NEM – co się wydarzy w najbliższym czasie? Jakich postępów dokonano?

Jakie postępy wykonał NEM (New Economy Movement) w ostatnim czasie? Co rok 2018 da nam w rozwoju projektu? W skrócie NEM jest autorskim projektem blockchaina, który posiada różne udoskonalenia i rozwiązania. Oczekiwaną aktualizacją na rok 2018 jest wprowadzenie update’u nazywanego jako Catapult 2.0.  Jest to nowa wersja, która zostaje napisana w nowym języku C++ co ma usprawnić działanie sieci i dać możliwość tworzenia nowych narzędzi. Na czym polega działanie nowej wersji?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy:

 •  Separacja API od serwerów sieci blockchain,
 •  Agregacja transakcji,
 •  Zastosowanie trójpoziomego multipodpisu zapewniającego lepsze bezpieczeństwo blockchaina,
 •  NoSQL baza danych w API co ma zwiększyć prędkość sieci,
 •  Zwiększenie przepustowości do 3000 transakcji na sekundę,
 •  Podwójne licencjonowanie i opensource’owy charakter nowej wersji.

Planowane jest zakończenie wdrażania Catapult’a do końca maja 2018 roku. 20 stycznia 2018 to termin końcowy wprowadzenia tzw. Ethyl Voting. Opiera się on na idei Internet of Things, który jest wprowadzony np. w IOTA. NEM rozwiązuje zbyt scentralizowany charakter IoT. Ethyl jest systemem zarządzającym. Cała sieć nie ma być oparta na internecie dopóki te urządzenia nie będą podłączone do sieci elektrycznej. Wsparcie NEM dla różnych technologii jak Z-wave, ZigBee i inne interfejsy API oparte na protokole TCP/IP umożliwia zastosowanie łączności bez internetu. Ethyl ma za cel zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników technologii Internet of Things.

Czym różni się to rozwiązanie w starciu z IOTA?

 1. PoW (Proof-of-Work) w IOTA – należy wykonać pracę na urządzenia występujących na IOTA, czego nie ma w NEM,
 2. Wykorzystanie trójkowego systemu liczb – standardowo urządzenia korzystają z binarnego systemu liczbowego czyli zbioru liczb 0 i 1. IOTA korzysta z trójkowego (0,1,2) co powoduje, że urządzenia będą musiały konwertować z jednego systemu do drugiego czego rezultatem jest spowolnienie działania.

Poza dwoma dużymi ulepszeniami, planowane są meetupy, prezentacje związane z blockchainem NEM’a. Jednak konferencja w Amsterdamie w maju tego roku będzie wnosiła najwięcej informacji dotyczących zmian w tej kryptowalucie. Ostatnie wydarzenia jak np. konferencja w Las Vegas była również miejscem dla lepszego poznania biznesowych rozwiązań NEM. Społeczność NEM jest kreatywna. Na forach związanych z projektem można zauważyć, że członkowie mają możliwość wprowadzania swoich pomysłów i projektów, które mogą zdobyć uznanie i finansowanie fundacji NEM.

Niektóre rozwiązania oparte o tą sieć wykorzystało już parę podmiotów np.:

 • Rząd japoński – utworzenie blockchaina monitorującego łańcuch dostaw mięsa dzikich zwierząt,
 • XARCADE (gry online),
 • Familypoints.io (płatności za zakupy),
 • Location core (handel danymi klientów),
 • Blockgrain (rozwiązania agrokultury).

Opiszemy teraz  dwa ostatnie zastosowania z listy, które obecnie są poddane głosowaniu przez społeczność NEM:

Wysyłamy obecnie bardzo dużo danych będąc podłączonymi do internetu, facebooka. Dlatego aplikacja Location Core ma pomóc w staniu się „produktem” czyli sprzedaży swoich danych. Aplikacja ma wykorzystać takie cechy NEM jak multipodpis, przestrzeń nazw na blockchainie. Poza tym twórcy Location Core są bardziej przekonani do adekwatności kryptowaluty XEM niż ETH czy NEO. Ostatni wspomniany twór to Blockgrain, który umożliwia automatyzację śledzenia łańcucha dostaw rolniczych pomiędzy rolnikami, pośrednikami, kupcami i firmami logistycznymi. Misją programu ma być śledzenie tego w jaki sposób zboże, rośliny i inne produkty rolnicze trafiają do kolejnych odbiorców. Dodatkowo XEM ma być środkiem rozliczeniowym zawieranych kontraktów np. między rolnikiem a odbiorcą (np. firmy przetwórczej). Kontrakty te byłyby zawierane w sieci. NEM prowadzi dużo kanałów komunikacji z inwestorami i fanami. Poprzez fora, social media, a także dedykowany kanał YT na temat bieżących informacji o projekcie. Natomiast trudno wyszukać jakiejś oficjalnej roadmapy.

Pozostałe funkcjonalne rozwiązanie w NEM:

 • Wprowadzenie odzyskiwania zapomnianego klucza (Key Recovery Service) – kłopot spotykany bardzo często na rynku kryptowalut związany z zapomnianymi prywatnymi kluczami. Zespół chce wprowadzić trzy możliwości przypomnienia jak: nadanie nowego hasła, odzyskanie istniejącego czy wspomniane multipodpisy. Na blogu można spotkać już skrypt napisany pod tą funkcję,
 • PACNEM – pisanie gier lub aplikacji na platformie. Na Github widoczny jest przykład kodu stosującego takie możliwości,
 • NEMventory – kreowanie bezpiecznych aplikacji typu SAAS (umieszczanie aplikacji w chmurze obliczeniowej i udostępnianie jej użytkownikom przez internet) w blockchainie NEM.

Podsumowując:

NEM to produkt, który wprowadził pewne rozwiązania biznesowe i ma przed sobą istotne punkty w swoim rozwoju. Zobaczmy zatem jego wady i zalety:

Zaletami są: duża ilość kanałów informacyjnych, możliwość głosowania społeczności nad nowymi projektami, plany nowych update’ów przyśpieszających działanie, zastosowania biznesowe, duża liczba funkcjonalności.

Wadami są: brak klarownej roadmap’y, spora ilość tokenów.

Rok 2018 będzie momentem kiedy rozpęd projektu może nabrać nowej prędkości jeśli zostanie wdrożona wspomniana nowa wersja Catapulta. Inaczej inne projekty mogą zdetronizować z obecnego 7 miejsca pod względem kapitalizacji projekt NEM.

 

analizaKryptowalutaNEM
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
 • koko

  NEM za 8-10 miesięcy po 7-8 dolarów

 • koko

  NEM za 8-10 miesięcy po 7-8 dolarów