Równia pochyła. Moody’s określił perspektywę chińskiego sektora nieruchomości jako „negatywną”

Agencja Moody’s obniżyła w perspektywę chińskiego sektora nieruchomości dotkniętego kryzysem do ze stabilnej na negatywną, powołując się na wyzwania związane ze wzrostem gospodarczym.

Agencja stwierdziła, że spodziewa się spadku zakontraktowanej sprzedaży w Chinach o około 5 proc. w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy. Jej zdanie wpływ rządowych środków mających na celu zwiększenie zakupów nieruchomości będzie prawdopodobnie krótkotrwały i nierównomierny.

Czarny scenariusz na rynku nieruchomości

Warto w tym miejscu przypomnieć, że China Evergrande Group, najbardziej zadłużony deweloper na świecie, ma poważne problemy. 8 września pogrążone w kryzysie przedsiębiorstwo poinformowało, że opóźniło podjęcie decyzji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia offshore na 16 i 17 października (spotkania dla posiadaczy długu klasy A i C CEG zostały wcześniej zaplanowane na 26 września). Chodzi o to, by dać posiadaczom długu klasy CEG w Hongkongu więcej czasu na rozważenie nowego planu restrukturyzacji.

Przypomnijmy, że obrót akcjami spółki został zawieszony na 17 miesięcy do 28 sierpnia. Evergrande potrzebuje zgody ponad 75 proc. posiadaczy każdej klasy zadłużenia, aby zatwierdzić plan, który oferuje wierzycielom koszyk opcji zamiany zadłużenia na nowe obligacje i instrumenty powiązane z kapitałem, zabezpieczone akcjami spółki i jej jednostek notowanych na giełdzie w Hongkongu.

Zobacz też: Tiktokerka wyszła za mąż, by załapać się na „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Gigantyczny projekt

Kryzys na rynku nieruchomości dotknął również największego chińskiego prywatnego dewelopera, firmę Country Garden Holdings. Jej problemy finansowe, w tym ponad 6 mld USD strat w pierwszym półroczu i ostrzeżenie o ryzyku niewypłacalności, odbijają się echem w Malezji, gdzie realizowany jest największy zagraniczny projekt tej firmy. W Country Garden Forest City, którego wartość szacuje się na 100 mld dolarów, do 2035 r. miało zamieszkać 700 tys. osób. Plany zakładają budowę powierzchni biurowych, centrów handlowych, klinik, szkół i innych obiektów rekreacyjnych na czterech zrekultywowanych wyspach. Przedsięwzięcie jest wspólnym przedsięwzięciem Country Garden, który posiada 60 proc. udziałów, oraz Esplanade Danga 88, malezyjskiej korporacji należącej w całości do rządu stanu Johor, posiadającej 40 proc. udziałów.

Może Cię zainteresować:

ChinyKryzysNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz