Opłaty transakcyjne Bitcoin rosną o ponad 1000%

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin wzrosły od początku roku o ponad 1300%. Kiedy 11 maja miał miejsce halving Bitcoina, kwota niezbędna do przeprowadzenia transakcji wzrosła do ok. 5,1 USD.

Ponad 1000% wzrostów w opłatach transakcyjnych Bitcoin

Dane Bitinfocharts pokazują, że opłaty transakcyjne w Bitcoin osiągnęły w ubiegłym tygodniu nowy, najwyższy poziom w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

źródło: BitInfoCharts

14 maja średnia opłata transakcyjna w sieci wzrosła o ponad 55% osiągając nawet 5,1 USD. Podczas gdy cena wysłania pojedynczej transakcji Bitcoin dość szybko spadła 16 maja do 3,45 USD. Aktualnie, średnia opłata za transakcję w sieci wynosi 4 USD.

Średnie opłaty transakcyjne Bitcoin utrzymywały się jeszcze na początku roku na poziomie 0,28 USD. Oznacza to, że przy obecnej średniej wynoszącej 4,092 USD zaobserwowano wzrost o ponad 1 325%.

Transakcja bitcoin za 4 USD jest wciąż tańsza niż przelew bankowy?

To, że średnie opłaty transakcyjne osiągnęły najwyższy poziom od 11 miesięcy, nie zniechęcił bynajmniej społeczności kryptowalut do korzystania z Bitcoin.

Mati Greenspan z Quantum Economics zwrócił uwagę, że średni koszt transferu BTC jest wciąż znacznie niższy niż przelewu bankowego:

Warto zaznaczyć, że przelew PayPal w wysokości 10 000 USD kosztuje co najmniej 390 USD podczas gdy ten sam transfer wartości za pośrednictwem Bitcoin kosztuje 4 USD.

Ruch w sieci sprzyja zwiększaniu opłat transakcyjnych

Historycznie opłaty transakcyjne Bitcoin rosły za każdym razem, gdy sieć odnotowywała wzmożony ruch. W takiej sytuacji, transakcje o najwyższej opłacie mają największą szansę na włączenie się do pierwszego dostępnego bloku. Im więcej nadawców ściga się o przetwarzanie i rozliczanie swoich transakcji, tym więcej gotowi są zapłacić.

Znaczący wzrost opłat transakcyjnych w sieci Bitcoin rozpoczął się około dwa tygodnie przed halvingiem. Dane blockchain.com pokazują, że (w chwili przygotowania niniejszej publikacji) na potwierdzenie przez górników czeka blisko 83 MB transakcji.

źródło: blockchain.com

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Bitcoinopłaty transakcyjne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz