Inflacja w strefie euro i zdecydowane decyzje EBC. Rynki kierują się na południe?

Początek marca przyniósł na rynek ważne dane na temat wzrostu ogólnego poziomu cen w strefie euro oraz protokół z posiedzeń dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Dane te nie spotkały się z ciepłym przyjęciem przez uczestników rynku; wszystko wskazuje na to, że inflacja powraca.

Inflacja w strefie euro powyżej oczekiwań. Będą mocne podwyżki stóp?

Inflacja w strefie euro przekroczyła oczekiwania analityków, a wzrost cen konsumpcyjnych pozostaje wysoki i wyniósł 8,5% w lutym w ujęciu rocznym zgodnie z danymi agencji statystycznej UE opublikowanymi w czwartek. Podczas gdy inflacja cen energii zwalnia, wzrost cen usług, towarów i żywności przyspieszył, co wskazuje, że inflacja prawdopodobnie będzie spadać wolniej niż oczekiwano przez całą resztę 2023 r. W rezultacie rynki finansowe dyskontują aktualnie więcej niż dotychczas podwyżek stóp procentowych, a analitycy sugerują, że Europejski Bank Centralny (EBC) będzie kontynuował podwyżki stóp nawet po spodziewanej podwyżce o 0,5 punktu procentowego w dniu 16 marca.

Dane pokazują również rekordowo wysoką inflację bazową, czyli wskaźnik który wyklucza z koszyka inflacyjnej ceny energii i żywności, wynoszącą 5,6%. Może to wzmocnić argumenty zwolenników twardszej polityki pieniężnej EBC, którzy mogą wezwać bank do przedłużenia serii podwyżek stóp o 50 punktów bazowych do co najmniej drugiego kwartału br. Prezes EBC, Christine Lagarde, sugerowała, że rosnące ceny żywności uniemożliwią spadek inflacji w prosty sposób i że może być potrzeba będzie kolejnych podwyżek stóp następujących po podwyżkach tego miesiąca.

Zobacz też: Kalendarz rynków: na co zareagują w tym tygodniu? Zobaczcie sami

https://twitter.com/InvestingPoland/status/1631241933338161153?s=20

Koszty obsługi niemieckiego długu spadły nieznacznie do 3,18% po publikacji nowych szacunków, co wskazuje, że niektórzy inwestorzy spodziewali się jednak wysokiej inflacji. Nadal pozostają one jednak o ponad 50% wyższe niż w grudniu. EBC podniósł już stopy procentowe o 3 pkt proc. od zeszłego lata, a rynki finansowe zaczynają wyceniać skok w stopie depozytowej banku do poziomu 4% w późniejszym terminie, co byłoby wyższym poziomem niż szczyt z 2001 roku wynoszący 3,75%.

Członkowie Rady Prezesów EBC zgodzili się na początku lutego, że „jest zdecydowanie za wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo” w walce z inflacją; są to słowa zaprotokołowane i opublikowane we czwartek. Roczna stopa inflacji wzrosła w połowie krajów które tworzą 20-członkową strefę jednej waluty, przy czym inflacja wzrosła nawet o 20% w krajach takich jak Łotwa. Inflacja była wyższa też w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Ceny żywności, alkoholu i tytoniu w strefie euro wzrosły o 15% w lutym, co jest ich najszybszym tempem wzrostu w historii, podczas gdy wzrost cen energii zwolnił do 13,7 proc.

Zobacz też: Europejski Bank Centralny nie idzie śladem Fed. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat

Dyrektorzy EBC niezadowoleni z dotychczasowych działań

Wspomniany wcześniej protokół ze spotkań prezesów Europejskiego Banku Centralnego wskazuje na wyraźne zamiary podwyższania stóp procentowych poza marcowym posiedzeniem. Bank jest optymistycznie nastawiony do odporności gospodarki całej strefy euro, ale ostrożnie podchodzi do wcześniejszego ogłaszania zwycięstwa w zakresie ryzyka inflacyjnego. EBC obawia się wzrostu wynagrodzeń i wyższej niż oczekiwano inflacji bazowej, co stanowi podstawę dla przyszłych działań banku centralnego.

Mimo pewnych różnic w poglądach między członkami EBC na temat skupiania się na inflacji bazowej, protokół pokazuje, że panuje konsensus aby kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. Bank uznał też, że obawy przed zbytnim zaostrzaniem polityki pieniężnej są przedwczesne.

Zobacz też: Inflacja w strefie euro, bezrobocie w Polsce, nowy podatek i minutki Fedu. Lepiej się przygotujcie

Patrząc w przyszłość na nadchodzące marcowe spotkanie decydentów nie przewiduje się raczej znaczącej zmiany na tle makroekonomicznym. Kolejna podwyżka o 50 punktów bazowych wydaje się pewna.

Po marcowym posiedzeniu EBC będzie prawdopodobnie wkraczać na niepewny grunt, jako że kolejne podwyżki stóp procentowych niekoniecznie będą cieszyć się tym samym poparciem w Rady. Wynika to z tego, że zbyt agresywne zaostrzenie stóp procentowych zwiększa ryzyko negatywnych skutków dla gospodarki.

Według analityków EBC może wstrzymać swój cykl podwyżek po dwóch dodatkowych podwyżkach stóp w maju i czerwcu, a następnie nastąpi dłuższy okres oczekiwania i obserwacji rynku. Ta kompromisowa opcja wciąż wyniosłaby jednak stopy procentowe w strefie euro do poziomu bliskiego historycznych maksimów.

Może Cię zainteresować:

ecbEuropejski Bank CentralnyGospodarkaPolskastopy procentoweueUnia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz