Kontrowersyjny program Mieszkanie Plus: rząd podał dzisiaj szczegóły wygaszania. Znamy reakcję mieszkańców

Jak już wcześniej pisaliśmy, polski rząd zamyka oficjalnie program Mieszkanie Plus, oferując najemcom możliwość wykupu lokali na preferencyjnych warunkach. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys, przedstawili właśnie podczas konferencji prasowej nową ofertę złożoną z dwóch opcji: „dojścia do własności” lub zakupu mieszkań za kredyt w ramach programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus: niskooprocentowany kredyt lub DDW ze wsparciem

Według informacji przekazanych przez ministra Budę, oferta będzie skierowana do około 2800 lokatorów w 14 lokalizacjach w Polsce, w tym m.in. Radomiu, Krakowie, Gdyni i Katowicach.

Będą miały miejsce dwie ścieżki wykupu mieszkań: pierwsza obejmie możliwość wykupu najmowanych lokali na zasadach kredytu oprocentowanego na poziomie 2 procent. Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzieli najemcom bezpiecznego kredytu na preferencyjnych warunkach. Drugą opcję będzie stanowić „dojście do własności” na bardziej atrakcyjnych niż dotychczasowe zasadach. W przypadku tej formuły koszt pieniądza i finansowania kredytu 2 procent zostanie uwzględniony w rozwiązaniu „dojścia do własności”, a dodatkowo lokator otrzyma dopłatę ze strony państwa w wysokości około 550 złotych miesięcznie przez 25 lat.

Minister Buda szacuje, że koszt dla budżetu państwa w ciągu 10 najbliższych lat wyniesie około 500 milionów złotych. Dopłaty do najmu będą pochodzić z budżetu państwa, a ich dysponentem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zamykany właśnie program Mieszkanie Plus, którego celem było budowa mieszkań oraz ułatwienie dostępu do tychże dla osób, które z jednej strony nie mogły sobie pozwolić na jego zakup, a z drugiej nie kwalifikowały się do mieszkań socjalnych, był jednym z flagowych programów rządowych. Niestety, cel budowy 100 tysięcy mieszkań do końca 2019 roku nie został osiągnięty. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wyrażał swoje niezadowolenie z rezultatów programu, jednak ministerstwo informuje, że na koniec pierwszego kwartału 2023 roku w ramach Mieszkania Plus wybudowano ponad 19,8 tysiąca lokali mieszkalnych, a budowa kolejnych 32,4 tysiąca nadal trwa.

Nowa oferta wykupu lokali dla najemców Mieszkania Plus ma oficjalnie ruszyć od 1 lipca 2023 roku, choć wejście w życie nowych rozwiązań zależy od długości procesu legislacyjnego.

Zobacz też: Konferencja NBP na temat aktualnej sytuacji gospodarczej Polski. Przemawia prezes Adam Glapiński

Opinie wśród lokatorów są mieszane. Możliwe dalsze protesty

Lokatorzy mieszkań oferowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus” zbierają się na grupach w serwisach społecznościowych takich jak Facebook. Nastroje są mieszane– wydaje się że choć niektórzy są zadowoleni z zaproponowanych warunków, to inni chcą kontynuować protesty.

Jakub pisze:

Po konferencji. Będzie możliwość skorzystania z kredytu 2% lub ddw przez ok. 20 lat. Jednocześnie ceny lokali będą ustalane na podstawie aktualnych wycen lokali. Jednakże nie wiadomo kiedy te rozwiązania wejdą w życie, minister enigmatycznie powiedział, że ma nadzieje, że nastąpi to jeszcze w tej kadencji.
Dla mnie osobiście wycena na podstawie aktualnych cen, a tak właściwie to przyszłorocznych cen, to po prostu naplucie nam w twarz.

I wiem, że zaraz będą tu głosy, że ustawa o nieruchomościach zabrania sprzedaży po wcześniej cenie itd., ale prawo w tym kraju już od 8 lat nie istnieje i w każdej chwili można wprowadzić nową ustawę, również działająco wstecz, co nie raz pokazali rządzący. Nasza sytuacja jest wyjątkowa, bo na rynku nie zdarza się sytuacja, gdzie deweloper nagania ludzi na mieszkania, mówi im, aby zamieszkali, bo ceny wykupu będą super, a potem stawia ich przed zupełnie inną rzeczywistością. To są rozwiązania mafijne.

Dlatego ponownie zapraszam pod sejm 16 czerwca, chyba, że jako mieszkańcy wolimy siedzieć, mając nadzieję, że samo się coś zmieni. Nie zmieni.

Z kolei Mateusz spekuluje:

Czyli wchodzisz do banku mówisz ja od ministra Budy i oni już mają papiery? xD gdzie wkład własny, zdolność kredytowa itp? Preferencyjne warunki że będziemy mogli kupić na kredyt, o łaskawi pozwalają wziąć kredyt na 30 lat i gwarantują że przez 10 lat będzie mniej a przez kolejne 20 lat sobie bank wyrówna

Może Cię zainteresować:

kredytmieszkaniemieszkanie plusNieruchomościPolskawynajem
Komentarze (0)
Dodaj komentarz