Bitcoin zmienia się w spadający nóż. Zmiana trendu na spadkowy?

Mimo dziesiątek nagłówków o potencjalnym przebiciu psychologicznej granicy 40,000 USD, Bitcoin wznowił spadkowy ruch po przebiciu 38,000 USD w piątek. Rajd byków nie zdołał wznieść ceny największej z kryptowalut i zmienia się w fałszywe wybicie. Obecnie cena BTC utrzymuje się w okolicach 36,600 USD i nie wydaje się, by korekta miała się zbyt szybko skończyć.

W ostatnich analizach Glassnode podkreślał, ze inwestorzy krótkoterminowi notują rekordowe zysku, które historycznie wskazywały na spadkową presję. Czy 'profit taking’ zdeterminuje grudzień dla całego Bitcoina? Ostatnie dane on-chain publikowane przez Glassnode wskazały też na dystrybucję części BTC ze strony długoterminowych inwestorów. Czy rajd osiągnął już wskaźniki euforii i czeka nas poważna 'przedhalvingowa’ korekta?

Sezonowość grudnia przemawia za mocnym miesiącem dla Bitcoina. Krótkotrwałe spadki mogą być wykorzystywane przez agresywnych kupujących do zwiększania pozycji przed halvingiem. Źródło: Cointelegraph

Podstawy są niezmienne

Trudno znaleźć jakikolwiek inny powód dla aktualnych spadków Bitcoina, niż zwyczajna realizacja zysków. Przyszłe katalizatory w postaci funduszy ETF i halvingu, który rozgrzewa wyobraźnię byków pozostają w mocy. Może oznaczać to także, ze spadki będą krótkotrwałe, a inwestorzy będą skłonni 'kupować dołki’ mimo wypełniania scenariusza fałszywego wybicia ze zwyżkującej formacji trójkąta. Kryptowaluty zwykle zaskakują inwestorów w kluczowych momentach. Tak też wygląda to tym razem. Gdy optymizm sięgnął poziomów bliskich euforii, a niemal wszyscy akumulujący w tym roku Bitcoina obserwowali zyski, pojawia się ruch spadkowy. Spekulanci mogą chcieć zepchnąć cenę do 30,000 USD by ostatecznie w tych okolicach przetestować 'przekonanie’ i siłę byków.

Analitycy techniczni wskazywali ostatnio, że ok. 77% scenariuszu w takich formacjach skutkuje wybiciami w górę ale podaż przy 38,000 USD wydaje się bardzo silna, a nowy popyt nie jest w stanie jej 'wypełnić’. Grudzień dla Bitcoina zazwyczaj był bardzo udany, z wyjątkiem 2013 roku gdy obserwowaliśmy blisko 35% korektę. W każym razie w grudniu 2021 i 2022 roku cena traciła odpowiednio 3,6 i 19%. Wzrosty w grudniu 2020 przekroczyły 46%. Warto podkreślić też, że trudno traktować dotychczasową 'mapę’ sezonowości Bitcoina jako istotny wyznacznik momentum – dane są zbyt skromne.

Może Cię zaintereusje:

AltcoinBitcoinBlockchainBTCEthereumKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz