Cena ETH załamała się do 700 USD na giełdzie Kraken

Cena ETH spadła dziś na chwilę do 700 USD. Flash crash miał miejsce na popularnej giełdzie kryptowalut Kraken.

Dzisiejsza korekta na rynku kryptowalut była największą, jaką widzieliśmy od jakiegoś czasu. Podczas gdy większość aktywów cyfrowych odnotowała poważne spadki, cena ethereum na giełdzie Kraken przeżyła prawdziwy rollercoaster.

Flash crash ethereum do 700 USD na giełdzie Kraken

Platforma tradingowa giełdy odnotowała dzisiaj zdarzenie, które wielu przyprawiło z pewnością o przyspieszone bicie serca. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, przeszła flash crash.

W ciągu jednej, godzinnej świecy, cena ETH spadła do 700 USD – to ogromny spadek o 63% w stosunku do dziennego szczytu na giełdzie. Wolumen tej godzinowej świecy był również znaczny. Od jej otwarcie do zamknięcia przez ręce traderów przeszło łącznie 75 500 ETH o wartości około 131,5 miliona dolarów.

źródło: Kraken

Jak zawsze w przypadku zdarzeń typu flash crash, cena po spadku z powrotem wzrosła i utrzymywała się na poziomie około 1740 USD. Kurs ETH spadł dziś nieco – to prawda, niemniej jednak nie w okolice odnotowane przez chwilę na Krakenie.

Czym jest flash crash?

Jak sama nazwa wskazuje, flash crash ma miejsce, gdy cena aktywa rośnie lub spada bardzo szybko, zwykle w ciągu kilku sekund. W przypadku tych wydarzeń likwidacje wielu inwestorów, którzy postawili na określony kurs, zmierzają w przeciwnym kierunku.

Flash-crash nie jest nowy zjawiskiem. W przeszłości również inne kryptowaluty ulegały takim zdarzeniom. Jednym z najbardziej pamiętnych był flash-crash Ethereum do 10 centów na GDAX w 2017 roku. Podczas ekstremalnego ruchu w dół traderzy byli w stanie kupić altcoin za przysłowiowe grosze.

Niektóre giełdy oferują pewne mechanizmy ochrony przed tak znacznymi obsunięciami ceny. Często też zwracają pieniądze użytkownikom, którzy zostali złapani w tak niemożliwą do przewidzenia pułapkę (patrz galeria linków pod tym artykułem).

Flash crashe mogą przynieść korzyści tym traderom, którzy złożyli niskie zlecenia kupna, ponieważ cena – spadając – może spowodować ich realizację, rejestrując ogromne zyski w chwili, gdy cena wraca do poprzedniej wartości.

To nie jest pierwszy flash crash na ETH, jaki miał kiedykolwiek miejsce na giełdach. Jeszcze w listopadzie 2019 cena ETH spadła o 20% w jednej chwili na innej dużej giełdzie – Poloniex. To samo działo się na rynku BTC. Oto najbardziej głośnie przypadki ostatnich lat:

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł, ani w całości, ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadn ego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

ETHEthereumFlash crashKraken
Komentarze (0)
Dodaj komentarz