Cena bitcoina utrzymuje się na poziomie około 10% niższym niż ostatnie maksima. Odkąd król kryptowalut osiągnął nowy rekord wszech-czasów, wynoszący 61 000 USD, nadal znajduje się w obliczu presji spadkowej, oscylując wokół poziomu cenowego 54 000 USD. Jak donosi ByBt, w na skutek ubiegłotygodniowej zmienności, bitcoinowe byki straciły – w wyniku likwidacji pozycji długich – prawie 2,6 miliarda dolarów.
Dlaczego cena bitcoina spadła?
Okazuje się, że katalizatorami niedawnych spadków BTC mogły być, między innymi, dwa czynniki. Jednym były doniesienia z Indii, których rząd zaproponował ustawę zakazującą wszelkiego prywatnego wykorzystania kryptowalut w tym kraju. Drugi powód wynikał z raportów, które donosiły, jakoby 18 961 BTC napływało do giełdy kryptowalut Gemini.
Po szybkim dumpie w wymiarze około 1 miliarda dolarów, inwestorzy i spekulanci zaczęli realizować zyski w oczekiwaniu na bardziej stromą wyprzedaż. Było to jednak fałszywym sygnałem, ponieważ transfery Gemini okazały się mieć charakter wewnętrzny.
We have been receiving messages asking about large #BTC inflows into Gemini.
— glassnode (@glassnode) March 15, 2021
Clarification: This is incorrect, the reported transactions were internal. Those are funds that were already on the exchange's wallets, and were simply transferred internally.https://t.co/o1kYsHMCuo pic.twitter.com/GjecVFfX8Y
Od tego czasu bitcoin nie zdołał wrócić do poziomu powyżej 60 000 USD i kontynuował trend spadkowy równolegle z rynkiem akcji. Ponieważ doniesienia o nowych pakietach stymulacyjnych wywarły na rynek mniejszy wpływ niż wcześniej przewidywano, kryptowaluta nie była w stanie zebrać sił do wzrostów, aby ponownie przetestować swój ostatni rekord wszech-czasów.
Kwestia korekty
Możliwe, że bitcoin przezwycięży tę niewielką korektę i będzie kontynuował wzrost. Istotny wskaźnik pokazał jednak, że kryptowaluta może wkrótce osiągnąć lokalny szczyt. Wskaźnik RHODL, który jest obliczany jako stosunek liczby hodlerów krótkoterminowych (od 1 tygodnia do 1 miesiąca) i długoterminowych (od 1 do 2 lat), w ciągu ostatniego roku nadal przyspieszał.
Wskaźnik okazał się skuteczny w identyfikowaniu wysokich cen każdego z poprzednich cykli makro bitcoina. Kiedy rynek zbliża się do szczytu cyklu, wskaźnik wchodzi w krytyczny, czerwony obszar. Z historycznego punktu widzenia, było to wyraźnie zauważalne w latach 2013 i 2017, kiedy bitcoin poniósł poważne straty.
SOPR (patrz wykres wyżej) długoterminowego hodlera pokazuje obecnie, że bitcoin znajduje się na poziomie, który jest bliźniaczo podobny do drugiego szczytu w 2017 roku tuż przezd załamaniem ceny. Może to oznaczać, że lokalny szczyt na BTC może wkrótce nadejść.
Może Cię zainteresować:
źródło grafiki tytułowej: tutaj
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.