Bitcoin Ordinals lądują na Litecoinie. To jak kupowanie BTC w 2009 r.?

Trwająca od miesiąca mania o nazwie Bitcoin Ordinals trwa; projekt wdrażający NFT bezpośrednio na blockchain Bitcoin systematycznie rośnie, odpalane są cały czas nowe projekty, a grupy deweloperów stale rozmyślają nad nowymi innowacjami które oferuje świeży ekosystem. Według danych serwisu analitycznego Dune Analytics na moment powstawania tego tekstu dokonano już ponad 150 tys. inskrypcji na Bitcoinie dzięki Ordinals.

Port Bitcoin Ordinals na Litecoinie w wyniku…zakładu

Ostatnie wysiłki programistów skierowane zostały na próbę stworzenia forka Ordinals w celu przeniesienia je na starsze sieci Proof-of-Work (PoW) takich jak Litecoin, najstarszy konkurent Bitcoina powstały w 2011 r. w celu „przyspieszenia” sieci. Programista i hodler Bitcoina o imieniu Anthony Gurrera przeszczepił kod Bitcoin Ordinals na blockchainie Litecoin, umieszczając kopię tzw. białej księgi aktualizacji mimblewimble na sieci Litecoin, czyniąc go tym samym pierwszym NFT na sieci Litecoin.

https://twitter.com/anthonyonchain/status/1627408947203411969?s=20

Wysiłki te zostały podjęte w wyniku publicznego konkursu z pulą nagród wynoszącą 15 litecoinów (LTC) dla każdego programisty, który spróbowałby przenieść protokół Ordinals na blockchain Litecoin. Reguły konkursu, a raczej mini-hackathonu wymagały, aby przeszczep działał z Litecoin Core 0.21.2.1. Pierwsze nadesłane zgłoszenie zwyciężyło. Warto też nadmienić, że wstępną pulą nagród było 5 LTC, ale szybko wzrosła ona o kolejne litecoiny, osiągając ostatecznie poziom 22 LTC.

Guerrera, powiedział, że zrobił to właśnie za te kilka tysięcy dolarów nagrody. Przeszczepienie protokołu Bitcoin Ordinals na Litecoin umożliwi tworzenie aktywów podobnych do NFT na sieci Litecoin w ten sam sposób, w jaki ma to obecnie miejsce na Bitcoinie. Guerrera zaktualizował kod Ordinals tak, aby działał z danymi sieci Litecoin zamiast Bitcoinowej, a wszelkie różnice między blockchainami musiały być uwzględnione w forku.

Zobacz też: NFT: Blur i OpenSea idą na noże. Jesteśmy świadkami początku końca monopolisty?

Litecoin Ordinals są open source

Litecoin to jedyny blockchain poza siecią BTC, na którym rozwiązanie to mogło zadziałać. Według Guerrery, jest to możliwe ze względu na soft forki technologii SegWit i Taproot znajdujące się w sieci Bitcoin – obydwa elementy są niezbędne do pracy Ordinals.

Protokół Ordinals umożliwia użytkownikom zapisywanie tzw. inskrypcji, inaczej odniesień do sztuki cyfrowej w małych transakcjach na blockchainie Bitcoin, tworząc tym samym niezbywalne tokeny (Non-Fungible Tokens, NFT – przyp. red.) oparte na Bitcoinie. Według raportu firmy badawczej FSInsight, wzrost aktywności deweloperskiej napędzany przez Ordinals oraz rozwój całkowitej wartości przesyłanych i zabezpieczanych transakcji w blockchainie Bitcoin powinny zwiększyć wartość najstarszej kryptowaluty.

Ordinals Litecoin są oprogramowaniem open-source, co oznacza, że każdy może wprowadzać zmiany do kodu i ulepszać go. Dane do repozytorium możecie znaleźć w tweecie który zamieściliśmy poniżej:

Guerrera wykonał pierwszą w historii Litecoin Ordinal, umieszczając tzw. białą księgę MimbleWimble na blockchainie pod nazwą „inscription 0”. Guerrera będzie kontynuował wkładanie jak najwięcej pracy w ten fork i przenosić aktualizacje z oryginalnego Ordinals. Chce również przekazać ten projekt, ponieważ nie chce, aby zabrał zbyt wiele jego czasu.

Zobacz też: Twórcy Fanadise i FancyBears NFT puścili inwestorów z torbami? Twitter oskarża

Tło historyczne dla początkujących

Litecoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, która została stworzona w 2011 roku przez byłego inżyniera Google, Charlie Lee. Ta waluta cyfrowa jest podobna do Bitcoina, ale posiada kilka kluczowych różnic, które sprawiają, że jest ona bardziej skalowalna, szybsza i tańsza w użyciu.

Litecoin to waluta kryptograficzna, która wykorzystuje algorytm Scrypt zamiast algorytmu SHA-256, który jest stosowany przez Bitcoin. Algorytm Scrypt jest bardziej pamięciochłonny, co oznacza, że ​​można go wydobywać za pomocą zwykłych komputerów, co z kolei oznacza, że ​​można wydobywać go szybciej i taniej niż Bitcoin. To sprawia, że Litecoin jest bardziej skalowalny niż Bitcoin i może obsługiwać większą ilość transakcji.

Ponadto Litecoin ma krótszy czas blokowania, co oznacza, że ​​potwierdzenie transakcji jest szybsze niż w przypadku Bitcoina. Na przykład, potwierdzenie transakcji w sieci Litecoin zajmuje zwykle 2,5 minuty, podczas gdy w sieci Bitcoin może to trwać nawet godzinę. Krótszy czas blokowania oznacza, że ​​użytkownicy mogą szybciej przesyłać swoje środki i cieszyć się szybszymi transakcjami.

Litecoin jest również bardziej bezpieczny niż Bitcoin. W momencie pisania tego artykułu, Bitcoin jest podatny na atak 51%, który pozwalałby na zmianę historii transakcji w sieci. W przypadku Litecoin, ten sam atak wymagałby większej ilości mocy obliczeniowej, co czyni go mniej podatnym na tego rodzaju ataki.

Na rynku kryptowalut Litecoin ma wiele zastosowań, w tym płatności międzynarodowe, handel detaliczny i jako forma inwestycji. Znajduje on zastosowanie w wielu branżach, w tym w grach, handlu detalicznym i usługach internetowych.

Może Cię zainteresować:

#ordinalsAltcoinBitcoinBlockchainBTCLitecoinLTCNFT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz