Powodem, dla którego ceny gasu osiągnęły najwyższy poziom w historii są -wg CoinMetrics – konsekwentnie przepełnione bloki w sieci Ethereum.
Nowy raport firmy analitycznej Coin Metrics dotyczy bezpośrednio problemy wysokich opłat w sieci transakcyjnej Ethereum. Autorzy badania potwierdzają, że pozostają one nadal na historycznie wysokim poziomie i jest mało prawdopodobne, aby rozdmuchane niedawno w społeczności podejście do modernizacji sieci złagodziło ten problem.
Przytłaczający… tłok
Coin Metrics potwierdza, że średnie opłaty w Ethereum – wyrażone w dolarach – konsekwentnie przekraczały poziom 10 USD przez większość 2021 r. Dla porównania – w szczycie hossy 2017/2018 – średni wymiar opłaty transakcyjnej w sieci największego altcoina wynosił zaledwie 5,70 USD.
Część tego wzrostu przypisana została rajdowi samej ceny ETH, co samo w sobie przyczyniło się do wzrostu cen gasu. Od początku 2021 r. wartość kryptowaluty ETH wzrosła o 125% – pomimo korekty o 19% w stosunku do rekordowego poziomu 2050 USD. Jednak w tym samym okresie, mediana ceny gasu wzrosła o 532%.
Faktem jest, że różne rodzaje transakcji wymagają różnych ilości gasu. Przykładowo, transfer tokenów ERC-20 zużywa go znacznie mniej niż skomplikowana operacja inteligentnego kontraktu dla zautomatyzowanego animatora rynku. CoinMetrics zauważył jednak, że powodem, dla którego ceny gasu rosną nie jest bynajmniej samo DeFi, a najzwyczajniej w świecie ogromna liczba transakcji, które zalewają sieć.
„Od stycznia 2020 r. ilość gasu zużytego na transakcję wykazuje tendencję spadkową. To pokazuje, że zwiększona złożoność transakcji nie jest odpowiedzialna za wysokie opłaty transakcyjne”.
Kolejka i priorytet
Transakcje Ethereum są obecnie aukcjonowane, przy czym ci, którzy płacą więcej za gas, mają w oczach górników pierwszeństwo i uzyskują priorytet procesowania transakcji w stosunku do tych, którzy ustawili na niego niższy limit.
W raporcie zwrócono również uwagę na to, że wysokie opłaty wynikają z tego, że bloki są stale pełne – w około 95%, a taka sytuacja utrzymuje się już od połowy 2020 r. i boomu na DeFi. Badanie wykazało, że w marcu 2021 r. bloki Ethereum były zapełnione w 97% -98%.
CoinMetrics przypomina, że górnicy muszą określić, które transakcje uwzględnić podczas wydobywania nowych bloków. Każdy blok może zawierać tylko ograniczoną liczbę transakcji (średnio 160 do 200) ze względu na swój maksymalny rozmiar.
„Tak więc górnicy w naturalny sposób traktują priorytetowo transakcje z najwyższymi cenami gasu, ponieważ zarabiają więcej pieniędzy, jeśli te transakcje zostaną uwzględnione”.
W raporcie firmy badawczej czytamy również, że długo oczekiwana propozycja aktualizacji sieci – EIP-1559, która ma na celu zmianę mechanizmu aukcji i spalenie części opłat, nie rozwiąże najprawdopodobniej problemu wysokich kosztów gasu. Uda się to osiągnąć dopiero poprzez wprowadzenie stosownych rozwiązań o charakterze skalującym.
Coin Metrics wyjaśnia, że EIP-1559 pomoże tylko uczynić opłaty bardziej przewidywalnymi, jako że realną przyczyną wysokich opłat jest problem ze skalowalnością.
„Jeśli Ethereum może przetwarzać tylko kilkaset transakcji (średnio) na blok, opłaty będą nadal wysokie, o ile wykorzystanie DApp będzie rosło. Ceny gasu będą nadal wysokie tak długo, jak długo będzie istniała duża konkurencja o miejsce w blokach”.
pełną wersję raportu CoinMetrics możecie przeczytać tutaj
Może Cię zainteresować:
źródło grafiki tytułowej: tutaj