PILNE: Fed podniósł stopy procentowe mimo kryzysu bankowego! Rynki w niepewności

Fed podniósł stopy o 25 punktów bazowych. Decyzja nie zaskoczyła runku ponieważ inwestorzy spodziewali się takiego ruchu ze strony Fed. Decyzja FOMC pokazała, że amerykański bank centralny nadal koncentruje się na walce z inflacją, a obawy związane z rozlaniem się kryzysu bankowego są ograniczone. Gdyby Fed na tym etapie dostrzegł bardzo poważny problem, zasadnym byłoby oczekiwać braku podwyżki stóp procentowych. Po podwyżce stopa procentowa wzrosła do 5%. Rezerwa Federalna ocenia kondycję sektora bankowego w Stanach jako pozytywną.

Jastrzębi Fed?

W oświadczeniu Rezerwy Federalnej możemy dowiedzieć się, że jeszcze jedna podwyżka stóp w tym roku jest prawdopodobna, a w przyszłym roku możemy oczekiwać cięcia o 75 pb. Fed będzie reagował na ryzyko inflacyjne i utrzyma swój program redukcji bilansu tzw. Quantitive Tightening – QT (jastrzębio). Projekcje Fedu pokazują, że spodziewa się nieco wyższej inflacji w przyszłym roku ale tym bardziej pozytywnie wygląda fakt, że mimo to widzi szanse na 3 obniżki stóp od 2024. Rynek odebrał decyzję optymistycznie – w końcu niebawem upragniony pivot. Teraz inwestorzy zwrócą uwagę na konferencję prasową, w ramach której szef Fed, Jerome Powell przedstawi swoje stanowisko. Opisze sytuację w gospodarce USA i prawdopodobnie wyrazi stanowisko Fed w sprawie kryzysu bankowego. Powell będzie odpowiadał także na pytania dziennikarzy. Konferencja rozpocznie się o 19:30 polskiego czasu.

Naszym zdaniem

W okresie decyzji Fed zmienność zwykle szaleje. Zwłaszcza na Wall Street. Decyzja pokazuje, że Rezerwa Federalna nie ugięła się pod oczekiwaniami niektórych funduszy inwestycyjnych, które tworzyły presję pompując rynek gołębimi newsami. Mowa m.in. o Morgan Stanley czy analitykach z Goldman Sachs i Nomura, które oczekiwały braku podwyżki. FOMC chce prawdopodobnie pokazać, że ogólna kondycja gospodarki pozostaje zdrowa, do tego podwyżka POMIMO fatalnych nastrojów banków pokazuje, że ogólne obawy o złą kondycję sektora finansowego są umiarkowanie łagodne. Gdyby nie były, moglibyśmy spodziewać się radykalnych działań ze strony banku centralnego i w/w obniżki stóp. Na tym etapie decyzję uważamy za bardzo mieszaną. Z jednej strony złagodziłą nieco obawy o banki, z drugiej jednak może okazać się 'przesadą’ i zwiększyć stres sektora finansowego w średnim terminie. Za wcześnie by powiedzieć czy 'poza Fed’ jest obecnie pozytywna dla ryzykownych aktywów jak kryptowaluty czy akcje. Z pewnością pokazuje, że Fed 'nie pęka’ nawet wobec obaw o kryzys systemowy. Wątpliwości prawdopodobnie rozwieje na konferencji prasowej Jerome Powell.

Może Cię zainteresuje:

FedFOMCGospodarkaRezerwa Federalnastopy procentoweUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz