Zmiany u notariusza. Fiskus zwiększa kontrolę.

Od początku marca tego roku notariusz ma obowiązek zgłaszać do Krajowej Administracji Skarbowej więcej informacji niż dotychczasinformuje Dziennik Gazeta Prawna. Zmiany dotyczą nie tylko zakresu przesyłanych dokumentów, ale i formy ich dostarczenia.

Więcej obowiązków u notariusza

Do tej pory notariusze przesyłali dokumenty do CREWAN (Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych) w formie papierowej. Teraz będą mieli 7 dni na dostarczenie ich w formie elektronicznej. Będą również zobowiązani do przekazywania informacji o wszystkich transakcjach. Wiążą się z powstaniem zobowiązania podatkowego (między innymi podatek dochodowy i podatek VAT). Wcześniej procedury te odnosiły się do czynności dotyczących spadków, darowizn i czynności cywilno-prawnych.

Według notariuszy nowe przepisy wprowadziły chaos, ponieważ nie ma szczegółowych wytycznych co do aktów, które powinni przesłać do CREWAN. Ma zaś dopiero powstać lista aktów, których wpisy trafią do rejestru. Taki spis prawdopodobnie stworzą wspólnie Krajowa Rada Notarialna z resortem finansów. Obecnie to na notariusza spada obowiązek analizy, czy czynność powoduje powstanie obowiązku podatkowego, dlatego że w tym przypadku notariusz nie jest jego płatnikiem. (Inaczej niż przy PCC, kiedy ma obowiązek pobrać podatek od strony podczas czynności, czyli pośredniczy w transakcji). Na forach notariusze zapowiadają wysyłkę wszystkich dokumentów elektronicznie, aby pozbyć się ewentualnej odpowiedzialności.

Zobacz też: Ceny nieruchomości w Polsce to bańka, która pęknie. Ogromne załamanie rynku?

Według Ministerstwa Finansów nie ma powodów do obaw i nowe przepisy nie wprowadzą dużych zmian w obowiązkach notariuszy. Szacuje się, że nadal 99% wpisów będzie dotyczyć dokumentów sprzed zmian, twierdzi Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej.

Co to oznacza dla stron w czynności? Teoretycznie niewiele, bo dokumenty notarialne są pozyskiwane w inny sposób. Faktem jest, że fiskus w prostszy i szybszy sposób otrzyma informacje o transakcjach powodujących zobowiązana podatkowe. Faktem jest również, że ustawa w obecnej formie spowodowała spore zamieszanie. Dopóki nie zostaną wprowadzone do niej poprawki, CREWAN może się spodziewać zwiększonego napływu aktów, klienci większych kolejek, a notariusze sporej ilości dodatkowej pracy.

Może Cię zainteresować:

fiskusNieruchomościnotariuszUrząd Skarbowy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz