Polacy dosłownie rzucili się na mieszkania w Hiszpanii. Padł kolejny rekord. Skąd nagle takie zainteresowanie?

Niedawno pisaliśmy o sporym zainteresowaniu tzw. domami za symboliczne jedno euro we Włoszech. Okazuje się, że jest jeszcze jeden kierunek, który interesuje Polaków, choć wcale nie ma tam żadnych zachęt i promocji. Mowa o Hiszpanii, która w ostatnich miesiącach bije rekordy popularności.

Mieszkania w Hiszpanii schodzą na pniu

Polska jest o tyle urokliwym miejscem do życia, że można tu doświadczyć wszystkich czterech pór roku. Wielu z nas narzeka jednak długie jesienne wieczory i zimowe zaspy. Takich problemów nie ma w Hiszpanii, która stała się w ostatnich miesiącach hitem. W ostatnich miesiącach Polacy kupili około 3 tys. nieruchomości w tym państwie. Szczególnie popularne są mieszkania i domy w regionach turystycznych. W pierwszym kwartale 2023 roku średnia kwota rezerwacji wyniosła aż 230 tys. euro. To dotychczas rekord pod tym względem. Tatiana Pękala z dreamproperty.es, w wywiadzie dla bankier.pl stwierdziła, że wzrost zainteresowania inwestorów z Polski wzrósł nawet o 161%. Jak zauważa, takiego boomu na hiszpańskie nieruchomości nie widziała jeszcze nigdy od 16 lat, gdy przeprowadziła się go Hiszpanii. To prawie dwukrotnie większy wzrostu niż wśród Holendrów (wzrost o 88%), czy Norwegów (wzrost o71%). Zastanawiacie się pewnie, co jest przyczyną takich wzrostów.

Zobacz też: Messi poważnie namieszał na rynku. Gwałtowny wzrost cen aż o 1700%!

Co jest przyczyną boomu na Hiszpanię?

W większości przypadków obserwowanych ostatnio wzrostów, przyczyną jest „powrót do normalności po pandemii”. Jednak w omawianej kwestii jest nieco inaczej. Decydujący nie jest też fakt wyjątkowego nasłonecznienia, który wynosi w Hiszpanii około 3 tys. godzin rocznie. Wspomniana Tatiana Pękala stwierdziła, że telefony z zapytaniami o nieruchomości w Hiszpanii zaczęły się rozdzwaniać dzień po inwazji Rosji na Ukrainę. Wszelkie walory turystyczne z pewnością są atrakcyjne, ale wydaje się, że tym razem ten kierunek okazała się najlepszym miejscem na szukanie schronienia przed ewentualną inwazją. Najwięcej nieruchomości sprzedaje się w regionach turystycznych, takich jak Malaga, Marabella czy Estepone w Costa del Sol. Średnia wartość kupowanej w tych miejscach nieruchomości wynosi 482 tys. euro. Możliwe, że to tylko chwilowy trend, ponieważ najlepsze oferty zostały już wyprzedane. Zatem na rynku zostały głównie droższe oferty, które mogą nie być już tak atrakcyjne cenowo.

Może Cię zainteresować:

Costa del SoldomyHiszpaniaMalagamieszkaniaNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz