Tajemnice Bitcoina: znany kryptograf twierdzi, że jego patent był solą w oku Hala Finneya

Tatsuaki Okamoto wyjaśnia, dlaczego jego patent na „elektroniczną gotówkę” mógł stanowić przeszkodę dla Hala Finneya w jego ambicji stworzenia własnej waluty cyfrowej.

Sześć kluczowych patentów

Jakiś czas przed 6 grudnia 2004 r. Hal Finney przeszukał bazę danych patentowych „systemów opartych na technologii blind signature”. Na swojej stronie opublikował listę sześciu takich patentów:

„Może to być przydatne dla osób rozważających wdrożenie elektronicznej gotówki”.

Autorem czterech patentów jest David Chaum. Pozostałych dwóch – Tatsuaki Okamoto i jego współpracownik z Nippon Telegraph, Kazuo Ohta. Koniecznie zajrzyjcie pod ten link.

Patenty dotyczące e-cash autorstwa dr Okamoto i dr Kazuo Ohta. Źródło: finney.org (dostęp przez WayBack Machine)

Okamoto pracuje aktualnie jako dyrektor działu kryptografii i bezpieczeństwa informacji NTT Research. Jest w posiadaniu ponad 100 patentów. Cointelegraph poprosił naukowca o wyjaśnienie, dlaczego jego patent mógł stanowić przeszkodę dla Hala Finneya i innych cypherpunków w ich ambicji stworzenia zdecentralizowanej waluty. To dość istotna teza, biorąc pod uwagę, że w metodologii jego patentu pojawia się coś, co w Bitcoinie nigdy nie mogło mieć miejsca -, czyli „trzecia strona” transakcji – pośrednik…


E-cash Okamoto i Bitcoin Nakamoto

Okamoto przygotował diagramy wyjaśniające różnice między systemem e-cash, które uwzględnia jego patent a Bitcoinem.

Schemat: Elektroniczna gotówka (e-cash) opisana w patencie 49775595. Źródło: NTT Research
Schemat: Bitcoin. Źródło: NTT Research

Przyjrzyjmy się przez moment obydwu propozycjom. Warto zauważyć, że zarówno jeden jak i drugi wykorzystują klucze publiczne jako pseudonimowe tożsamości i klucze prywatne do autoryzacji transakcji. Jednak, co ważne, w propozycji Okamoto, transakcje zatwierdza „zaufana strona trzecia”. Z drugiej strony, Bitcoin pozostaje nieufny w stosunku do podmiotów zewnętrznych o charakterze nadzorczo-kontrolnym. Transakcje w sieci weryfikuje sieć połączonych węzłów oparta na ściśle określonych zasadach.


Ważne!

Skoro tak, dlaczego Finney i inni pionierzy kryptowalut byli tak mocno skupieni na temacie patentu dla elektronicznej gotówki? Jedną z bardziej oczywistych odpowiedzi jest to, że Bitcoin Satoshiego Nakamoto jest, póki co, pierwszą udaną platformą dla systemu elektronicznej gotówki, który nie daje wiary i zaufania żadnym podmiotom zewnętrznym. Warto zaznaczyć, że od czasu wprowadzenia DigiCash Davida Chauma do Bitcoina Nakamoto upłynęło, bagatela, 30 lat! Zobaczcie poniższe video:


Czy „Okamoto” podsunął Finneyowi pomysły dla „Nakamoto”?

Przyznacie, że to dość śmiała teza. Nie zapominajmy jednak, że wielu sądzi, jakoby to właśnie Hal Finney miał ukrywać się pod pseudonimem twórcy Bitcoina. Oprócz jego zainteresowań, wiedzy i wczesnego zaangażowania Bitcoin, kolejny fakt mocno popiera tę teorię – bycie sąsiadem Doriana Satoshi Nakamoto. Biorąc pod uwagę, że Google nie może zwrócić ani jednego zapytania do Satoshi Nakamoto przed opublikowaniem propozycji Bitcoin, ten zbieg okoliczności jest niesamowity. Gdyby Finney rzeczywiście stał za pseudonimem Satoshi Nakamoto, jego znajomość dzieł Tatsuaki Okamoto mogłaby również odegrać pewną rolę w wyborze pseudonimu.

W rozmowie z Cointelegraph Okamoto stwierdził, że nigdy nie był partycypantem słynnych list mailingowych i nie znał osobiście Hala Finneya.

Zobacz inne wpisy z cyklu Tajemnice Bitcoina:

Bitcoine-cashHal FinneySatoshi Nakamototatsuaki okamoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz