Bitcoin gwałtownie zmienił trend na spadkowy? Glassnode podkreśla poziom 31,000 USD

O ile na komentarze Jamie’go Dimona, Bitcoin zdążył się uodpornić, o tyle ostatnie wypowiedzi Elizabeth Warren doskonale pokazują, że aktywa zdecentralizowane mają swoich przeciwników w Waszyngtonie. Senator z republikańskiej partii nazwała Bitcoina, nowym zagrożeniem dla Ameryki. Niegdyś kraj wolności nie chce, by Bitcoin w jakimkolwiek stopniu przyspieszył kryzys dolara jako waluty rezerwowej świata? Mimo to wciąż trudno wyobrazić sobie, by ETFy miały finalnie nie powstać.

Jakkolwiek korekta, którą obserwujemy wydaje się w pełni uzasadniona, prawdopodobnie nie przyniesie trwalszej zmiany trendu. Pojawiła się w czasie, gdy średni zysk krótkoterminowego inwestora wynosił niemal 505. Pewna presja na realizację zysków może jednak utrzymać się, także w najbliższych tygodniach. Pamiętajmy, że dziś w USA widzimy rekordowe od 10 dni rentowności 10-letnich obligacji i mocniejszego dolara. We środę zmienność na rynku crypto wzrośnie z uwagi na decyzję Fed i konferencję Jerome’a Powella. Spójrzmy na Bitcoina od strony danych on-chain.

Siła trendu

Wyniki rynkowe od szczytu cyklu są obecnie uderzająco podobne zarówno do okresów 2013-17, jak i 2017-21. Należy zauważyć, że w tym przypadku Glassnode użył szczytu rynkowego z kwietnia 2021 r. jako szczytu, który potencjalnie jest lepszym punktem odniesienia do porównywania czasu trwania cyklu. Jest to oparte na bardzo szerokim spektrum wskaźników, które sygnalizowały, że był to zenit nastrojów rynkowych, wskaźników adopcji i zaufania inwestorów

 • 2013-17: spadek o -42% w stosunku do ATH
 • 2017-21: spadek o -39% w stosunku do ATH
 • 2021-23: spadek o -37% w stosunku do ATH

Jeśli ocenić wyniki cyklu z przeciwnego ekstremum, czyli dołka cyklu, zobaczymy podobną dynamikę porównania z cyklami 2015-18 i 2018-22. Ceny BTC wzrosły o +146% od dołków z czasu FTX, w listopadzie 2022 r., co daje najsilniejsze zwroty w ciągu 1 roku z ostatnich dwóch cykli. Ogólne wyniki pozostają bardzo zbliżone do poprzednich cykli w tym samym okresie ożywienia.

 • 2015-18: +119%
 • 2018-22: +128%
 • 2022-23: +146%

Innym sposobem na oszacowanie względnej siły tego trendu wzrostowego jest zmierzenie głębokości s spadków. Od ostatniego lokalnego maksimum. Najgłębsza korekta w 2023 r. wyniosła nieco ponad 20,1%, wyróżniając się jako najpłytsza ze wszystkich historycznych trendów wzrostowych w ujęciu makro. Hossa z lat 2016-17 przyniosła regularne korekty przekraczające -25%, podczas gdy rok 2019 cofnął się od maksimum z lipca 2019 r. na poziomie 14 tys. dolarów o ponad -62%. Sugeruje to poziom wsparcia popytu bazowego w 2023 r., który jest zgodny z coraz bardziej napiętą dynamiką podaży. Z drugiej strony wydaje się to pośrednio związane z wyższą kapitalizacją rynkową.

Kontynuujmy – dlaczego 31,000 USD?

Rajd z 2023 r. pchnął cenę Bitcoina zdecydowanie powyżej dwóch kluczowych poziomów cenowych w łańcuchu. Powyżej:

 • Zrealizowanej ceny w styczniu, dzięki której przeciętny BTC osiągnęła zysk (wliczając w to tzw. starożytne i na zawsze utracone BTC).
 • Prawdziwa średnia cena rynkowa w październiku 2023, dzięki czemu przeciętny aktywny inwestor ponownie osiągnął zysk.
 • Ponieważ rynek znajduje się obecnie znacznie powyżej średniej ceny kupna szerokiego rynku (31,0 tys. USD), większość posiadaczy widzi, jak ich portfele odradzają się po bessie w 2022 roku. W przeszłości sygnalizowało to konstruktywne przejście w kierunku bardziej entuzjastycznej hossy ale poziomy średniej ceny kupna BTC bywały testowane w czasie dynamicznych korekt i często stanowiły wsparcie.

Z perspektywy posiadaczy długoterminowych (LTH), w wyniku wzrostów od początku roku odsetek udziałów LTH w zyskach wzrósł z 56% do 84%. Przekroczyło to średnią wartość wszechczasów wynoszącą 81,6%. Poprzednie wybicia powyżej tego poziomu były historycznie zbieżne z przejściem w kierunku rynków o silnym trendzie wzrostowym, zapewniając zbieżność z powyższą obserwacją.

Bitcoin SOPR

Grupa posiadaczy pozycji krótkoterminowych niemal w całości odnotowuje zyski, a ponad 95% ich udziałów ma bazę zakupu poniżej bieżącej ceny spot. Odczyt ten znajduje się powyżej długoterminowego poziomu +1 odchylenia standardowego dla tego wskaźnika. Ponownie jest historycznie powiązany z entuzjastycznymi trendami byka.

Teraz, gdy ustaliliśmy, że kilka grup inwestorów wróciło do zysków, następnym logicznym krokiem jest ocena, czy istnieją jakiekolwiek zauważalne zmiany w realizacji zysków przez te grupy. W tym celu możemy wykorzystać wskaźnik SOPR, który zapewnia wgląd w średnią wielokrotność zablokowanego zysku lub straty. Obecnie kilka wariantów SOPR handluje powyżej 1,0, co sugeruje, że średnio BTC notuje zysk w wielu kohortach:

 • Cały rynek: SOPR = 1,09 (średnio +9% zysku)
 • Posiadacze krótkoterminowi: STH-SOPR = 1,01 (średnio +1% zysku)
 • Posiadacze długoterminowi: LTH-SOPR = 1,46 (średnio +46% zysku)

Glassnode rozszerzył tą analize, monitorując liczbę kolejnych dni, w których wszystkie trzy warianty SOPR znajdowały się powyżej 1. Obecny rajd utrzymywał ten stan przez 44 dni, co jest dłuższe niż średni czas trwania wynoszący 17 dni, a także jest najdłuższym okresem od ATH z listopada 2021 roku. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to, że zdecydowana większość posiadaczy BTC notuje zyski. Popyt jest wystarczający, aby wchłonąć podaż. Przynajmniej był, gdy analiza powstawała (5 grudnia).

Zrealizowany zysk netto denominowany w USD zablokowany przez rynek osiągnął niedawno 324 mln USD dziennie. To o rząd wielkości poniżej szczytów odnotowanych na późniejszych etapach hossy w 2021 r. (3 mld USD dziennie). Okiem Glassnode’a to, że chociaż wyniki rynkowe są dobre, a inwestorzy cieszą się znaczącymi zyskami, to pozostają one w dużej mierze w granicach wczesnej hossy.

Może Cię zainteresuje:

AltcoinBitcoinBlockchainBTCGlassnodekorektaKryptowalutyUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz