE i za ich pomocą są w stanie podejmować decyzje odnośnie funkcjonowania i przyszłości protokołu.
Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest DAO, przeczytaj:
Jak działa pożyczanie w Aave?
Tradycyjnie, aby otrzymać pożyczkę, należałoby udać się do banku lub innej instytucji finansowej, która dysponuje dużą ilością płynnej gotówki. W zamian za możliwość przyznania kredytu taka czy inna instytucja zażąda zabezpieczenia. W przypadku kredytu samochodowego będzie nim najpewniej konieczność wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego jako właściciela auta do czasu, kiedy kredyt zostanie spłacony. Potem jest już „z górki”:). Spłacasz bankowi co miesiąc ratę kredytu, na którą składa się kapitał pożyczonej kwoty pieniędzy oraz należne bankowi odsetki.
W zdecentralizowanych finansach jest inaczej. Nie ma banku. Zamiast tego są smart kontrakty – algorytmy które automatyzują transakcje, takie jak sprzedaż, jeśli cena tokena osiągnie określony próg. W przypadku handlu aktywami, kontraktów terminowych czy kont oszczędnościowych, DeFi nie korzysta z pośredników.
W praktyce oznacza to, że pożyczkę – w kryptowalucie – można otrzymać od ludzi, a nie od instytucji finansowych. Jednak nadal musisz wnieść zabezpieczenie. W systemie DeFi, który chce się być wolny od FIAT, oznacza to inne tokeny kryptowalut.
Jako że ceny kryptowalut charakteryzują się dużą zmiennością, platformy DeFi wymagają odpowiednio wysokiego zabezpieczenia. Tak więc, w przypadku pożyczki krypto w wysokości 500 USD na Aave, musiałbyś wpłacić więcej niż ta kwota w innej kryptowalucie. Jeśli cena gwałtownie spada, a kwota zabezpieczenia nie pokrywa już pożyczonej kwoty, Twoje zabezpieczenie może zostać zlikwidowane, co oznacza, że zgodnie z zasadami obowiązującymi w protokole, pokryje ono koszt pożyczki.
Aave ma obecnie pule dla ponad 20 aktywów opartych na Ethereum, w tym stablecoinach Tether, DAI, USD Coin i Gemini Dollar. Inne rynki to Chainlink, Basic Attention Token i Uniswap.
Dlaczego miałbyś chcieć pożyczać od kogoś kryptowalutę?
Chociaż kupowanie lub sprzedawanie kryptowaluty ma często większy sens, pożyczenie jej od kogoś może, w pewnych okolicznościach, okazać się dosyć dobrym pomysłem. Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań jest w tym przypadku arbitraż. Jeśli zauważysz, że token notowany jest na różnych giełdach po rożnych kursach możesz zarabiać, kupując go w jednym miejscu i sprzedając w innym.
Ponieważ jednak (po uwzględnieniu opłat transakcyjnych i spreadów) różnice są zwykle niewielkie, to aby osiągnąć tym sposobem przyzwoity zysk, musiałbyś dysponowac naprawdę sporą liczbą kryptowaluty.
W tym właśnie miejscu do gry wkraczają flash loans na Aave. To właśnie ten protokół stał się pionierem w rozpowszechnieniu świadomości i korzystania z „szybkich pożyczek” w ramach DeFi. Mówić najprościej, flash loans umożliwiają ludziom pożyczenie kryptowaluty bez zabezpieczenia, użycia jej do zakupu aktywów, sprzedaży tych aktywów, a następnie zwrócenia pierwotnie pożyczonej kwoty w ramach jednej i tej samej transakcji, jednocześnie zachowując swój zysk.
Jak działają pule płynności (liquidity pools)?
Na początku funkcjonowania DeFi, jeśli chciałeś pożyczyć od kogoś dany składnik aktywów, musiałbyś znaleźć kogoś na platformie, kto byłby chętny, by zrobić z Tobą deal po cenie i na warunkach, które oboje uzgodniliście. Od tamtej pory wiele się jednak zmieniło.
Aave pomija cały proces pożyczek typu peer-to-peer, zamiast tego decyduje się na pożyczki typu pool-to-peer.
Oto jak to działa: użytkownicy deponują zasoby cyfrowe w „pulach płynności”. Stają się one funduszami, które protokół może następnie pożyczyć. Każdy, kto zdeponuje swoje tokeny do puli i tym samym „zapewni płynność”, otrzyma nowe aTokeny. (Litera „a” oznacza „Aave”). Jeśli więc wpłacisz DAI do puli płynności, otrzymasz w zamian aDAI.
Jako posiadacz aTokenów będziesz mógł skorzystać z flash loans, a także zarobić na odsetkach od tych aTokens. Jeśli wpłacasz tokeny do puli, która ma już dużą nadwyżkę płynności, niewiele zarobisz. Ale jeśli zdeponujesz tokeny, których protokół rozpaczliwie potrzebuje, zarobisz więcej.
To samo dotyczy pożyczkobiorców – stopy procentowe różnią się w zależności od tego, co pożyczasz.
Skoro to takie świetne rozwiązanie, dlaczego nie korzystają z niego wszyscy?
Aby rozpocząć korzystanie z platformy, najpierw musisz przenieść kryptowalutę do Aave. Nie możesz po prostu kupić za pomocą karty kredytowej lub debetowej. (A przy wysokich kosztach transakcji Ethereum niektórzy ludzie wahają się przed przenoszeniem mniejszych kwot – więcej na ten temat tutaj i tutaj).
Po drugie, wiąże się to z pewnym ryzykiem, a kluczowym elementem sposobu, w jaki Aave zarządza długiem i gwarantuje, że ludzie nadal będą mogli otrzymać pożyczki, są likwidacje.
Jeśli po likwidacji zabezpieczenia nadal nie ma wystarczającej płynności, Aave ma zabezpieczenie przed awarią, pod postacią Safety Module. Jest to pula, w ramach której znajdują się tokeny AAVE, które zdeponowali użytkownicy. Jeśli wszystko jest ok, użytkownicy w ramach rekompensaty otrzymują więcej AAVE. Jeśli system będzie potrzebował zastrzyku kapitału, zlikwiduje tokeny AAVE.
Do czego służy token AAVE?
Użytkownicy mogą wysyłać tokeny AAVE jako zabezpieczenie. Kiedy to zrobią, ich limity zadłużania się zwiększają. Ci, którzy pożyczają AAVE od kogoś, mogą również ominąć opłaty za pożyczkę i uzyskać zniżkę na opłaty pod warunkiem, że zaksięgują to jako zabezpieczenie.
Aave można handlować na wielu różnych giełdach kryptowalut, w tym Binance i Huobi Global.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.