Podczas prezentacji Stowarzyszenia Blockchain na targach CES 2023 specjaliści poinformowali, że technologia blockchain może przyspieszyć rozwój infrastruktury w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Na wirtualnej konferencji, która odbyła się 5 stycznia, jednym z mówców był Cully Cavness, współzałożyciel Crusoe Energy System. Cavness zaprezentował technologię Digital Flare Mitigation, która redukuje emisję CO2 nawet o 63%.
Rynek kryptowalut zamknął rok 2022 r. 65% spadkiem ceny Bitcoina z powodu między innymi krachu giełdy FTX. Jednak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) poinformowało, że ekosystem blockchain wykazuje odporność i może pomóc w 2023 roku, zwłaszcza dzięki usługom finansowym i decentralizacji.
Łańcuch bloku (blockchain) umożliwia szereg aplikacji wykorzystujących potencjał zdecentralizowanej i przejrzystej sieci. Wśród nich uczestnicy targów technologicznych CES 2023 zwrócili uwagę na możliwość zabezpieczenia dzienników pokładowych, wykorzystania inteligentnych kontraków czy zarządzenia elektrowniami.
Jonmichael Hansa, wiceprezes ds. rozwoju biznesu pamięci masowej w Chia Network, poinformował, że istnieje pomysł stworzenia globalnych rejestrów śladu węglowego przy pomocy technologii blockchain. Przy udziale instytucji finansowych, takich jak Bank Światowy, firmy i organizacje będą mogły tworzyć część zdecentralizowanej i globalnej bazy danych o kredytów węglowych.
Zdaniem specjalistów z Investopedia kredyty zwane kompensacjami emisji dwutlenku węgla pozwalają osiągnąć emisję CO2 dozwolone przez międzynarodowe wytyczne. Ze względu na przejrzystość łańcucha bloków dane uzyskane w zapisach mogą być sprawdzane i porównywane w czasie rzeczywistym.
Digital Flare Mitigation ma na celu rozwój infrastruktury do wytwarzania energii poprzez spalanie metanu, przy ścisłej kontroli emisji zweryfikowanej przez blockchain. Zdaniem specjalistów firmy, energetyka boryka się z problemami logistycznymi. Branża może skorzystać na zastosowaniu tej technologii.
Według współzałożyciela, Digital Flare Mitigation może zastąpić dwutlenek węgla metanem podczas procesu spalania i wytworzyć o wiele czystszą energię. Jak zaznaczył Cavness, gaz ten jest o 84% wydajniejszy od CO2, a do tego zwykle „marnuje się” w atmosferze.
W ramach inicjatyw ograniczania emisji za pomocą blockchain, firma GreenPower Network wprowadziła usługę sieciową do wydawania i weryfikowania certyfikatów zrównoważonego rozwoju że spersonalizowanym avatarem NFT.