Nie będzie 500+ i Kredytu 2% dla osób z Ukrainy? Odpływ Ukraińców wpłynie na nieruchomości?

Wczoraj rzecznik rządu Piotr Muller obszerniej skomentował sytuację ulg prawnych, które przyznane zostały przez Polskę setkom tysięcy imigrantów z Ukrainy. Jak wynika z informacji przedstawionych przez Mullera, PiS nie rozważa obecnie przedłużenia ulg na przyszły rok. Rok 2024 został określony w ustawie jako ten, w którym przepisy wygasną. Oczywiście nie jest wciąż pewne czy Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory i nie znamy stanowiska konkurencyjnych partii w tej sprawie. Jeśli jednak tak się stanie, mieszkańcy Ukrainy prawdopodobnie nie będą mogli liczyć na świadczenia socjalne od 2024 roku. Co z 'Bezpiecznym Kredytem 2%’? Do tej pory stanowisko Ministerstwa Rozwoju i Technologii było takie – jeśli podatki płacisz w Polsce, możesz starać się o kredyt. Istnieje jednak pewna furtka. Przypomnijmy, że od początku wojny granicę Polski przekroczyło 15,6 mln Ukraińców.

Nie jest wciąż jasne jak zinterpretowane zostaną w/w przepisy ale spór z Ukrainą wokół eksportu zboża szeroko pokazał rozgłos między władzą w Warszawie, a władzami Ukrainy. Te zdecydowały się na złożenie skargi na arenie międzynarodowej. Czy lokalne spory staną się zaczynem szerszej zmiany polityki wobec imigrantów z Ukrainy? Muller wskazał, że kwestie moralne nie powinny w tym przypadku rzutować na stosowane prawo. Wsparcie dla Ukrainy w ocenie rzecznika rządu docelowo miało objąć wyłącznie okres wojenny. Według rzecznika rządu w dużej mierze obecnie obowiązujące prawo nie ulegnie 'rolowaniu’ na rok 2024. Co zatem z rynkiem najmu i nieruchomości? Siła nabywcza z Ukrainy stanowiła sporą część popytu, przede wszystkim wśród wynajmujących ale… Nie tylko.

  • Według danych z housemarket.pl z roku 2022 Ukraińcy kupili 6200 mieszkań łącznej powierzchni 335 tys. m2 – blisko cztery razy więcej od Niemców
  • Łącznie cudzoziemcy kupili niewiele ponad 10600 lokali)
  • Wyższa ilość nabywców na rynku = wyższy popyt = potencjalnie wyższe ceny. Najwięcej mieszkań kupiono w Warszawie
  • Emigracja części Ukraińców z powodu braku zasiłków i wygasających przepisów może nałożyć presję na ceny najmu
Źródło: HREIT, MSWiA

Wpłynie na nieruchomości?

Ukraińcy kupowali w Polsce raczej tańsze mieszkania wbrew powszechnemu stereotypowi o zainteresowaniu oligarchów. Przeciętna powierzchnia nieruchomości kupionych przez Ukraińców w 2022 to 50 m kw. wobec 57 m kw. średniej. Potencjalnie więc program Kredyt 2% może leżeć w spectrum zainteresowania tysięcy obywateli Ukrainy. Co z najmem? Wg. danych z Wirtualne Media ok.58% Ukraińców wynajmuje w Polsce mieszkanie na własny koszt, 22% opłaca je pracodawca. Ponad połowa Ukraińców mieszka w mieszkaniach, a 18% w akademikach lub hostelach. Brak ulg może zwiastować sporą emigrację wielu z nich. 18 września do Polski przybyło 28 tys. Ukraińców. Czy zniesienie ulg ograniczy popyt na najem i mieszkania w Polsce? Potencjalnie niższe ceny najmu mogą sprawić, że przynajmniej część zarządzających nieruchomościami chętniej upłynni lokale na mocno ciasnym obecnie rynku. Czy Kredyt 2% doczeka się finalnie ograniczeń w zakresie obywatelstwa? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prawie-60-proc-ukraincow-wynajmuje-w-polsce-mieszkanie-na-wlasny-koszt

Może Cię zainteresuje:

domyKryzysmieszkanianajemnajem kótkoterminowyNieruchomościPolskaukraina
Komentarze (0)
Dodaj komentarz