Podczas wiosennej rundy spotkań Międzynarodowego Forum Finansowego 2021 (IFF) Yao Qian, szef biura nadzoru naukowego i technologicznego w China Securities Regulatory Commission (CSRC), powiedział, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) mogłaby działać bezpośrednio w sieci Ethereum.
Wspominając o architekturze operacyjnej potencjalnych rozwiązań infrastrukturalnych dla CBDC urzędnik dodał, że oprócz Ethereum, CBDC mogłaby być wspierana chociażby przez facebookowy system płatności Diem.
„Możemy sobie wyobrazić, że jeśli cyfrowa waluta banku centralnego działa bezpośrednio w sieciach blockchain, takich jak Ethereum i Diem, wówczas bank centralny może korzystać z usług BaaS, aby bezpośrednio dostarczać użytkownikom cyfrową walutę banku centralnego bez korzystania z pośredników.”
Siedem kluczowych aspektów dla chińskiego CBDC
Ogólnie rzecz biorąc, Yao przedstawił siedem aspektów, które jego zdaniem należy wziąć pod uwagę podczas badania i opracowywania CBDC. Chodzi o jego ścieżkę techniczną, atrybuty wartości, architekturę operacyjną, naliczanie odsetek, dystrybucję, wdrażanie smart kontraktów i kwestie regulacyjne.
Urzędnik zauważył, że waluta cyfrowa nie może być „prostą symulacją” fizycznego pieniądza, co uzasadnia tworzenie „inteligentnych pieniędzy”.
Zwrócił jednak również uwagę na luki w zabezpieczeniach smart kontraktów. Stwierdził, że technologia musi dojrzeć.
Jeśli chodzi o regulacje, Yao wezwał do znalezienia idealnej równowagi między ochroną prywatności użytkowników a zapewnieniem zgodności z podstawowymi wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i obowiązujących procedur weryfikacji klienta (KYC).
„Crypto Dad”
Określany mianem chińskiego „Crypto Dad”, Yao jest znany jako jedna z najbardziej wpływowych osób w branży blockchain.
Zanim we wrześniu 2019 roku został zastąpiony na stanowisku przez Mu Changchuna, kierował filią People’s Bank of China (PBOC) zajmującą się badaniami nad walutami cyfrowymi.
W kontekście omawianej tutaj wypowiedzi zastrzegł jednak, że wyraża jedynie swoje osobiste poglądy, które nie są odzwierciedleniem oficjalnego stanowiska Ludowego Banku Chin.