Kalendarz ekonomiczny: Dane rynku nieruchomości , wyniki spółek z Wall Street i odczyty z Chin

Uwaga inwestorów z całego świata skierowana jest w stronę największych, amerykańskich spółek giełdowych. W zeszłym tygodniu rozpoczął sie sezon wyników. Do tej pory wypadł umiarkowanie pozytywnie – przede wszystkim z uwagi na mocne wyniki banków. Okazało się to także zgodne z naszymi oczekiwaniami. W nowym tygodniu wyniki podadzą m.in. Tesla, Netflix, Bank of America, Procter&Gamble, Tesla oraz fundusz Blackstone. Wyniki tego ostatniego w połączeniu z raportem Prologis oraz kilkoma istotnymi odczytami z rynku nieruchomości USA mogą oznaczać wyższą zmienność na instrumentach pochodnych, akcjach i podmiotach związanych z nieruchomościami komercyjnymi. Ostatnie miesiące obfitowały w informacje o potencjalnym kryzysie nieruchomości komercyjnych. M.in. bank Morgan Stanley ostrzegał przed 40% spadkiem ich cen w USA. W ostatnim czasie fundusz Blackstone kolejny raz wstrzymał wypłaty inwestorów ze swojego funduszu typu REIT.

Poza samymi wynikami finansowymi i prognozami przychodów na kolejne kwartały inwestorzy poznają także indeks biznesowy klimatu inwestycyjnego w Nowym Jorku (NY Empire State Index) oraz indeks nieruchomości NAHB. W centrum uwagi znajdzie się także Azja, mianowicie PKB i sprzedaż detaliczna w Chinach. Inwestorzy są ciekawi, czy kolejne dane makro potwierdzą dynamiczne odbicie gospodarcze Państwa Środka. Wobec potencjalnej zmiane w polityce monetarnej Japonii oraz informacjach o zainteresowaniu inwestycją w kraju przez wielu amerykańskich miliarderów, inwestorzy zwrócą także uwagę na te dane choć bynajmniej nie będą to kluczowe publiakcje tygodnia. W ostatnim czasie o inwestycjach w Japonii informował m.in. Warren Buffett, a Kenneth Griffin z Citadel Securities otworzył biuro w 'Kraju Kwitnącej Wiśni’.

Kalendarium

  • Poniedziałek: Inflacja CPI (Włochy), Inflacja bazowa (Polska), Indeks biznesowy NY Empire State i indeks nieruchomości NAHB (USA) przemówienie Christine Lagarde, (Strefa euro), przemówienie Barkin
  • Wtorek: Sprzedaż detaliczna, PKB (Chiny), Dane z rynku pracy (Wielka Brytania), Bilans handlowy (import/eksport, Strefa euro),  Indeks ZEW (Niemcy), Dane o inflacji (Kanada), Dane z rynku nieruchomości (USA), Przemówienie Bowmana z Fed (USA)
  • Środa: Dane o inflacji (Strefa Euro), Dane o inflacji (Wielka Brytania), Wnioski o kredyt hipoteczny (USA)
  • Czwartek: Bilans handlowy (Japonia), Przemówienie Williamsa z Fed (USA), Protokół Europejskiego Banku Centralnego (Strefa euro), Dane z rynku nieruchomości (USA), Wnioski o zasiłek (USA), Indeks Filadelfia Fed (USA), Indeks Conference Board (USA), Przemówienie Bostica, Bowmana i Mester z Fed (USA)
  • Piątek: Dane o inflacji (Japonia), Indeksy PMI (Japonia), Przemówienie Harkera z Fed (USA), Dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu (Polska), Indeksy PMI (USA, Strefa Euro, Niemcy, Francja) 

Wyniki spółek z USA

  • Poniedziałek: State Street, Charles Schwab, HDFC Bank
  • Wtorek: Johnson&Johnson, Bank of America, Netflix, Lockheed Martin, BNY Mellon, Goldman Sachs, Intuitive Surgical, Prologis, United Airlines, Ericcson
  • ŚrodaTesla, ASML Holding, Abbott Laboratories, Morgan Stanley, Elevance Health, Lam Research , US Bancorp, Las Vegas Sands, Kinder Morgan, Baker Hughes, Nasdaq, Steel Dynamics
  • Czwartek: Taiwan Semiconductor, American Express, Philipp Morris, AT&T, Union Pacific, CSX Corp, Blackstone, Truist Financial Nucor, DR Horton, Nokia
  • Piątek: Procter & Gamble, SAP, HCA Healthcare, Schlumberger, Freeport McMoran

Kryptowaluty

Po aktualizacji Shanghai, w tym tygodniu kalendarz rynku crypto jest w tym tygodniu relatywnie ubogi. Z projektów cieszących się większym zainteresowaniem wydarzenia dotyczyć będą głównie projektów Kusama, której społeczność spotka się 20 kwietnia oraz Everdome. Po opuszczeniu szefa, założyciela projektu – Roba Gryna, 18 kwietnia odbędzie się AMA. Wobec olbrzymich spadków ceny projektu oraz opuszczenia go przez założyciela inwestorzy będą chcieli przekonać się, co jeszcze projekt może mieć do zaoferowania.

Nieruchomości

W naszej ocenie, wobec braku najważniejszych danych makro dla globalnej gospodarki (jak np. decyzja i przemówienie Powella z Fed, NFP, dane o inflacji z USA etc.) – podstawowymi 'driverami’ rynków w nowym tygodniu będą wyniki Tesli, Netflixa, instytucji finansowych jak Goldman Sachs i Bank of America oraz firm z branży nieruchomości (Blackstone, Prologis). Wobec spekulacji o krachu nieruchomości komercyjnych, sektor nierchomości (indeks NAHB, pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów, wnioski o kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym) uznany za wrażliwy na potencjalny krach może być szczególnie uważnie obserwowany przez analityków oraz instytucje finansowe.

Banki nadal ważą

Zmienność na akcjach kluczowych spółek z Wall Street może wpłynać takżę na ogólny sentyment do ryzyka – również na rynek kryptowalut. Standardowo – rynki czekają także przemówienia członków Fed ale tu nie spodziewamy się radykalnych reakcji. Rynek wycenia słabnącego dolara oraz ostatnia podwyżkę stóp Fed na początku maja. Fakt, czy takowa rzeczywiście nastąpi nie wydaje sie obecnie kluczowy – to sytuacja win-win dla byków. O ile nie zmaterializuje się głęboka recesja lub kryzys systemowy. Rynki uważnie obserwować będą także wyniki finansowe i komentarze Bank of America, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Warren Buffett informował w ostatnich dniach, że 'to nie koniec upadku banków w USA’ zatem każdy, kluczowy komentarz z sektora finansowego wydaje się być na wagę złota.

Zbliżamy się do kolejnego halvingu Bitcoina, od ostatniego minęło już ponad 1069 dni. Źródło: Halving Tracker

Może Cię zainteresuje:

AkcjeChinyDane gospodarczeGiełdyGospodarkaKryptowalutymakroekonomiaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz