Ethereum jest obecnie warte ponad 466 miliardów dolarów. To już nieco ponad połowa wielkości kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Ile musiałoby kosztować dziś ethereum, aby wyprzedzić bitcoina?
Spadek dominacji Bitcoin
Ethereum dogania Bitcoin. Druga w rankingu kryptowaluta osiągnęła wczoraj kapitalizację rynkową w wysokości 478,5 miliarda dolarów, czyli nieco ponad połowę tego, co Bitcoin. W ciągu ostatnich 24 godzin ETH straciło, lecz ostatecznie odzyskało pozycję na poziomie 4000 USD, podczas gdy BTC oscyluje na granicy 50 000 USD – ponad 20% niżej niż dotychczasowe ATH. ETH od tygodni zmaga się z BTC. Stosunek między tymi dwoma aktywami osiągnął poziom 0,08, a dominacja Bitcoina spadła do około 41%.
„Oczekiwana zamiana miejsc”?
Jedną z najsilniejszych narracji w społeczności kryptowalut w ostatnich tygodniach była możliwość wystąpienia „flippeningu”, skutkiem którego miałaby być zamiana pomiędzy BTC a ETH w kontekście 1 i 2 miejsca w rankingu największych kryptowalut.
Zwolennicy Ethereum od dawna dyskutowali o możliwości wyprzedzenia Bitcoina przez sieć numer dwa pod względem kapitalizacji rynkowej. Aby dziś wyprzedzić Bitcoina, Ethereum potrzebowałoby współczynnika 0,016147, co odpowiada cenie ETH na poziomie około 8224 USD.
Ethereum vs Bitcoin dzisiaj
W obliczu rosnącego popytu, Ethereum regularnie bije nowe rekordy ceny, a pod wieloma względami już wyprzedza Bitcoin. Przetwarza około 1,5 miliona transakcji dziennie, podczas gdy sieć króla kryptowalut około 250 000. Dzienne opłaty Ethereum znacznie przyćmiewają Bitcoiny. Ethereum ma również rozległy ekosystem, w którym operują zdecentralizowane aplikacje DeFi, takie jak Aave, Uniswap czy Compound.
Co najważniejsze, Ethereum wciąż ma przed sobą kilka dużych wydarzeń. 14 lipca ma być dniem premiery włączenia założeń EIP-1559, który zwiększy presję deflacyjną na ETH, wprowadzając mechanizm spalania opłat za gas.
Wraz z Elonem Muskiem pomagającym w wznowieniu debaty środowiskowej wokół Proof of Work, zaplanowane przejście na Proof of Stake Ethereum może również wzmocnić jego pozycję. Jeśli zainteresowanie największym altcoinem będzie się utrzymywać, Bitcoin może potrzebować nowej fali instytucjonalnej adopcji, aby utrzymać swoją koronę.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.