Czar prysł. Czy to już koniec „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”?

Program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania obowiązuje od lipca 2023 roku. Do listopada br. złożono w jego ramach 69 326 wniosków i podpisano 40 801 umów. Ich łączna wartość przekroczyła 16,5 miliarda złotych.

Tymczasem Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich, ostrzega, że jeśli obecne tempo zawierania umów kredytowych zostanie utrzymane, środki przewidziane w ramach programu na lata 2023-2024 mogą zostać wyczerpane do końca 2023 roku.

Kredyt za kredytem

– Obecnie wykorzystanie budżetu wynosi 745 mln zł, podczas gdy cały budżet to jest 941 mln zł. Średnia kwota dopłaty – liczona na podstawie już udzielonych wniosków – sięga przeszło 18 tys. zł, tyle wynosi dopłata z budżetu. Budżet programu może zostać wyczerpany, ponieważ jednak w tym roku nie ma limitów, więc decyzja o wstrzymaniu udzielania kredytów w ramach programu może zostać podjęta na początku przyszłego roku – powiedziała wiceprezes ZBP.

Wyjaśnijmy, że w zakresie inicjatywy „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, rząd udziela wsparcia kredytobiorcom poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów, które przekraczają poziom 2 proc. Kolejnym istotnym elementem programu jest Konto Mieszkaniowe, na którym można gromadzić oszczędności na cele mieszkaniowe, korzystając z dodatkowej premii finansowanej przez budżet. – Otwarto 4490 Kont Mieszkaniowych, a wartość zgromadzonych na nich środków wynosi 10 mln zł, co oznacza, że przeciętnie na jednym koncie zgromadzono przeszło 4 tys. zł – powiedziała Wachnicka.

Przedstawiciele ZBP zadeklarowali, że zamierzają zalecać nowemu rządowi przedłużenie funkcjonowania Konta Mieszkaniowego, przy czym sugerują skojarzenie oszczędzania na tym koncie z możliwością skorzystania z korzystnego kredytu mieszkaniowego. W kontekście samego programu ZBP wyjaśni;p, że z zasady popiera wszelkie inicjatywy wspierające i aktywizujące finansowanie budownictwa mieszkaniowego. – Będziemy wykazywać, że formuła programu rządowego wspierającego finansowanie mieszkalnictwa być powinna, ale jesteśmy otwarci na zmiany – powiedział prezes ZBP Tadeusz Białek.

Zobacz też: Liczby nie kłamią. Mimo zmian w polityce Polacy znów chcą emigrować

„Bezpieczny Kredyt” daje impuls dla rynku

Z prognoz ZBP wynika, że w bieżącym roku kredyty hipoteczne udzielane w ramach programu „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” stanowić będą znaczący odsetek ogółu udzielonych kredytów mieszkaniowych. – Zakładamy, że na koniec 2023 r. zostanie udzielonych prawie 160 tys. umów kredytowych, w tym ok. 65 tys. umów „Bezpiecznego kredytu 2 proc”. Łącznie wartość udzielonych kredytów może sięgnąć ponad 60 mld zł, czyli 61 mld zł lub 62 mld zł – powiedział Jacek Furga.

Może Cię zainteresować:

bezpieczny kredyt 2 proc.mieszkaniaNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz