Bańka pomału pęka? Duża firma z branży nieruchomości ogłosiła niewypłacalność

Firma Signa Holding, potężny gracz na austriackim rynku nieruchomości, poinformował o swojej niewypłacalności.

Według ekspertów sytuacja finansowa Signy może to stanowić największą niewypłacalność na rynku nieruchomości od czasów kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Przedsiębiorstwo zalega z płatnościami u ponad stu banków.

„Ratujmy co się da”

29 listopada w Sądzie Handlowym w Wiedniu został złożony Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, mimo znacznych wysiłków podjętych w ostatnich tygodniach firmie nie udało się zapewnić wystarczającej płynności niezbędnej do przeprowadzenia restrukturyzacji pozasądowej. Celem postępowania ma być uporządkowanie i kontynuacja działalności operacyjnej holdingu związanej z nieruchomościami i domami towarowymi, a także trwała restrukturyzacja firmy. “W toku procesu restrukturyzacji należy dokonać reorganizacji własnych zadań i zobowiązań, zachowując przy tym wartość inwestycji” – napisano w dokumencie.

Upadłość samorządowa, którą ogłosiła Signa, stanowi łagodniejszą formę niewypłacalności. Niemniej jednak holding musi spełnić określone warunki. Jednym z kluczowych wymagań jest zaspokojenie co najmniej 30 proc. roszczeń wierzycieli w ciągu 24 miesięcy. Drugim warunkiem jest przeprowadzenie reformy struktury holdingu. Cały proces realizacji zobowiązań będzie odbywał się pod nadzorem zarządcy, który zostanie powołany przez sąd.

Zobacz też: Czar prysł. Czy to już koniec „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”?

Finansowe problemy giganta branży nieruchomości

O tym, że Signa ma problemy finansowe i jest poważnie zadłużona, wiadomo było już od jakiegoś czasu. Z badania przeprowadzonego przez bank inwestycyjny JPMorgan, zobowiązania dwóch największych spółek zależnych z branży nieruchomości – Signa Prime Selection i Signa Development Selection – na koniec 2022 roku wyniosły 13 miliardów euro. Na liście wierzycieli znalazły się m.in. banki austriackie, takie jak Raiffeisen Landesbank Niederoesterreich-Wien, Raiffeisen Landesbank Oberoesterreich, Erste Group i Raiffeisen Bank International.

Może Cię zainteresować:

AustriaBańkaNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz