Najważniejsze tajemnice inwestorów, czyli zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem – czemu to tak ważne?

Zarządzanie ryzykiem jest prawdopodobnie najważniejszym elementem w drodze do sukcesu każdego tradera na rynku. Zarządzanie ryzykiem obejmuje przewidywanie i identyfikowanie ryzyka finansowego związanego z inwestycjami w celu jego minimalizacji. Odpowiednie podejście do tego tematu polega na skutecznej ocenie i odpowiednim reagowaniu.

Ustal swoje cele – Ustalenie swoich celów w tradingu i inwestycjach jest w zasadzie pierwszym krokiem. Cele muszą być odpowiednio dobrane do możliwej tolerancji przez nas ryzyka.

Zindentyfikuj ryzyko i je zaakceptuj – Kolejny krok to zdefiniowanie tego ryzyka. Ryzyka inwestycyjnego nie da się całkowicie wyeliminować. Jak potencjalne straty mogą wpłynąć na nasze życie zawodowe i prywatne?

Ustal plan działania – Plan działania, czyli odpowiedź na identyfikacje ryzyka i ustalenie działań odpowiednich do osiągnięcia celu.

Monitorowanie – Trzeba sprawdzić skuteczność naszego planu w kontekście potencjalnego ryzyka i stałe monitorowanie go, aby nigdy nie zwiększać ryzyka. Pełna analiza swoich zagrań i inwestycji.

Główne zasady zarządzania ryzykiem:

Dywersyfikuj swoje portfolio

Dywersyfikacja portfela oznacza podzielenie swoich oszczędności (przeznaczonych do inwestowania) na kilka części, które następnie lokuje się w różne produkty finansowe, np. w krypto, akcje, obligacje, złoto, nieruchomości. Pozwala to na minimalizację ryzyka. Jeśli jedno aktywo straci na wartości, to jest większa szansa, że inna inwestycja okaże się trafna.

Inwestuj nie więcej niż 1 lub 2%

Strategia, która mówi o tym, aby nie ryzykować więcej niż 1% lub maksymalnie 2% swojego całkowitego kapitału na jedną inwestycję lub transakcję. Znani inwestorzy z dużym kapitałem bardzo często ryzykują nawet maksymalnie 0,5% na jedną transakcję w tradingu, tak więc warto uczyć się tych zachowań od najlepszych.

Stop loss i take profit

Bez znajomości tych dwóch pojęć nawet nie zaczynaj tradingu i inwestycji. Zlecenie stop loss ustala z góry określoną cenę za aktywa, przy której pozycja zostanie zamknięta. Cena stop jest ustawiona poniżej aktualnej ceny i po uruchomieniu pomaga chronić cię przed dalszymi stratami. Zlecenie take-profit działa w odwrotny sposób, określając cenę, po której chcesz zamknąć pozycję i wypracować ustalony zysk. Te dwa zlecenia zabezpieczają twoją tranksację przed nadprogramową stratą oraz spóźnioną realizacją zysków.

Realizuj zyski

Jak już wiemy, straty w handlu są nieuniknione. Aby być zyskownym traderem, należy odpowiednio realizować zyski, by te „przykrywały” tamte straty. Trzeba z góry ustalić w którym momencie realizujemy zysk, gdyż nie warto czekać w nieskończoność – z wypracowanego zysku może bardzo szybko zrobić się strata.

Chcesz zainwestować? Zrób research.

Nie ważne, czy chcesz zrobić krótkoterminową inwestycję czy długoterminową. Jeśli dane aktywo Cię interesuje to przeprowadź analizę, aby sprawdzić, że lokujesz pieniądze w bezpieczny projekt. Nie polegaj na gotowych analizach w internecie – one mogą jedynie Ci pomóc, ale powinieneś sam sprawdzić i poszukać informacji. W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Trzeba zaakceptować, że strat nie da się wyeliminować w 100%, więc zanim otworzy się pozycję albo przeznaczy kapitał na portfolio inwestycyjne, zarówno traderzy, jak i inwestorzy, powinni utworzyć strategię odpowiedniego zarządzania ryzykiem.

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje: TOP 3 kryptowaluty, które mogą zaskoczyć w 2023 r.

forexInwestycjeKryptowalutyZarządzanie ryzykiem
Komentarze (0)
Dodaj komentarz